YUSUFELİ’Nİ SEVİNDİRECEK HABER


Bu haber 2018-01-25 13:27:02 eklenmiş ve 578 kez görüntülenmiştir.

YUSUFELİ’Nİ SEVİNDİRECEK HABER

MAHKEMEDEN İKİZKAVAK HES PROJESİNE İPTAL KARARI

Yusufeli Belediyesi halkın yanında olmaya ve halkın istekleri doğrultusunda mücadele etmeye devam ediyor.

Yusufeli Küplüce Köyü sınırları içerisinde, Barhal Çayı üzerinde kurulması planlanan İkizkavak Regülatörü ve HES tesisine yönelik 09.11.2010 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen ÇED olumlu kararının iptali amacı ile 2015 yılında Yusufeli Belediyesi, Küplüce Köyü Muhtarlığı ve Halil İhtiyaroğlu’nun dahil olduğu Rize İdare Mahkemesine iptal davası açılmıştı. Yusufeli Belediyesi avukatı Ali Yiğit tarafından takip edilen dava uzun bir hukuk mücadelesi sonucunda kazanıldı. HAS Enerji Elektrik üretim A.Ş. şirketinin Sarıgöl Boğa Güreş Sahası ile Dutdere mevkii arasında yaklaşık 5 km mesafede Barhal Çayının suyunu kullanmayı amaçlayan HES projesi ÇED olumlu kararı iptal oldu.

Daha önce yine Tekkale deresinde yapılması planlanan HES projesi Yeni Yerleşim Yerinin suyunun temin edileceği kaynak suyu olması hasebi ile Yusufeli Belediyesinin açmış olduğu dava sonucunda projeye iptal kararı verilmişti.

İlçemiz sınırları içerisinde yapılan yamaç tipi HES projeleri için Belediye Başkanlığının girişimleri ile Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi sayın Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu önderliğindeki bir heyet tarafından yerinde inceleme ve çalışmalar yapılarak ilçemizde yapılması planlanan HES projeleri hakkında ‘Havza Planlaması’ yapılmasını öngören bilimsel bir rapor da hazırlanarak ilgili mercilere sunulmuştur.

Yusufeli Belediye meclis kararıyla sadece belediye sınırlarında değil Yusufeli’nin köylerinde de halkın isteği doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. Bölgemizin önemli Turizm vadilerinden biri olan Barhal Vadisi korunarak, Barhal Çayı her zaman olduğu gibi doğal şekliyle akmaya devam edecek.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YUSUFELİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ofis Medya haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi