ARDANUÇ’LU EMEKLİ MEMUR KAYIP KAÇAK BEDELİNİN PEŞİNE DÜŞÜ


Bu haber 2017-09-12 14:20:52 eklenmiş ve 351 kez görüntülenmiştir.

ARDANUÇ’LU EMEKLİ MEMUR KAYIP KAÇAK BEDELİNİN PEŞİNE DÜŞÜ

Ardanuçlu Emekli Memur Cemil Mercan Kayıp Kaçak Bedellerinin Peşine Düştü!

 

Ardanuç’ta yaşayan Milli Eğitim’den emekli memur Cemil Mercan haksız yere tahsil edilmiş olduğunu düşündüğü Kayıp Kaçak Bedellerinin peşine düştü. Hukuki başvurularını yapan ve ÇEDAŞ’ dava eden Mercan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da dilekçe göndererek durumu anlattı.

Mahkemeye delil olabilecek bütün belgeleri koyan Mercan geçen yıl dava açmasına rağmen dosyalarının Yargılaya ulaşmadığı bilgisi gelince yeniden mahkemeye başvuruda bulundu. Mercan şu ifadelere yer verdi:

10 Yıl Geriye Dönük İade Talebi

“Yargıtay’ın bu konuya ilişkin birçok emsal kararında kayıp-kaçak bedeli, dağıtım bedeli, iletim bedeli, perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli adı altında bir bedel tahsil edilemeyeceğini belirtmiş olmasına rağmen, elektrik dağıtım şirketlerinin bu bedelleri hukuka aykırı olarak tahsil etmeye devam ediyor. Vatandaşın ve şirketlerin çok zor şartlar altında kazandıkları paralar haksız olarak ellerinden alınmaktadır. Özellikle yüksek miktarda elektrik faturası ödeyen vatandaşların yargı yoluna başvurmaları menfaatlerine olacaktır. Haksız alınan bedellerin 10 yıl geriye dönük olarak iadesi talep edilebilmektedir. Bu karar namuslu, borcunu ödeyen dürüst vatandaşlar için emsal bir karardır.”

Dağıtım Şirketlerinin Haksız Kazanç Elde Ettiği Bir Gerçektir

Mercan Yazdığı dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “ Asliye Hukuk Mahkemesine/ Artvin.. Davacı olduğum Çoruh Elektrik A.Ş yıllık aboneleri ile sözleşmesi yoktur. Sözleşme ile tüketicileri uyarmamış olup hakkını da nasıl arayacağını ve nasıl haklı olduğunu ispat edebileceği konusunda da bilgilendirmemiştir. Bu nedenle trafo kayıp ve kaçakların ve diğer bedellerin de faturaya yansıtılarak tüketici farkında olmadan haksız yere kesinti yapılarak haksız yere bir kazanç elde etmiş oldukları bir gerçektir.

Elektrik Faturasında Kayıp-Kaçak müjdesi ile masum vatandaşlardan kesilen kayıp kaçak davasında emsal teşkil eden Keskin Belediyesi’nin açtığı davada aynen şöyle bahsedilmektedir; Mahkeme elektik şirketinin faturasından aldığı Kayıp Kaçak” bedellerinin yasal faizi ile belediyeye ödenmesine karar verdi. Belediye Başkanı Yıldırım yaptığı açıklamada Kayıp kaçakların bedelleri için 30 Ocak 2015’te Keskin Asliye Hukuk Mahkemesine geriye dönük ödediğimiz 453 bin TL için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtık. Mahkeme lehimize karar verdi Ancak Firma bu kararı temyiz etti. Zannediyorum yerel mahkemenin verdiği kararı onanacağını düşünüyorum” demişti.

Geçen yıl dava açmıştım. Ancak büyük bir karışıklık oldu. Cumhurbaşkanımıza yazı yazdım. Bu işin peşini bırakmayacağım. Ben şimdi yeni baştan mahkeme dosyalarımı hazırladım. Bu işin peşini bırakmayacağım. Haksız kazanç elde edenlere karşı mahkemede mücadele edeceğim. Bu mahkemeyi açabilmem için Ardanuç’tan kalktım geldim. Doya masrafı 420 TL tutuyor. Ben emekli bir memurum. 10 yıl içinde 12 bin TL’lik elektrik kullanmışım. Bunun %20’sini geri aldığımda 2 bin 400 TL alırım. Bu paranın bir kısmını üniversitede okuyan öğrenci akrabalarıma vereceğim. Miktar çok değil. Ama emsal teşkil etmesi bakımından ve yıllardır elde edilen haksız kazancı engellemiş olacağı. Milyonlarca ailenin mağduriyeti söz konusudur” dedi.

Öte yandan konuyla ilgili basında çıkan haberlerde Mercan’ı doğrular nitelikte. Yaklaşık 3 ay önce çıkan bir haberde şu ifadeler yer alıyor:

Elektrik Faturalarına Yansıyan Kayıp Kaçak Bedeli Hakkında Emsal Karar

“Elektrikte kayıp kaçağın faturalara eklenebilmesine ilişkin yasal düzenlemeden sonra binlerce tüketiciye yansıtılan dava masraflarına yüksek mahkeme ‘dur’ dedi.

Elektrik faturasını düzenli ödeyen vatandaşlar, kayıp kaçak bedellerinin faturalarına yansıtılmasına itiraz ederek konuyu yargıya taşımışlardı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da vatandaşı haklı bularak kayıp kaçak bedellerinin faturalara yansıtılamayacağı hükmünü vermişti. Ancak bu kararın hemen ardından 2016 yılı Haziran ayında TBMM’de kabul edilen 6719 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kayıp kaçak bedelinin faturaya yansıtılabileceği ve bunun mevcut yargılamaları da kapsayacağı hükmü getirilmişti. Hürriyet'in haberine göre bu düzenleme ile elektrik şirketleri yaklaşık 33 milyarlık kayıp kaçak bedelini vatandaşa ödemekten kurtuldu.

Şirketler söz konusu tarihe kadar açılmış binlerce davada, avukatlık ücretleri ve dava harçlarını da ödemek istemedi. Yaptıkları itiraz sonrası mahkemeler, yargılama giderlerinin de davayı açan vatandaş tarafından ödenmesine hükmetmeye başladı.”

 

Hayati Akbaş

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ARDANUÇ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site gazisoft haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye