DSİ GENEL MÜRÜRÜ,NUN DUNYA NIN 3 BRAJİ 2018 DE BİTEÇAK DEDİ


Bu haber 2017-10-30 18:51:22 eklenmiş ve 328 kez görüntülenmiştir.
 DSİ Genel Müdürü Acu, Yusufeli Barajı İnşaatı Ve Yeniden Yerleşim Çalışma Alanlarında İncelemede Bulundu Genel Müdürümüz Murat Acu; ’’ Yusufeli Barajı ve HES’’ İnşaatı ile proje kapsamında devam eden ‘’Yeniden Yerleşim Alanlarında’’ incelemede bulundu. Genel Müdürümüz Murat Acu’ya ziyaretinde Genel Müdür Yardımcımız Ergün Üzücek, Barajlar ve Hidroelektrik Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, DSİ Artvin Bölge Müdürü Celal Tokalak ve Daire Başkanlıklarımızdan ilgililer eşlik ettilerİncelemelerinin ardından şantiyeye geçen Genel Müdür Acu; Yusufeli Barajı ve HES Projesinde çevresel faaliyetlerde gelinen seviye, yeniden yerleşim alanlarında ki çalışmalar ve devam eden çalışmalar hakkında brifing aldı.

Yapılan bilgilendirme ve sunumun ardından yapılan çalışmalar üzerinde değerlendirme ve istişarede bulunuldu.
Yusufeli Barajındaki incelemenin ardından Yusufeli Yeniden Yerleşim Çalışmalarının yapıldığı alana geçen Genel Müdürümüz Murat Acu burada Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve beraberindeki heyetin katılımı ile düzenlenen Koordinasyon Toplantısında ‘’ Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri alt yapı, üst yapı ve hak sahipliği çalışmalarında gelinen seviye hakkında bilgi alarak sahada devam eden çalışmaları inceledi.Dünyanın en yüksek 3. Barajını inşa ediyoruz
‘’Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü ve Özel sektörün Çoruh Nehri Anakolu üzerinde yer alan 10 projesinden birisidir. Çoruh Projeleri ekonomik ve sosyal kalkınmaya yönelik hazırlanmış projeler olup, projeler ile daha güçlü Türkiye ve refah düzeyi daha yüksek olan bir toplum hedeflenmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin uzun vadeli Enerji vizyonunun içinde yer alan en önemli yatırımlardan biri olan Yusufeli Barajı ve HES projesidir.
Baraj inşaatında Sol sahilde kret altı kazıları devam etmekte olup, menba kısmında 454, cut-off kısmında 565, mansap kısmında ise 590 kotunda çalışmalar devam etmektedir. Yine Sol Sahil Kret altı kazılarında toplam 1287 adet ön gerilmeli ankrajın delgileri tamamlanmış olup, 1282 tanesinde başlık ve enjeksiyon imalatları tamamlanarak 998 tanesinde gerdirme ve kilitleme işlemleri yapılmıştır. Ayrıca Sol sahil kretinde, 360 m³/saat kapsiteli beton santralinin ve agrega silolarının imalatı ve Hidromekanik imalatları kapsamında, çan ağzı girişi ızgara yapısı atölye imalatı devam etmektedir.
‘’Baraj 270 Metre Yüksekliğinde Olacak’’
Yusufeli Barajı 270 metre yüksekliğine sahip kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. Barajı olup Barajın tipi çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmektedir.
‘’Baraj İnşaatı İstihdama Katkı Sağlıyor’’
Baraj inşaatında ihtiyaç duyulan personel sayısı 1200 olup bu yoğun zamanlarda 1800’lere çıkmaktadır.
‘’Milli Ekonomiye 450 Milyon TL Katkı’
Ülkemizde 2016 yıl sonu itibari ile işletmede ki toplam hidroelektrik enerji 92 500 GWh/yıl olup, Yusufeli Barajı 558 MW’lık (3*186 MW) kurulu gücü ile 1 888 GWh/yıl kapasitesi ile bunun %2,1’ini üretecektir. Çoruh havzasındaki projelerin toplam enerji üretimin %13’ ü Yusufeli Barajı ve HES Projesinden üretilecektir.
Tamamen Türk mühendisi ve işçisinin alın teri İle yapılan Yusufeli Barajı ve HES günlük 1 Milyon TL’yi aşkın tutarlı elektrik enerjisi üreterek 7 yılda kendisini amorti edecek olup, 650 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanacaktır. Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacaktır.
‘’Yusufeli Kimliği Kaybolmayacak’’
Yusufeli İlçesi yeniden yerleşim yeri çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, Projeden 1 ilçe, 19 Köy arazisi ve yerleşim yeri etkilenmekte ve Yusufeli İlçesi ve 6 Köyün yerleşim yeri tamamen su altında kalmaktadır.
Baraj nedeni ile yeni yerleşim yerine taşınacak olan Yusufeli İlçesinin hazırlanan yeni yerleşim planlarının yörenin coğrafi şartlarına göre bütün kesimlerin ihtiyaçlarına cevap vermesi için çalışmalar yürütülmektedir.
Yeniden Yerleşim Altyapı Çalışmaları kapsamında onaylı imar planında 25,20 ha olan park ve rekreasyon alanlarına Sakut Dolgusu ve sonradan projelendirilen ilave dolgu alanlarıyla birlikte yaklaşık 35,40 ha alan eklenerek, Yeni Yusufeli İlçesinin daha müreffeh bir ilçeye dönüşmesi sağlanmıştır. Geçici kabulü yapılan Yeniden Yerleşim Yeri Altyapı Çalışmaları işinde 9,435 milyon m³ kazı ve 8,413 milyon m³ dolgu ve 7 adet dolgu batardosu imalatı tamamlanmıştır. Yeniden Yerleşim Altyapı Çalışmaları 2. Kısım İşi kapsamında yaklaşık 6.250.000 m3 kazı yaptırılacaktır.
Yeniden Yerleşim Üstyapı Çalışmaları kapsamında 3. Bölge (Tekkale Köyü tarafı) üst yapı çalışmaları için TOKİ Başkanlığına teslim edilmiştir. TOKİ tarafından 3. Bölgede 334 adet Konut, 6 adet Dükkan, 1 adet 24 Derslikli Lise, 1 adet Sağlık Ocağı, 1 adet İlçe Jandarma Komutanlığı İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi yapım işinin ihalesini yapılmış ve yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır.
Yerleşim yerleri Yusufeli Barajından etkilenen 8 köy için ön seçimi yapılan yeni yerleşkelerinde hali hazır harita alımı ve jeolojik-jeoteknik etüt çalışmaları işleri tamamlanmıştır.
‘’Çoruh’ta Taşkın Riski Azaltılacak’’

Haber : Nusret Durur

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YUSUFELİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site gazisoft haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye