16'NCI CAMİLİ SAF KAFKAS ARI VE BAL FESTİVALİ YAPILDI


Bu haber 2017-08-28 09:59:31 eklenmiş ve 205 kez görüntülenmiştir.

16'NCI CAMİLİ SAF KAFKAS ARI VE BAL FESTİVALİ YAPILDI

Artvin’in Borçka ilçesi Camili Havzasında bu yıl 15'incisi düzenlenen "Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali" sona erdi.

Artvin’in Borçka ilçesi Camili Havzasında bu yıl 15'incisi düzenlenen "Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali" sona erdi.

Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Borçka Kaymakamlığının organizasyonunda Gürcistan sınırlarında bulunan ve 6 köyü kapsayan Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv Alanı olan Camili (Macahel) havzasındaki Düzenli Köyünde düzenlenen festivalde Saf Kafkas Arısı ve havzada üretilen balların tanıtımı yapıldı.

Arı dölleme ve en güzel bal yarışması gibi etkinliklerin yapıldığı festivalde yöre halkı ürettiği balın stantlarda tanıtımını yaparak satışını yaptı.

Saf Kafkas Arısı ve bal tanıtımının yanı sıra kültürel etkinliklerin ve eğlencenin de yer aldığı festivalde vatandaşlar yöresel sanatçıların söyledikleri Türkçe ve Gürcüce şarkı ve türkülerle horon oynayarak festivalin tadını çıkardı.

Burada konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay de Camili'nin UNESCO tarafından biyosfer rezerv alanı ilan edilen Türkiye’nin ilk ve tek alan olduğunu söyledi.

Vali Doğnay, dünyanın en önemli üç arı ırkından biri olan Kafkas Arı Irkının gen merkezi ve üretiminin bitki çeşitliliği ve endemik tür açısından Türkiye'nin en zengin yerlerinden biri olan Camili ’de yapıldığını ifade ederek vadinin tanıtılması kadar burada ki doğal yapısının korunması ve gelecek nesillere bozulmadan aktarılmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

Doğanay“ Camili bölgesi Allah’ın yeryüzünde yarattığı en güzel yerden biri. Benim yetkililerden istirhamım bu özel coğrafyanın korunması ve bozulmasına izin verilmemesi” diye konuştu.

Doğanay konuşmasını Saf Kafkas arısın tanıtılmasına güçlü bir ekonomik değer haline gelmesine Kafkas Ana Arı üretimi ve pazarlanmasına yıllarca büyük destek Nihat Gökyiğit Vakfının Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’e teşekkür ederek sonlandırdı.

Saf Kafkas arı ırkının korunması için Kafkas Arı Gen Merkezi'ni kuran Ali Nihat Gökyiğit Vakfının Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’te yaptığı konuşmada Türkiye’nin hiçbir yerinde Saf Kafkas Arısının olmadığını dile getirerek şunları söyledi. “Saf Kafkas Arısı çalışkanlığı, hava şartlarına uyumu, uysallığı, uzun diliyle her çiçekten nektar alabilme kabiliyeti ve hastalıklara mukavemeti ve yüksek verimi dolayısıyla arıcıların çok aradığı bir ırktır. Bu arı ırkını yaşatmaya gayret edelim. Onu gözümüz gibi koruyalım. Herkesi buradaki doğal zenginliği yaşatmaya davet ediyorum”

Borçka Kaymakamın Ertuğrul Örnek ise konuşmasında Macahel ’in doğasının güzelliğinin insanının çalışkanlığının yanı sıra burada sınır bekleyen bir beylik gibi durduğunu ve sınırdaki sancağı koruduğunu söyledi.

Örnek, “Macahel insanının vatan perverliğinden dolayı sınırımızın güvenliği konusunda içimiz rahat” dedi.

Konuşmaların ardından festival kapsamında düzenlenen en iyi bal yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verilirken program Gürcü ve Türk dans topluluklarının gösteriyle devam etti.

Festival sanatçıların konserleriyle geç saatlere kadar sürdü. Festivalde yılın altın arı ödülü ise Saf Kafkas Arısının korunmasına verdiği destekler nedeniyle Nihat Gökyiğit’e verildi.

Festivale Artvin Valisi Ömer Doğanay, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Nihat Gökyiğit Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BORÇKA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ofis Medya haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi