YENİDEN YERLEŞİM YERİNDE YUSUFELİ İLÇESİNİ İKİ KAT BÜYÜTÜYORUZ


Bu haber 2017-11-27 11:07:04 eklenmiş ve 263 kez görüntülenmiştir.

YENİDEN YERLEŞİM YERİNDE YUSUFELİ İLÇESİNİ İKİ KAT BÜYÜTÜYORUZ

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Yusufeli Barajı ve HES Projesi hakkında açıklamalarda bulunarak, “Yeniden yerleşim yerinde Yusufeli ilçesini iki kat büyütüyoruz” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Yusufeli Barajı ve HES Projesi hakkında açıklamalarda bulunarak, “Yeniden yerleşim yerinde Yusufeli ilçesini iki kat büyütüyoruz” dedi.

Acu, devam eden Yusufeli Barajı ve HES Projesi’ne ilişkin, “Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü ve Özel sektörün Çoruh Nehri Anakolu üzerinde yer alan 10 projesinden birisidir. Çoruh Projeleri ekonomik ve sosyal kalkınmaya yönelik hazırlanmış projeler olup, projeler ile daha güçlü Türkiye ve refah düzeyi daha yüksek olan bir toplum hedeflenmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin uzun vadeli Enerji vizyonunun içinde yer alan en önemli yatırımlardan biri olan Yusufeli Barajı ve HES projesidir” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında Yusufeli İlçesi yeniden yerleşim yeri çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, Projeden 1 ilçe, 19 Köy arazisi ve yerleşim yeri etkilenmekte ve Yusufeli İlçesi ve 6 Köyün yerleşim yeri tamamen su altında kalmaktadır.

Baraj nedeni ile yeni yerleşim yerine taşınacak olan Yusufeli İlçesinin hazırlanan yeni yerleşim planlarının yörenin coğrafi şartlarına göre bütün kesimlerin ihtiyaçlarına cevap vermesi için çalışmalar yürütülmektedir.

Yusufeli İlçesini İki Kat Büyütüyoruz

Yusufeli ilçesinin mevcut şehir alanı 75 hektardır. DSİ olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde yeni Yusufeli İlçesinin daha müreffeh bir yerleşkeye kavuşması için Yusufeli’nin mevcut şehir alanı 2 katına çıkarıyor, 150 hektar alanda yeni Yusufeli’ni inşa ediyoruz” dedi. Acu açıklamasının devamında; “Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Çalışmaları” kapsamında 15, 5 Milyon metreküp kazı ve toplam 12 milyon metreküp dolgu ile büyük bir kentin alt yapısını inşa etmekteyiz. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Dünyanın En Yüksek 3. Barajını İnşa Ediyoruz

DSİ Genel Müdürü Acu; Yusufeli Barajı 270 metre yüksekliğine sahip kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. Barajı olup Barajın tipi çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmektedir.

Milli Ekonomiye 450 Milyon TL Katkı

Ülkemizde 2016 yılsonu itibari ile işletmede ki toplam hidroelektrik enerji 92 500 GWh/yıl olup, Yusufeli Barajı 558 MW’lık (3*186 MW) kurulu gücü ile 1 888 GWh/yıl kapasitesi ile bunun yüzde 2,1’ini üretecektir. Çoruh Havzasındaki projelerin toplam enerji üretimin yüzde 13’ü Yusufeli Barajı ve HES Projesinden üretilecektir.

Tamamen Türk mühendisi ve işçisinin alın teri ile yapılan Yusufeli Barajı ve HES günlük 1 Milyon TL’yi aşkın tutarlı elektrik enerjisi üreterek 7 yılda kendisini amorti edecek olup, 650 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanacaktır. Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacaktır” dedi.

Çoruh’ta Taşkın Riski Azaltılacak’

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacağını belirten DSİ Genel Müdürü Acu; “Diğer taraftan Çoruh Nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır” şeklinde konuştu.

Acu açıklamasının sonunda, “Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YUSUFELİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site gazisoft haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye