Asırlar sonra bir nesilin mezarı türbeye çevrildi.


Bu haber 2016-11-07 15:41:02 eklenmiş ve 605 kez görüntülenmiştir.

Asırlar sonra bir nesilin mezarı türbeye çevrildi.

Rize ve Artvin bölgesinde yaşayan Laz ve Gürcülerin İslam Dini ile tanışmasını sağlayan, bölgenin İslamiyet Rehberi Molla Hamit Cana Hoca’nın Murgul Aslanlı Köydeki mezarı türbe haline getirilerek halkın manevi ve uhrevi değerleri açısından önemli bir yer tutacak Molla Hamit Cana türbesi düzenlenen törenle açıldı.

 Artvin-Murgul Kaymakamlığı  tarafından projelendirilen ve hayırseverlerin katkısı inşa edilen Molla Hamit Cana Mezarı ile köy mezarlık alanı ve çevre düzeni ile tarihi dokusuna uygun cami ve minare  yeniden inşa edilerek Molla Hamit Cana Hocanın manevi değerine yakışır bir hale getirildi.

Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam burada yaptığı konuşmada, “Bugün Murgul için güzide günlerden birisini hep birlikte yaşıyoruz. Çünkü beşyüzyıl önce İslamiyet tohumları saçan Molla Hamit Cana Hoca’nın manevi şahsına uygun fiziki mekanının açılışını hep beraber icra ediyoruz. Bu gibi yapılarla geleceğe daha emin adımlar atıyoruz. Molla Hamit Cana Hoca bu bölgenin İslamiyet’le tanışması için gece gündüz çalışan, İslam tohumu saçmak için yaşamış ve gönüllerin fethi ile fetihini tamamlamış. Bu zatın torunlarına düşen görev Molla Hamit Cana Hoca’nın manevi şahsiyetine sahip çıkmak ve geleceğe taşıyabilmektir. Bu düşünce ile bu alanı ziyaret ettiğimizde hali hazırdaki durumun Molla Hamit Cana Hoca’nın şahsiyetine uygun olmadığı kanısına varmış bu konuda yeni bir mekan oluşturmaya karar verdik. Yaklaşık 5 ayda hem türbenin hem de caminin inşaatını ve çevre düzenlemesini tamamladık. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu eserin yapımı ile hem ecdadımıza sahip çıktığımızı göstermiş olacağız hem de ilçemizin turizm konusunda canlanması için belirli bir mesafe almış olacağız. Bu bölge ile inanç turizmi açısından önemli bir yere sahip olacaktır.” dedi.

 

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, konuşmasına bu cennet vatanı bize vatan kılan aziz ecdadımızı şükran ve minnetle anarak başladı.

Kışla, “Zor günlerde bayrağını, vatanını, dinini satmayacak sağlam imana sahip kaliteli, karakterli güzel gençler yetiştirmemiz lazım. O zaman kimse bileğimizi bükemez, birliğimizi bozamaz, kimse de bize diz çöktüremez. Bir güzel işi başlatmak çok önemlidir, nelere vesile olacağını bilemesiniz. Kaymakam bey fikrin babası olarak bu iki eserin ihyasına vesile oldu. Ben kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, Molla Hamit Cana Hoca’nın hayatından kesitler vererek yaptığı konuşmasında şunları söyledi :” Küçük yaşta İstanbul’a gider ve eğitimini tamamlar. O günün şartlarında iyi bir hayat seviyesine erişir. Ama orada kalmaz memleketine dönüp, kendi gördüğü gerçeği buranın insanlarına anlatmak ister. Kendi hayatından fedakarlık yapar, buranın insanlarını aydınlatır, kabri şad olsun. Onun söylediği şudur, insan nedir dünyaya neden gelmiştir, ölüm nedir, insan huzuru nasıl bulur bunları anlatmıştır. Asıl olan fiziki imkanları iyileştirmektir ama bence asıl olan Molla Hamit Cana Hoca’nın anlatmış olduğu hakikatleri yaşamamızdır. Eğer yaşamazsak kuru bir görüntüden ibaret kalacağını düşünüyorum ve bu hususun altını çiziyorum. Bu vesile ile emeği geçen herkese özellikle kaymakam kardeşime teşekkür ediyor sevgi ve saygıyla sizi selamlıyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından Murgul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Molla Hamit Cana Hoca’nın hayatının anlatıldığı tiyatro oyununun sergilendi.

 

 Açılışa katılanlar arasında Molla Hamit Cana hocanın anne tarafından 8. Kuşak torunu olan Hasan Fehmi Timur,93 harbi sonrası Kocaeli Ferhadiye köyüne yerleşmişiz.İçİşleri Malı İdarelerinde görev yaptığım sırada 1999 yılında Murgul teftişe gelmiştim ve köyuda ziyaret etme fırsatını buldum,burada tanıştığım köylüler ile irtibata geçerek ilk etapta Molla Cananın mezarın etrafını mermerle çevirdik diyerek ve şimdide türbesi inşa edilmiş bu bizim için çok sevindirici bir durum oldu diyerek  meselenin asıl hikayesini anlamaya çalıştı.

 Köylüler ve türbe inşasını gerçekleştiren iş adamı ise,”böyle bir eseri hayata geçirmenin mutluğunu dile,”getirildi.

Artvin İl Müftüsünün katılımcılarla dua etmesinin ardından türbe açılışı gerçekleşti.

Ziya Akyıldız

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MURGUL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site gazisoft haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye