GEÇEN YIL 1221 ENGELLİ ÇİFT İŞSİZLİK VE YOKSULLUK YÜZÜNDEN BOŞANDI!


Bu haber 2016-10-05 10:17:39 eklenmiş ve 459 kez görüntülenmiştir.

GEÇEN YIL 1221 ENGELLİ ÇİFT İŞSİZLİK

VE YOKSULLUK YÜZÜNDEN BOŞANDI!

Türkiye sakatlar Konfederasyonu, Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu ve Ayvalık Belediyesi’nin tertiplediği 24.cüsü yapılan etkinliğe Murgul Engelliler Derneği de iştirak etti.

24 yıldır yapılan geleneksel Ayvalık engelliler Sanat ve Kültür Festivali’ne Murgul Engelliler Derneği de davet edildi. Davete icabet ederek katıldı.

Yapılan çalıştayda engellilerin sorunları tartışılarak çözüm önerilerinde bulunuldu. Yapılan çalışmalarda engellilerin istidamı olmak üzere evde bakım ve 2022 sayılı kanunun getirdikleri götürdükleri dile getirildi.

Murgul Engelliler Derneği çalıştaya sunduğu raporla tüm konularda fikirlerini ve çözümlerini sundu.

İŞSİZLİK VE YOKSULLUK YÜZÜNDEN ENGELLİLER BOŞANIYOR!

Murgul Engelliler Derneği Başkanı Metin Merttürk çalıştayda yaptığı konuşmada, engellilerin kura yöntemiyle alınmalarının büyük şehirde yaşayan engellilere avantaj sağladığını buna karşın taşrada yaşayanları mağdur ettiğini savundu.

Merttürk konuşmasında evli ve yuva kurmuş engellilerin işe alımlarda öncelik tanınmasını isteyerek geçtiğimiz yıl içinde sırf işsizlik nedeniyle 1221 engelli yuvası yıkılmıştır bu vebal kimin üzerinde diye sordu?

VEKİLLER ÇİFT MAAŞ ALIRKEN YASALARA TAKILMIYORLAR!

Evde bakımdan faydalanan engellilerin kişi başı gelirle sınırlandırılmasına da değinen Merttürk, “sayın vekilime sormak istiyorum. Siz emeklisiniz değil mi? Siz emekli maaşı alıyorsunuz bir de vekil maaşı alıyorsunuz. Demek ki sizin evinize iki maaş giriyor.Peki, engellilere bağladığınız evde bakımda kişi başı gelire bakmak ne kadar adaletli? Evde bakım alan bir aylık gideri yaklaşık 1750 liraya geliyor engelli demek gider demek lütfen bunu göz önüne alınız.

Engelliye bakan bireyin sigorta ve emeklilik haklarının verilerek o insanların da geleceklerini sağlanması gerekmektedir.”diyerek sitemde bulundu.

Murgul engelliler derneği başkanı Metin Merttürk konuşmasının devamında, “Ayvalık ilçesi sezon sonunu engellilere hediye etmiş kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Tam 1650 engellinin katıldığı festival ve çalış tayın çok verimli geçti. Hiç tatil yapmamış engelliler için bayram havasında geçti. Kısıtlı imkânlar nedeniyle en az katılım Murgul Engelliler Derneği yapmıştır

Diğer illerden gelen dernekler oranın belediyesinden alın özel idaresine kadar desteklerini esirgememişler. Bize sadece il Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz ve Murgul Belediye Başkanımız Hasan Çavuş destek vererek bu kadar gidebildik.

HER YIL ENGELLİLER İÇİN FESYİVAL DÜZENLENMESİNİ ÖNERİYORUM

Federasyonumuzun asil üyesi ve yönetim kurulunda görev alan iki yöneticiyle temsil edilmesi de Murgul ilçesine gurur olmalı. Burada adımız zikredilirken Artvin Murgul Engelliler Derneği olarak geçmekte. Artık ilçemizde bazı şeylerin değişmesi gerek. Sadece Boğa güreşleri festivallerine, başka şenliklere değil bizler gibi illimizi temsil edenlere de önem verilmesini rica ediyorum.

Buradan Artvin Belediye Başkanımıza seslenmek istiyorum Sayın Kocatepe’nin engellilere verdiği değeri bilen ve şahit olan bir engelli olarak kendinden rica ediyorum gelin yılın 4 gününü engellilere yönelik bir program hazırlayarak Artvin ilini tanıtalım. Bunu Ayvalık belediyesi yapıyor.

Kafkasörümüzü, Delikli kayayı Cehennem Deresini onlara gösterelim. Biz neden bir festival düzenlemeyelim ki boğalara var. Güreşe var. Tuluma var. Atmacaya, hamsiye var ama bize gelince yok!. Gelin içinde bir çok etkilik bulunan bir festivali engelliler için yapalım.

Murgul Engelliler Derneği olarak bize verilecek her göreve hazırız. Federasyonumuzun da gücünü arkamıza alarak engellilere sunulacak her imkân için varız.

HER İLİN KURUMLARI ENGELLİLERE KATKI SUNUYOR. ARTVİN’DE NEDEN OLMUYOR?

Son olarak bir konuya da değinmek istiyorum. Ayvalığa gelen diğer illerden dernek başkanlarıyla yaptığımız söyleşide Ayvalık’a gelişlerinde yapılan masrafları konuştuk.

Bitlis’ten gelen engellilerin yol harcırahlarını ilçe kaymakamlığını karşıladığını ve araçlarını da valilik tarafından tutulduğunu belirtiler. Bu imkânları diğer bölgelerden gelen engelliler de aynı şekilde geldiğine şahit oldum.

Bize sadece kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum Sayın Murgul belediye başkanımız Hasan Çavuş, il Sosyal Politikalar Müdürlüğüz ve iş adamı sayın Sedat Ali Öktem tarafından destek verilmiştir.

Bu gezide derneğimiz bin lira borçlanmış ve bunu da cebimizden ödememiz gerek. Derneğimizin bir geliri yok telefon faturalarını bile cebimizden ödüyoruz dışarıdan bazı kişiler sanıyor ki derneğe devlet para veriyor. Devlet derneklere para vermez. Hayırsever insanların yardımlarıyla ayakta durur. Maalesef son yıollarda hayırseverlerin sayısı iyice azaldı halkın elinde avucunda yok. Dernekler bu yüzden yılda 12 Tl olan aidatlarını bile toplayamıyor.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI ALACAĞIZ

Önümüzdeki hafta içinde olağanüstü kongre kararı almayı düşünüyoruz. Biz artık aday değiliz o derneği zengin gören öyle sananları göreve davet ediyoruz. Buyurun siz idare edin de görelim inşallah başarılı olur engelliler için daha güzel şeyler yaparsınız.

BU GEMİ BU LİMANDAN DÖNMEMEK ÜZERE AYRILIYOR..

Haydi, Abbas Vakit tamam. bu gemi bu limandan ayrılıyor. Kalp hastası oldum, Şeker hastasıyım. Ben kendim için bir şey istemiyorum. Türkiye’de 12 milyondan fazla engelli var. Onlara dikkat çekmek istiyorum. Bu maalesef Türkiye’nin bir gerçeğidir. Kimse engelli olmak yada engelli doğmak istemez. Toplumun %10’unundan fazlası engelli. Benim üzüntüm, %90 bu %10’a nasıl bakamıyor? İşte can alıcı soru bu? Sevgi tükenmişse, gönül gözü kapanmışsa olmaz.”dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MURGUL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site gazisoft haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye