İSTANBUL-KADIKÖY’DE CERATTEPE İMZA KAMPANYASI

İSTANBUL-KADIKÖY’DE CERATTEPE İMZA KAMPANYASI
İSTANBUL-KADIKÖY’DE CERATTEPE İMZA KAMPANYASI aydin tatar
Reklam

İSTANBUL-KADIKÖY’DE CERATTEPE İMZA KAMPANYASI

Cerattepe sadece Artvin’de değil, Türkiye’nin her yerinde konuşulmaya ve 25 yıldır gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

İstanbul Kadıköy’de Artvin’i sonsuza dek yok edecek olan madene karşı imza kampanyası düzenleyen Artvin dernek ve STK bileşenleri yarım gün içinde yaklaşık 2 bin imza toplamayı başardı. İmza kampanyasına Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek, Sanatçılar Bayar Şahin, Yaşar Kabaosmanoğlu, Emine Şeheri, Zeynep Çiftçi, Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Altuntaş, AFGAD Başkan Yardımcısı gazeteci Sami Özçelik katıldı. 2 stant ile yapılan imza kampanyasına Cerattepe ve Artvin’e vurgu yapılırken, dünyanın bir bütün olduğu ülkemizde ve dünyadaki tüm çevre sorunlarına duyarsız kalınamayacağı hatırlatmaları da imza çağrılarında ifade edildi.

ARTVİN VAROLUŞ YOKOLUŞ MÜCADELESİNDE TERCİH NOKTASINDADIR

Cerattepe’nin çok hassas bir konu olduğunu, Artvin’in varoluş yokoluş yol ayrımında tercih noktası olduğuna vurgu yapan Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek, mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini, Artvinliler olarak Artvin’e sahip çıkmanın asli görevleri olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Melek;” Artvin çok büyük çevre sorunlarıyla boğuşuyor. Bir yanda devasa barajlar, hesler, diğer yanda taş ocakları, yüksek gerilim hatları, sayıları 325’i aşan maden ruhsatları, 2 bin metre yüksekten yapılan yeşilyol projesiyle adeta çevre katliamlarıyla karşı karşıyadır. Artvin, doğasıyla vardır. Doğasını yok ederseniz, Artvin’i yok edersiniz. Onun için biz hukuki ve demokratik mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Artvin’de yaşayan, Artvin dışında yaşayan tüm Artvinliler 25 yıldır bunun için direniyor. Bugün Kadıköy’de Artvin STK ve dernekleri bileşenleri olarak daha önce başlattığımız ve 19 Aralık’a kadar sürecek imza kampanyasını gerçekleştirdik. İnsanların yoğun ilgisiyle karşılaştık. Biliyorsunuz yurt genelinde ve Artvin’de toplanacak imzalar TBMM ve Cumhurbaşkanına teslim edilecek. Derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

ARTVİN BİZE VERİLMİŞ EMANETTİR

Artvinli sanatçı Bayar Şahin, Artvin’e Artvinli olan herkesin sahip çıkma görevinin olduğunu belirterek,” Artvin bizim doğduğumuz, dünyanın en güzel cennet diye tabir edilen yerlerden bir tanesidir. Biz bu doğamızı korumak, gelecek kuşaklara dedelerimizin bize emanet ettiği şekliyle teslim etmek zorundayız. Nerede olursak olalım yapacak bir şeylerimiz olmalı. Bugün Kadıköy’deyiz. Artvin’den bin 500 km ötedeyiz. Artvin’i anlatmaya çalışıyoruz. Bunun için buradayız.” dedi.

ARTVİN’E BİR İMZA DA SEN VER!

Sanatçı Yaşar Kabaosmanoğlu standın başında Artvin için neden imza kampanyası düzenlediklerini sesli olarak anlatmaya çalıştı. Kabaosmanoğlu, “Artvin’de yaşanan çevre sorunları ve Cerattepe maden projesine karşı 1 imza da sen ver. Senin de bu mücadelede bir imzan olsun. Artvin için, geleceğimiz için mücadelemize bir destek te siz verin.” dedi.

CERATTEPE’DE SON DURUM NEDİR?

Cerattepe mücadelesi çeyrek asırdır aralıksız devam ediyor. Bugüne kadar, gerek bilimsel raporlar, gerek hukuk, bu bölgenin neden maden alanı olamayacağını delilleriyle ortaya koydu, kararını hep

Artvin’den yana verdi. Ancak son zamanlarda hukukun güvenini kaybetmesi, asla maden madenin çıkarılamayacağı bunun için “ya Artvin Ya maden tercihinin yapılmak zorunda olunduğunu kesin ifadelerle ve bilimsel delillerle açıklanmasına rağmen,

ÇED’lerin kılıfına uydurulması, basitleştirilmesiyle maden şirketinin 16 Şubat 2016 tarihinde kolluk güçlerinin desteğiyle, hukuksuz bir şekilde Cerattepe’ye girdi.

MAHKEME BİTENE KADAR ÇALIŞMA YAPILMAMASI SÖZÜ TUTULMADI!

Devleti yönetenler mahkeme süreci bitene kadar şirketin hiçbir çalışma yapmayacağına söz vermesine rağmen, mahkeme süreci devam ederken şirket, gece gündüz yangından mal kaçırırcasına galeri açma çalışması yaparak, madene ulaşma çalışmalarına devam ediyor. Ceratttepe her geçen gün geri dönülmez tahribatlara maruz kalırken, maden şirketi sürekli algı operasyonuyla mücadeleyi kırmaya, zayıflatmaya çalışıyor.

Şirket çeşitli algı operasyonlarıyla Artvin halkını karşı karşıya getiren çalışmalar yapıyor. Bundan en büyük zararı ise Artvin görüyor. Cerattepe ve civarında şimdiden doğa tahribatlarının etkileri görülmeye başlandı bile.

CERATTEPE’DE DOĞA TAHRİBATI ŞİMDİDEN HİSSEDİLMEYE BAŞLANDI

Yeraltı, yerüstü suları kirleniyor. Patlatmalar yapılıyor, ağaçlar kesiliyor. Eğimin yer yer %85’lerde olduğu yamaçlara pasalar dökülüyor. Yer altı madenciliğinin dışında açık alan altın işletmeciliği başvuru ruhsatları Ankara’da duruyor. Artvin Heyetinin dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile yapılan görüşmesinde bu başvurunun iptal edileceği söylenmiş olsa da bu başvuru iptal edilmedi.

TBMM AYAĞINDA BİRLİK SAĞLANAMADI!

Cerattepe konusunda her ne kadar ”söz konusu Artvin” olduğunda biriz deseler de Artvin Milletvekilleri bu konuda hiçbir zaman bir olamadı. CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan’ın Cerattepe ile ilgili araştırma önergelerine karşı Adalet Ve kalkınma Partisi Artvin Milletvekili İsrafil Kışla sürekli olarak aleyhte söz aldı ve madeni savundu. Bu da Artvin’in elini zayıflattı. Milletvekilleri Kışla ve Bayraktutan, “abi kardeş ilişkisi içinde Artvin’i en iyi şekilde temsil ettiklerini iddia etseler de gerçek tam tersi oldu. TBMM ayağında yaşanan bu tezat durum, çevre ve maden mücadelesinde olumsuz yansımalara neden oldu.

ARTVİN MURGUL KARAYOLU BU YÜKÜ KALDIRAMAZ!

Artvin’i bekleyen tehlike sanılandan daha büyük olacağı, Artvin- Murgul Karayolunun cevher taşıyacak çok sayıda kamyonlara cevap veremeyeceği, bozulacağı, tehlikeleri n artıracağı, maliyetin yükseleceği gerekçesiyle bir süre sonra işletme fabrikasının ve hatta siyanür havuzunun Cerattepe ve civarında kurulacağı, pasa atıklarının bu bölgede depolanacağı, bu durumun halk arasında “Ayağıma yer edem gör sana neler edem” sözünün gerçeğe dönüşmesiyle Artvin’in yok olacağı gibi endişeleri taşıyan Artvinliler ve doğa dostları, mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiriyor...

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı