“ARTVİN İNSANI İÇİN ORMAN VE EKONOMİ" ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

“ARTVİN İNSANI İÇİN ORMAN VE EKONOMİ
“ARTVİN İNSANI İÇİN ORMAN VE EKONOMİ Bayram Ali KAVALCI
Reklam

“ARTVİN İNSANI İÇİN ORMAN VE EKONOMİ" ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Artvin Valiliği ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce “"Artvin İnsanı İçin Orman ve Ekonomi" konulu çalıştay düzenlendi.

 Artvin Valiliği ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce “"Artvin İnsanı İçin Orman ve Ekonomi" konulu çalıştay düzenlendi.

Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Artvin İnsanı İçin Orman ve Ekonomi" konulu çalıştay yoğun katılımla gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştayda Artvin Bölge Müdürlüğü'nün çalışmalarının yer aldığı bir sunum izlendi.

Artvin Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu ise kurumlarının faaliyetleri, çalışmaları ve projeler hakkında bilgi verdi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, kenti daha yaşanılabilir hale getirmek için çalıştıklarını, adeta orman hazinesinde bulunan Artvin'in bunu değerlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, Artvin’in orman zengini bir kent olduğunu belirterek, Artvinlilerin de orman dostu insanlar olduğunu söyledi.Artvin’in yüzde 57’sinin ormanlık alana sahip olduğunu kaydeden Kışla, “Yaklaşık yüzde 95’i orman köylüsü olan bir iliz. Artvinliler olarak orman dostu insanlarız. Artvin’in ormanları talan eden değil koruyan bir yapısı var. Ama böyle bir ilin sorunları da var problemleri de var konuşulacak çok şeyi de var. Bu kadar ormanı olan bir ilde nimetlerini yeterince istifade edebiliyor muyuz burası biraz su götürür. Şimdi buradan bir şeyler çıkartalım. Meyve ve yemiş türleriyle ilgili tarımda da bir çalışma yapılıyor. Doğrusu Artvin’ in orman ve meyve envanterinin çıkması lazım. Özellikle meyve genlerinin tespiti yapılmalı ve bunların yok olmaması lazım, koruyalım istiyorum. Bu konuları DOKA bir destek veriyor. Orman da buna destek versin. Birkaç yıl bu çalışma yapılsın.” dedi.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Ali Şahin ise, yeşil Türkiye'yi daha da yeşil yapmak adına 3,5 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını belirterek, "İnşallah dünyada yaşayan 7 milyar insan için de fidan dikeceğiz. An Şahin, organizasyonun kentte yaşayan insanların gelirinin artması noktasında ve ormancılık çalışmalarında katma değer oluşturacağını söyledi.

Şahin, orman teşkilatının 1839'dan itibaren doğa ve insanın hizmetinde çalışmalarını sürdürdüğünü, son 15 yılda hem mantalite hem de anlayış olarak çok farklı ürünlere doğru yönelmeye başlandığını dile getirdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE 210 KELEBEK ÇEŞİDİ YAŞIYOR
ARTVİN’DE 210 KELEBEK ÇEŞİDİ YAŞIYOR
İL ENCÜMEN'İN DÖRT AYLIK TABLOSU BAŞARI İLE DOLU
İL ENCÜMEN'İN DÖRT AYLIK TABLOSU BAŞARI İLE DOLU