HOPA’DA “EKONOMİ İSTİŞARE TOPLANTISI” DÜZENLENDİ


Bu haber 2018-01-08 08:45:32 eklenmiş ve 198 kez görüntülenmiştir.

HOPA’DA “EKONOMİ İSTİŞARE TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Artvin Hopa ve Ticaret Sanayi Odasınca ticaret odası konferans salonunda düzenlenen bölge ekonomisi istişare toplantısına katıldı.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Artvin Hopa ve Ticaret Sanayi Odasınca ticaret odası konferans salonunda düzenlenen bölge ekonomisi istişare toplantısına katıldı.

Toplantıya, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdogan, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve bölgedeki iş adamları ve sektör temsilcileri katıldı.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, burada yaptığı konuşmasında, "Türkiye'ye 2002'ye kadar sadece 15 milyar dolar yabancı sermaye gelmişken son 15 yılda bu rakam ülkemizdeki istikrar sayesinde 187 milyara ulaştı." dedi.

Bakan Yardımcısı Metin, Hopa Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenen bölge ekonomisi istişare toplantısında, Artvin'in tarihi, doğal güzelliği, insanı ve potansiyeliyle Türk ekonomisi için önemli bir il olduğunu belirterek, il dışındaki çok sayıda Artvinlinin de ülke ekonomisi için önemli katma değer oluşturduğunu söyledi.

Dünyada 2008'de bir kriz yaşandığını ifade eden Metin, "Buna bağlı olarak da 2008'den bu yana dünya ekonomisi büyüme noktasında bir ileri, bir geri gidiyor. Son birkaç yıldır dünya ekonomisi bir toparlanma süreci içine girdi. Bu süreçte dünya ticaret hacmi biraz daha toparlanmış vaziyette gidiyor. Dünya ticaret hacmini değerlendirdiğimizde son 5-6 yıldır yavaş seyreden ivmenin son birkaç yıl içinde daha yukarılara çıktığını görüyoruz. Türkiye bu noktada her zaman bir adım önde." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti hareketinin 2002'de ekonomik krizden yeni çıkmış bir ülkeyi devraldığını dile getiren Metin, milletin verdiği emaneti 15 yıldır en iyi şekilde taşıdıklarını kaydetti.

Metin, 2001 yılında her gün yarının ne olacağını bilmeden yaşayan bir ülke bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Gelecekten ümidini kesmiş bir topluluk vardı. Faizlerin en yukarılara çıktığı, ülke ekonomisinin yerle bir olduğu bir dönem yaşadık. Böyle bir dönemde iktidara geldik ve ülkemizin ekonomik refahı için atılması gereken adımları attık ve 15 yılda ülkemizi dünyanın 16 büyük ekonomisi arasına soktuk. Türkiye'ye 2002'ye kadar sadece 15 milyar dolar yabancı sermaye gelmişken son 15 yılda bu rakam ülkemizdeki istikrar sayesinde 187 milyara ulaştı."

Türkiye'nin bugün dünyanın en önemli şirketlerinin üretim merkezi haline geldiğine işaret eden Metin, dış sermayenin Türkiye'nin potansiyelini gördüğünü ve gelip yatırımını yaptığını söyledi.

Metin, Türkiye'nin yüzde 11,1 büyümesinde ihracat ve yatırımın payının çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Gürcistan'a yaptığı ihracatın 1 milyar 100 milyon dolar, ithalatın da 200 milyon dolar olduğunu kaydeden Metin, böyle bir konjonktürde Gürcistan'a sınır il olan, aynı zamanda Kafkaslar ve Asya'ya açılan kapı konumundaki Artvin'in bu ticaretten daha fazla pay alması gerektiğini ifade etti.

Artvin Valisi Ömer Doğanay da toplantıda konuşulanların sözde kalmayıp uygulanması için gerekenleri yapacaklarını belirterek, bundan sonra Artvin ve bölge ekonomisinin daha da büyüyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sektör temsilcilerinin özellikle lojistik sektörde karşılaştıkları sorunlar, talepler ile çözüm önerileri görüşüldü

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HOPA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ofis Medya haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi