BU KARARI GERİ ÇEKİN ZARARI BÜYÜK OLUR


Bu haber 2018-01-18 11:33:10 eklenmiş ve 565 kez görüntülenmiştir.

BU KARARI GERİ ÇEKİN ZARARI BÜYÜK OLUR

Yıl başından itibaren yürüdüğe giren yabancıların ülkemize girişlerinde 180 gün kalma süresi  90’e indirilmesi ve gün içerisindeki giriş çıkışların bir gün sayılmasının tepkileri sürüyor. Gürcistan vatandaşları sarp sınır kapısında protesto eylemi yaptılar.

Türkiye tarafından uygulanan  180 gün kalma süresi  90’e indirilmesi ve gün içerisindeki giriş çıkışların bir gün sayılmasının ardından tepkiler çığ gibi büyüyor. Türkiye tarafından genelge yayınlanarak yabancıların ülkemize girişlerinde 180 gün kalma süresi  90’e indirildi, ayrıca gün içerisinde yapılan giriş çıkışlar bir gün olarak sayılmaya başlandı. Gürcistan vatandaşları yapılan uygulamayı sarp kapısının Gürcistan tarafında protesto ettiler. Konuyla ilgili acara başbakanı Zurap PATARADZE Türkiye ye gelerek Artvin valisi ,Hopa ticaret odası ve konsolosluk  yetkilileri ile görüşme yaptılar. Gürcistan da ki protestolar sabah saatlerinde başladı yaklaşık 2 saat süren protestolar esnasında sarp kara hudut kapısında giriş çıkışlarda geçici olarak aksaklıklar meydana geldi.

Yapılan uygulama ile sadece Gürcistan tarafı değil aynı şekilde Türkiye de özellikle Karadeniz bölgesi olumsuz olarak etkilenmektedir. Artvin’in Kemalpaşa ilçeci Gürcistan yakın olan en önemli yerleşim yeri olarak bu uygulamadan en çok etkilenecek olan yerleşim yerlerinden biridir. Bölgede yapılan karınca ticareti adıyla anılan  tekstil ticareti ciddi manada bölge esnafına katkı sağlamaktaydı. Yürürlüğe giren bu uygulama nedeniyle Kemalpaşa esnafı iş yerlerine kilit vurdular.

 

Gürcistan Acara Başbakanı Zurap PATARADZE ve Artvin valisi Ömer DOĞANAY arasında yapılan görüşme neticesinden her iki ülkenin iç işleri bakanları konuyu görüşeceklerin mutabıkına varıldı. Görüşmede bulunan Hopa ticaret ve sanayi odası başkanı Osman AKYÜREK  basına yaptığı açıklamada “ Gayet olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Yapılan bu uygulamadan sadece Gürcistan değil aynı zamanda Türkiye’ de ticaret yapan esnaf kardeşlerimizde olumsuz etkilenmektedir. Daha önce iki devlet arasında yapılan ikili anlaşma mevcuttur.Yapılan bu uygulamanın  Bu ikili anlaşmaya uyumlu olmadığı ve bu genelgenin kısa sürede düzeltilmesi gerektiğine karar kıldık.  Konu hakkında her iki devletin iç işleri bakanları bakanlık düzeyinde görüşme yapacaklar . Fakat bununla ilgili süre dolmadan bu konunun çözüme kavuşulması gerektiği  görüşüne varıldı. Bende Kemalpaşa’da 700 esnafımızın olduğunu belirterek bu ticaretin ve komşuluk ilişkileri açısından çok önemli olduğunu nüfus cüzdanı ile giriş çıkış yapılan bir dönemde yapılan bu uygulamanın bir genelge ile önünün kapatılmış olmasının doğru olmadığını belirttim” dedi.  

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HOPA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ofis Medya haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi