KÜÇÜKALİ "YENİDEN ADAYIM" DEDİ

KÜÇÜKALİ
KÜÇÜKALİ aydin tatar
Reklam
Hopa esnaf ve sanatlarlar odası seçimleri yaklaşırken adaylar kendilerini göstermeye başladılar. Mevcut başkan Osman Küçükali yeniden aday olduğunu bir basın açıklaması ile duyurdu.
 
Osman Küçükali yapmış olduğu açıklamada ; 
 
2018 dönemi yeni seçim yılında yeni yönetim kurulu aday arkadaşlarımızla birlikte Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimine talibim. 
 
Bu dönemde yönetime aday olmamızın nedeni, Hopa ve Kemalpaşa esnafı ile birlikte tamamlayamadığımız projelerimizi hayata geçirmek, esnafımızın ekonomik sorunlarını gidermek için talibiz.
 
Hopa ve Kemalpaşa’da yüzyıllardan beridir kökleşmiş, kültürel olarak gelişmiş olan esnaflık kurumunu daha da ileri bir noktaya taşımak için yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte sizlerden bir dönem daha görev istiyorum.
 
Geride bıraktığımız 8 yıllık dönem boyunca Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi olarak esnafımızla birlikte pek çok başarıya imza attık.
 
Pazar Meydanı ve Kars Caddesi’nde bulunan eski belediye dükkanlarının yıkılarak yerine yapılan yeni işyerlerinin öncelikli olarak Hopalı esnaflara tahsis edilmesini sağladık.
 
Kemalpaşa esnafımızın sınır kapısı ile ilgili sorunlarının takipçisi olduk. Sorunların giderilmesi ve çözümü için Ekonomi ve İçişleri Bakanlığı düzeyinde çeşitli girişimlerde bulunduk ve çoğu problemi giderdik. 
 
Ak Parti Hopa İlçe Başkanı ile birlikte, Hopa sivil toplum örgütleri toplanarak ilimizin milletvekilleriyle TBMM’de görüşmelerde bulunduk. İlçemizdeki genel sorunlar ve esnafımızın şikayetlerini ilettik. Çözüm için hep birlikte çalışılmasına karar verildi. Aynı kapsamda ilçemizi ziyaret eden milletvekilimiz İsrafil Kışla ile birlikte Ticaret Odası Konferans Salonu’nda toplantı düzenleyerek Hopa’daki ekonomik kalkınmanın sürdürülmesi için neler yapılması gerektiği konuşuldu.
 
Gürcistan’la yapılan serbest ticaret anlaşması kapsamında bavul ticareti hacmini daha da üst noktaya taşıdık.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle 1.1.2018 tarihinden itibaren 90-180 gün adı altında her geçişin 1 gün kabul olması nedeniyle ortaya çıkacak mağduriyetin giderilmesi için her düzeyde girişimlerde bulunduk, bulunmaya devam ediyoruz. Konu hakkında görüşlerimizi ilettiğimiz milletvekilimiz İsrafil Kışla, İçişleri ve Ekonomi Bakanları düzeyinde görüşmelerini sürdürmektedir.
 
Esnaf Odası yönetimi olarak esnafımızın sınırlı olanaklarıyla büyük işler başardık. Yıllardır kiralık bir ofiste çalışmalarını yürüten Oda’mıza daha kullanışlı ve büyük bir ofis kazandırdık.
 
Sanayide Çıraklık Eğitim Merkezi Okulu açarak bu konudaki önemli bir ihtiyacı gidermiş olduk. Artık gençlerimiz çıraklık belgesi alabilmek için Artvin’e gitmek zorunda kalmayacak.
 
Çıraklık Eğitim Merkezi Okulu Mesleki Teknik Lise bünyesine katıldı. Önümüzdeki dönem Hopa’da METEM tarafından çıraklık eğitimiyle hak kazananlara belge verilecek.
 
Çıraklık Eğitim Merkezi’nde bugüne dek 40 çıraklık, 70 kalfalık, 56 ustalık belgesi verildi. 20 öğrenci çıraklık belgesi alarak Avrupa Birliği fonlarından yararlandırıldı. Çek Cumhuriyeti ve Almanya’ya akıllı araç ve güvenlik sistemi eğitimi için gönderildi. 
 
40 çırak şuan esnflarımızın yanında çalışmaktadır. Bu eğitim aynı zamanda esnafımıza büyük kolaylıklar sağlamıştır. Çıraklarımızı işe alan esnaflarımız devlet tarafından 250 tl istihdam ücreti almaktadır.
 
Esnafımızın duyuru ve ilanlarımızı daha yakından takip etmeleri için esnaf mesaj sistemi ve Hopa Esnaf Odası web sitesini hayata geçirdik.
 
Hopa ve Kemalpaşa esnafının KOSGEB’ten faydalanabilmesi için uzmanlar tarafından verilen kurslar organize edilerek katılımcılara KOSGEB Esnaf Girişimci Sertifikası verilmesine katkıda bulunduk.
KOSGEB bağlantılı bir yıl ertelemeli faizsiz kredi olanakları sağlandı.
 
Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Koperatifini yeniden faaliyete geçirerek küçük esnafımıza esnaf kredisi kolaylığı sağladık. 
 
