TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK TİPİ YAŞAM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK TİPİ YAŞAM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK TİPİ YAŞAM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI aydin tatar
Bu içerik 289 kez okundu.
Reklam

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK TİPİ YAŞAM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

 

 

 

Türkiye’nin ilk Osmanlı Sokak tipi yaşlılar yaşam yerleşkesi Artvin'in Şavşat İlçesinde yapımı tamamlanarak resmi açılışı yapıldı

 

Şavşat ilçesine 5 Km mesafede Yavuzköy köyünde yapımı tamamlanan Yaşlılar yaşam Yerleşkesinin temelini dönemim Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve dönemin Vali ve Kaymakamlarının atmış olduğu Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi yapımı tamamlanarak resmî açılışı yapıldı.

Açılışa Vali Ömer Doğanay, Milletvekili İsrafil Kışla, Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşar yardımcısı Mehmet Karabay, Daire amirleri, vatandaşlar ve huzurevi sakinleri katıldı.

2013 yılı Mayıs ayında temelinin atıldığı sürede Bakan Yılmaz'ın bu proje örnek olarak her bölgede uygulanmalıdır dediği Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi 4 yıla yakın bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk ve tek sokak tipi yaşlılar yaşam merkezi olma özelliğini taşıyan ve Osmanlı sokakları ile yöre mimarisinin izlerini barındıran yaşam merkezinin sakin şehir unvanlı Şavşat’ta açılmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Yaşlıların yaşamlarını doğal ortamda sürdürmeleri için en güzel yerin Şavşat ilçesi olduğuna vurgu yapan Doğanay, “Projenin Osmanlı sokaklarından esinlenerek hazırlandı. Köy tüzel kişiliğine ait yaklaşık 5 bin metrekarelik alana kurulan sokak tipi yaşlılar merkezi yöre mimarisine de uygun inşa edildi. Bu tip bir proje Türkiye'de ilk defa Şavşat'ta yapıldı. Şavşatlı hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz'ın projeye çok büyük nakdi katkı var. Rahmetli olan hayırseverlerimize Allah’tan rahmet değerli katkılarından dolayı da teşekkür ediyoruz" dedi.

Yaşlılara Alışık Oldukları Bir Yaşam Ortamı

Vali Ömer Doğanay, "Bu projeyi yapmamızda ki asıl sebeplerden bir tanesi de, köylerimizde ki yaşlılarımızın kendi doğal yaşadıkları yerden farksız bir yere yerleştirmek. Yani kendi evlerinde nasıl yaşıyorlarsa burada da o ortamı, o sokağı, mahalleyi sunabilmek. Burada bir ortak bina bulunmaktadır. Burada kütüphane, yemekhane, sosyal faaliyet, manzarayı izleyebilecekleri sohbet edebilecekleri sinema izleyebilecekleri bir alan vardır. Devletimiz çok güçlüdür Devletimize Sayın Cumhurbaşkanınıza Hükümetimize Milletvekillerimize Hayırsever vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanımıza destek veren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu güzel tesiste misafir ettiğimiz yaşlılarımıza da sağlık ve huzur içerisinde bir yaşam diliyorum. Biz devlet olarak her zaman yanlarındayız" Dedi.

 

Vali Doğanay, devlet olarak bakıma muhtaç yaşlıların her zaman yanında olduklarını ve devletin kapılarının kendilerine sonuna kadar açık olduğunu ifade etti. Yaşlıların, dün ile bugün arasında köprü kuran, kültür, milli ve manevi değerlerin yarınlara taşınmasını sağlayan, en değerli varlıklar olduğunu belirten Vali Doğanay, “Yaşlılara sağlıklı, aktif ve mutlu oldukları bir hayatı sağlamanın herkesin görevi olduğunu düşünüyorum. Valilik olarak biz de yaşlı vatandaşlarımıza götürdüğümüz hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Yaşlılarımızın toplum içinde kendi kendilerini idare edebilmeleri, üretken ve saygın bir şekilde mutlu bir yaşam sürdürebilmeleri temel gayemizdir." dedi.

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcıda törende yapmış olduğu konuşmada Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinin yapılış sürecini anlattı.

Kaymakam Ambarcı “Devletimiz bütün vatandaşlarımızın olduğu gibi yaşlılarımızın da yanındadır. Bu tesisin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen Hayırseverlerimize, Bakanlığımıza, milletvekilimize ve ilçe Özel idare müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum.” Dedi

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, “Türkiye’de ilk kez uygulanan Osmanlı Sokak Tipi Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi diğer huzur evlerinden ayıran birçok özelliğe sahip olması ile dikkat çekiyor.

Tamamen yöresel mimarı yapı ile yapılan bu Yaşlılar konuk evinde bölgede ki yaşlı insanların kendi ev ortamlarındaki gibi doğal hareket etmeleri ve mimari yapısı ve diğer sosyal alanları ile yıllardır alışmış olduğu hayatı özlettirmeyen ve eski yaşam biçimlerine çok yakın bir yapım şekli düşünülerek yapılmış olması yaşlıları memnun etti. 9 ayrı mini bir Şavşat evini andıran ve eşlerin birlikte kalabileceği, eş olmayanların 2 erkek veya 2 bayanın birlikte kalabileceği 9 ayrı evden oluşuyor. Yapılan bu evler içerisinde yaşlıların bütün ihtiyaçları düşünülerek birinci kat engelli yaşlılara yönelik ikinci katın ise yürümelerinde sıkıntı olmayan yaşlılar için düşünüldü. Yapılan bu Yaşlılar konuk evinde ayrıca yaşlıların bir araya gelip zaman geçirebilecekleri televizyon izleyebilecekleri veya daha değişik çok amaçlı kullanılabilecek bir sosyal alan, gezip dolaşabilecekleri yerler düşünülerek inşa edildi.

Hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz'ın çok büyük katkıları ile yapılan yaşlılar yaşam yerleşkesi 52 kişi kapasiteli olup şu anda 41 yaşlı vatandaşa hizmet vermektedir.”dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşar Yardımcısı Mehmet Karabay, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde son 15 yılda hükümetin ve devletin sosyal sorumluluk projeleri alanında çok ciddi adımlar attığını söyledi.

Karabay , “2002 yılı itibari ile Türkiye’nin gayrı safi yurtiçi hasılasını yani bu ülkede üretilen ekonomik büyüklüğün % 0,5’i sosyal yardım ve hizmetlere ayrılırken bugün büyüyen Türkiye güçlü Türkiye diğer deyişle gayrı safi yurtiçi hasılasını ekonomik büyüklüğünü onlarla ifade edilen kat büyüten bir Türkiye günümüzde gayrı safi yurt içi hasılasının % 1,5 ini sosyal yardım ve hizmetlere ayırmaya başladı. Sosyal devlet işte budur. Dolayısıyla bu alanda aile ve sosyal politikalar bakanlığı olup kadınlarımıza, çocuklarımıza, yaşlılarımıza engellilerimize, şehit yakını ve gazilerimize başta olmak üzere bütün ihtiyacı olanların yanındayız. Bakanlığımız devletimizi insanımızı yaşatma boyutundaki politikalarını sadece bir kamu görevi olarak üstlenmiyor aynı zamanda insani ve vicdani bir görev olarak görüyor yürütüyoruz. Bu eserin yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, yaşam yerleşkesinin yapımında büyük katkıları bulunan merhum hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’a Allah’tan rahmet dileyerek, bu gibi anlamlı hizmetlere yardımda bulunanların sayısının artması dileklerinde bulundu.

Şavşat’ın adeta cennetten bir köşe olduğunu belirten Kışla, “Burada kalan yaşlılarımıza huzur, sağlık ve mutluluk içerisinde yaşamalarını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Yaşam merkezi başta ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinin yapımında fikir babalığı yapan ve Hayırsever Naime Yılmazında yeğeni olan ve bu projenin başlangıcından sonuna kadar yönlendirici ve kurumlar arasındaki iş birliğini sağlayan İş Adamı İlter Turan'da törende bir konuşma yaptı

İlter Turan konuşmasından huzurevin yapılma sürecini anlattı. Huzurevinin projesini çizen mimar Erol Şalikoğluna özel teşekkürlerini sunarken ilgili bakanlıklara milletvekili İsrafil Kışlaya eski ve yeni Valilere eski ve yeni kaymakamlara ilçe özel idaresine teşekkür etti.

Turan, "Böylesine önemli ve yararlı bir projede yer almış olmaktan çok mutluluk duyuyorum. Hayırsever teyzesinin ve eşinin de bana olan güvenlerinden oldukça onur duydum. Bu tesisin ekonomik olarak bu ilçeye oldukça önemli ölçüdedir katkısı vardır. Bizler ön ayak olduk ama başka emeği olanlarda var hepsine çok teşekkür ediyorum" Dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentük Ağırbaş’ta yapmış olduğu konuşmada kuruluşun çalışma sistemi kadro durumu ile ilgili bilgiler sundu

Yaşlılar yaşam yerleşkesi açılış törenlerinde merhum İsmail ve Naime Yılmaz'ın hayat hikâyeleri okundu

 

"YAŞAM MERKEZİ SAKİNLERİ MEMNUN"

Yaşam merkezi sakinlerinden 87 yaşındaki Osman Altun ise, merkezin Türkiye'de örnek bir proje olarak yöre mimarisine uygun inşa edilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Bizler burada yaşamaktan son derece mutluyuz ve sağlıklıyız. Her türlü ihtiyacımız en iyi şekilde karşılanıyor. Doğayla iç içe bir ortamda hayatımızın geri kalan kısmını mutlu ve huzur içerisinde geçiriyoruz. Hayırseverlere ve devletimize bu anlamlı merkezi bizlere kazandırdıkları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi açılış töreninde yaşlılar evinde kalan 87 yaşındaki Osman Altun duygularını anlattı.

Osman Altun, "Biz burada çok mutluyuz. Yemeğimiz, çamaşırımız, ütümüz kısaca her şeyimiz çok mükemmel bir şekilde karşılanıyor. Bu tesisi bizlerin hizmetine sunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza Bizlerin her zaman yanında olan ilimiz valisi Sayın Ömer Doğanay'a Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışlaya Hayırsever çiftimize ve ilçemiz idarecilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Yine yaşlılar Konuk evinin bir diğer misafiri 86 yaşındaki Nuri Aydın ise duygularını şiirle dile getirdi.

Yaşlılar evinde konaklayan bayanlar ise, "Burada olmaktan çok mutluyum. Ailemiz bakmıyor değil. Bakıyorlar ama inanınki burada daha özenle bakılıyoruz. Diğer yaşlılar bayanlarında buraya gelmesini istiyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay ve protokol tarafından yaşam merkezinin açılış kurdelesini keserek hizmete açtı.

Ardından yaşam merkezini gezen Vali Doğanay, burada kalan yaşlarla sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinledi. Vali Doğanay, yaşlılarla bir süre sosyal tesiste oluşturulan Bocce oyunu oynadı.

Tören sonunda emeği geçenlere plaket takdim edildi

NURBAY USTA

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.