ŞAVŞAT’TA “İl YATIRIM DESTEK VE TANITIM KURULU TOPLANTISI” YAPILDI

ŞAVŞAT’TA “İl YATIRIM DESTEK VE TANITIM KURULU TOPLANTISI” YAPILDI
ŞAVŞAT’TA “İl YATIRIM DESTEK VE TANITIM KURULU TOPLANTISI” YAPILDI aydin tatar
Bu içerik 287 kez okundu.
Reklam

ŞAVŞAT’TA “İl YATIRIM DESTEK VE TANITIM KURULU TOPLANTISI” YAPILDI

Şavşat ilçesinde il yatırım destek ve tanıtım kurulu toplantısı geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Şavşat ilçesinde il yatırım destek ve tanıtım kurulu toplantısı geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay başkanlığında Şavşat ilçesindeki Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, kurum müdürleri oda başkanları ve kurul üyeleri katıldı.

Yaklaşık üç saat süren toplantıda Artvin’in bütün ilçelerinde devam eden ve önümüzdeki süreçte yapılacak olan yatırım destek ve tanıtım ile ilgili projeler görüşüldü.

Bütün kurumlarla ilgili projeler tek tek ele alınarak görüşüldüğü toplantıda önümüzdeki süreçte vatandaşa en kısa sürede yansıması konusunda deneyimli personelleri ile aktif ve hızlı hareket edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda Vali Ömer Doğanay yaptığı konuşmasında, “Bu kadar coğrafi özellikleri olan ilimiz Artvin’de şu ana kadar patentli markalı bir ürünün olmaması oldukça geç kalınmış bir durumdur. Bölgenin kendine özgü çok sayıda ürünü olması en büyük avantajımızdır. Bunun için bunları en iyi bir şekilde tespit edip projelendirerek, coğrafi işareti almış bir çok ürünümüz olacaktır. Buda Artvin’e ve ilçelerine hem ekonomik katkı sağlamanın yanı sıra bir ayrıcalıkta sağlayacaktır.”dedi.

-KÜLTÜR SOKAĞI OLUŞTURULMASI

Toplantıda, Vali Doğanay, Şavşat ile ilgili yapılması gereken projeleri Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ten aldı.

Bu bilgiler ile ilgili olarak Vali Doğanay; ““Şavşat dünyaca ünlü bir marka sahibidir. Cittaslow markalı bu ilçemizde Yavuzköy seyir tepesinde C sınıfı mesire alanından A sınıfı mesire alanına geçilmesi ve geliştirilmesi konusunda bir proje hazırlandığını, bu yerde bir turizm ofisi oluşturulması hatta bir sosyal tesisin yapılması gündeme gelebilir. Ayrıca yerel ürünlerin satışı ile ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü aracılığı ile DOKA ’ya projeleri hazırlanarak Yusufeli, Şavşat, Ardanuç ve Artvin'de bu ürünler satışa çıkarılabilir. Şavşat ilçemizin Cittaslow markalı olması nedeni ile kültür sokağı oluşturulması herhangi bir caddenin veya sokağın giydirilmesi ve 24 saat açık olacak bir şekilde hem gezilip hem de ürün satış reyonları ile Şavşat ürünlerinin korunması ve ekonomiye kazandırılmasısağlanacaktır. “dedi

-YÖRESEL MİMARİ AHŞAP EVLEİRN KORUNMASI

Vali Ömer Doğanay, yöresel mimarinin korunması konusunda da Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılacak çalışmalar doğrultusunda vatandaşın almış olduğu zati ihtiyaç oranı yükseltilerek bu mimarının korunması sağlanabilir. Hatta ilçede ve köylerindeki birçok evlerimiz ahşap kaplanabilir. “dedi.

-ARTVİN’E MÜZE MÜJDESİ

Artvin’e müze kazandırmak için girişimlerde bulunduklarını belirten Doğanay, “İlimizde bir müzemiz yok. Bu konuda çeşitli çalışmalar devam etmektedir. Çok kısa bir sürede Artvin müzesine kavuşacaktır ve bölgemizde yapılan tarihi kazılarda çıkan tarihi eserler ilimizde bu müzede sergilenecektir. Kısa zamanda Artvin Müzemiz hizmete girecektir.” dedi.

-COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER

Vali Ömer Doğanay, ‘Bütün kurum müdürlerinden ilçeler için hazırlamış olduğu projeleri değerlendirirken Artvin’de çok sayıda yöreye özgü ürünlerimiz var. Bu ürünler ile ilgili çalışmalar yapılarak Kalkınma Bakanlığına sunulacaktır. Özellikle Artvin Balı, Gorcolu, sinor, yatık döner ve korova konularında çalışmalar yapılmaktadır. Yöresel eski kullanılan bazı eşyaların hediyelik olarak üretilip hem satılması hem de unutturulmadan geleceğe taşınması konusunda da çeşitli projeler oluşturularak patent ve marka müracaatları yapılacaktır” şeklinde ifade etti.

-KAÇAK BALA GEÇİT VERİLMEYECEK

Artvin’de bal ormanları oluşturduklarını ve yurt dışından kaçak balın ülkeye sokulmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Doğanay, “İlimiz çay, fındık, bal ve daha değişik ürünlerde almış oldukları desteklemeler oldukça büyük ölçüdedir. Arıcılarımız ile ilgili ayrıca bal dışında alternatif arı ürünlerinin de üretilmesi noktasında üniversitelerle ve ilgili kurumlarla görüşülerek bunlar sağlanacaktır. Bal dışında arıdan üretilen arı ürünleri olarak Propolis, Arı Ekmeği, Kış Çayı, bal sirkesi, Polen, Arı Zehiri, Arı sütü gibi ürünlerde vatandaşlarımız bilgilendirilerek bunlarında üretimi sağlanabilir. Bu konuda da çalışmalar yapıyoruz. Artvin’imizin çeşitli yerlerinde bal ormanları oluşturduk bunların sayısını artıracağız. Ayrıca ilimize değişik şekillerde başka illerden giren sahte ballar konusunda titiz bir çalışmamız var. Bu balların ilimize girmesine asla müsaade etmeyecek. Bu konuda ilgili birimlerimiz her türlü çalışmaları yapıyorlar” dedi.

-BİN YILLIK ŞAVŞAT KALESİNE ZİYARET

Şavşat Artvin 3. Dönem Yatırım Destek ve Tanıtım Kurulu Toplantısı sonrası kazı çalışmaları devam eden Şavşat Kalesini de gezen Vali Ömer Doğanay, kazı başkanı Yrd. Doçent Doktor Osman Aytekin’den bilgiler aldı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.