50 bin tl limitli esnaf kefalet kredisi koşulu varken bu miktarı 125 bin tl’ye çıkardık. Hedefimiz bu miktarı 200 bin tl’ye çıkarmaktır. 
 
2014 -2017 yılları arasında esnafımıza esnaf kredi kefaletinden 21 trilyon esnaf kredisi kullandırılmasında yardımcı olduk.
 
Berber ve kuaför esnaflarımızın nöbet sistemi uygulaması ile haftada bir gün tatil sistemini hayata geçirdik. 
 
Berber ve kuaför, çayocağı ve fırıncı esnafımızın her dönem ücret tarifelerini esnaflarımızın yararına olacak şekilde düzenledik.
 
Fırın ve pastane işleten esnafa kolaylık sağlamak için Hopa’da hijyen belgesi eğitimi verdik.
 
Küçük Esnafa Sahip Çıkıyoruz kampanyası çerçevesinde ticaret odası ile birlikte büyük market zincirlerinin açılmaması ve ruhsat verilmemesi için Hopa ve Kemalpaşa Belediyesine encümen kararı aldırdık.
 
Sel felaketi döneminde vergilerin, ssk, bağkur borçlarının ve tüm banka kredilerinin faizsiz şekilde ödenmesini bir yıl ertelettik.
 
Okullarımıza, camilerimize, Bedensel Engelliler Derneğine ve hastenemize çeşitli yardımlarda bulunduk.
 
Hopa Veteranlar Takımına yardımlarda bulunuldu. Veteranlar ve Masterlar Ligi Türkiye Finali Hopa’da oynandı, çeşitli kanallardan canlı yayınlanarak Hopa’nın tanıtımına katkıda bulunuldu.
 
Hopamızın gözdesi Hopaspor’a yardımlarımızı sürdürdük ve sürdüreceğiz. İnşallah bu sene şampiyon olacağız.
 
2015 Ağustosunda Hopa’da yaşanan sel felaketi sonrası esnaf odası yönetimi olarak yaşanan mağduriyetin giderilebilmesi için tüm esnaflarımızı ziyaret ederek tespitlerde bulunduk. Zararlarının karşılanması için tutanakları takip ettik. Esnafımızın zararını tam karşılamazsa dahi belli miktarda ödemelerini devlete yaptırdık.
 
Kemalpaşa’nın yeni ilçe olması sebebiyle esnaf sayısı 500’ü bulamadığı için şoför esnafı ile birlikte karma esnaf odasının açılabilmesi için girişimlere başladık. En kısa sürede Kemalpaşa’da Esnaf Odası’nı faaliyete geçireceğiz.
 
Yeni dönemde, daha verimli ve esnafımıza daha yararlı çalışmalar yapmak için yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu adaylarıyla birlikte bu onurlu göreve bir kez daha talip olmak için bir aradayız.
 
Önümüzdeki döneme dair yeni projelerimiz var. Geçen dönem Hopa belediyesi ve Ticaret Odası ile birlikte İnönü Caddesi’ni kapalı çarşı yapma projemizi bu dönem gerçekleştireceğiz.
 
Mobilyacılar, PVC ve mermerci esnafımızın mahalle aralarında bulunan dükkanlarını tek bir sanayi sitesinde toplayarak altyapısı güçlü, büyük ve geniş işyerlerinde daha kaliteli ve bol kazançlı hizmet sunmalarını sağlayacağız.
 
Bizler, her zaman ve her yerde en başta Hopalı ve Kemalpaşalı halkımızın hiçbir sorununa duyarsız kalmadık. Yerel ve ulusal anlamda sorunların çözülmesi için sorumluluk almaktan kaçmadık. Gençlerimizin, kadınlarımızın taleplerine sahip çıkarak onlara destek olduk. Uyuşturucunun gençlerimizi zehirlemesine karşı yürütülen bütün çalışmaların destekçi ve takipçisi olduk, bizzat içinde yer aldık.
 
Esnaf kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayatta daha da güçlendirilmesi için uzmanların katılımıyla iş hukuku, aile ilişkileri, kadın hakları gibi konularda bilgilendirilmesi için eğitim çalışmaları ve seminerler düzenleyeceğiz.
 
Yarım kalan işlerimizi sonuçlandırmak için, değerli esnaf kardeşlerimizden bir kez daha görev ve yetki istiyoruz. 
Saygılarımızla
 
Genel Kurul
Asıl
1- Osman Küçükali
2- Yaşar Altınkaya
3- Gürsel Korkmaz
4- Ethem Akyüz
5- Nükhet Topaloğlu
6- Nihat Karabulut
7- Yavuz Şiviloğlu
 
Yedekler
1- Nazan Yakut
2- Serpil Alper
3- Atilla Uzuner
4- Murat Akyıldız
5- Şeref Yüksel
6- Kudret Ocakçı
7- Okan Akkaya
 
Denetim
Asıl
1- Fatma Külünk
2- Çiğdem Özşahin
3- Birol Uzun
 
Yedek
1- Şükriye Candemir
2- İrfan Yıldız
3- Öner Lokumcu
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı