BAŞKAN HEKİMOĞLU STK 'LARI ZİYARETLERDE BULUNDU

BAŞKAN HEKİMOĞLU STK 'LARI ZİYARETLERDE BULUNDU
BAŞKAN HEKİMOĞLU STK 'LARI ZİYARETLERDE BULUNDU aydin tatar
Bu içerik 221 kez okundu.
Reklam

BAŞKAN HEKİMOĞLU TİCARET ODASI VE ESNAF - SANATKÂRLAR ODASI’NA ZİYARETLERDE BULUNDU

ZİYARETLERDE MARKET ZİNCİRLERİNE YÖNELİK KARARLAR, ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VE TURİZM KONULARI ELE ALINDI

Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu İlçemizde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Başkan Hekimoğlu Arhavi Ticaret Odası ve Arhavi Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nı ziyaret ederek oda başkanları ve üyelerle bir araya geldi. Başkan Hekimoğlu’nun ziyaretlerinde Başkan yardımcıları H. Tahsin Kurdoğlu ve Nail Köseoğlu ’da hazır bulundu.

Başkan Hekimoğlu’nun Arhavi Ticaret Odası, Arhavi Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nı ziyaretlerinde başlıca konular Arhavi Organize Sanayi Bölgesi (AROSB), ilçe turizmi ve ekim ayı belediye meclis toplantısında, ilçede faaliyet gösteren market zincirlerine yönelik kararlar oldu. Ziyarette market zincirlerine yönelik alınan meclis kararları, Arhavi Organize Sanayi Bölgesi ve turizm konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Market zincirlerine yönelik alınan söz konusu kararlar gereğince, vatandaşlarımızın daha sağlıklı, kaliteli ve güvenli hizmet almalarını sağlamak için ulusal market zincirleri ile ilgili işyeri açma ve çalıştırma yönetmeliğindeki ruhsat işlemleri dışında, 10 maddeden oluşan fiziki şartların da istenmesine oybirliği ile karar verilmişti.

ARHAVİ BELEDİYE MECLİSİNDEN 10 MADDELİK KARAR

İlçemizde faaliyet gösteren ulusal market zincirlerine yönelik alınan belediye meclis kararı;

KARAR TARİHİ: 01.11.2017

KARAR NO: 45

İlçemizde ticari faaliyet gösteren ulusal market zincirleri ile ilgili Ekim ayı meclis toplantısında bir aylık süre ile oluşturulan komisyonumuz; gün geçtikçe büyüyen ve gelişen ilçemizde Şehir içi trafik sıkışıklığına sebep olan, ses ve görüntü kirliliği ile geri dönüşümleri sonucunda zaman zaman çevre kirliliği de yaratan ulusal market zincirlerinin bu olumsuzluklarına son vermek, ticari sıkışıklığı azaltmak ve bu marketlerde vatandaşlarımızın daha sağlıklı, kaliteli ve güvenli hizmet almalarını sağlamak için ulusal market zincirleri ile ilgili işyeri açma ve çalıştırma yönetmeliğindeki ruhsat işlemleri dışında aşağıda 10 maddeden oluşan fiziki şartlarında istenmesine oybirliği ile karar verildi.

1- İşyeri alanı içerisinde depolama alanı yoksa, bodrum kattan satış yapılan zemin kata malzeme sevkiyatı için yapı ruhsatına tabi asansörün bulunması.

2- Zincir marketlerde giriş ve çıkış kapısı haricinde olağan üstü durumlar için (yangın,deprem vb.) üçüncü bir kapı bulunması.

3- Binanın kendi alanı içerisinde yapısal olarak engelli ( yaya kaldırımına veya yola işgal olmadan )giriş ve çıkışının bulunması.

4- İşyerinin havalandırma sistemlerinin ses ve görüntü kirliliği yönünden mahalle sakinlerini rahatsız etmeyecek şekilde olması.

5- İki ulusal market arası en az 1000metre mesafede olması.(Karşı, sağ – sol caddesi ve sokağı dahil.)

6- Ulusal marketin bulunduğu alanda trafik sorunu yaşanmaması için iş yerinin kavşaklara enaz 50 metre mesafede olması.

7- Ulusal marketlerde işyeri alanı içerisinde ayrı çocuk emzirme ve bakım odası yeri bulundurulması.

8- Yapı ruhsatına uygun market işletmesinin çalışma alanı olarak en az 350m2, depolama alanı olarak da en az 250 m2 olması.

9- İşletmenin çalışma alanına bitişik otopark yönetmeliğine uygun olacak şekilde en az onbeş araçlık otopark alanı olması.

10- Ulusal market işyeri alanı içerisinde geri dönüşüm depolama alanı olması.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.