TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, ARTVİN’DE

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, ARTVİN’DE
TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, ARTVİN’DE aydin tatar
Bu içerik 935 kez okundu.
Reklam

 

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, ARTVİN’DE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu, “Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisiyiz, ilk 10’u hedefliyoruz” dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) yeni hizmet binası hizmete açtı.

Açılış sonrası ARTSO tarafından Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen ekonomik istişare toplantısına katılan Başkan Hisarcıklıoğlu, iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Hisarcıklıoğlu, konuşmasına Afrin'de ülkemizin, huzur ve güvenliğimiz için canını ortaya koyan Mehmetçiklere selam göndererek, şehit askerlerimizi, rahmetle ve minnetle anarak başladı.

Artvin’in Kafkaslar ve Asya'ya açılan kapı olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de en yaşanabilir ilk 6 şehri arasında. Ayrıca en temiz hava da Artvin’de. Amerika'daki ünlü Grand Kanyon’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci kanyonu, Cehennem Deresi Kanyonu burada. Türkiye'nin en yüksek cam seyir terası, yine burada, Hatila Vadisi Milli Parkında. Artvin’in 60 yıllık bir hayali vardı. Rize-Artvin-Ardahan Karayolundaki Türkiye'nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli, Cankurtaran Tüneli trafiğe açıldı. Cankurtaran Tüneli ile Artvin bir lojistik geçiş merkezi olacak ve turizm gelişmesini sağlayacak." dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak, Sarp Sınır Kapısı'nı şuanki kapasiteyi iki katına çıkaracak şekilde modernize ettiklerini ve çalışmaların bitmek üzere olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Gelirken Artvin’in rakamlarına da baktım. 2017’de faal işyeri sayısı yüzde 7 ve çalışan sayısı yüzde 22 ve ihracat yüzde 35. Yani Türkiye ortalamasının üstünde. Demek ki, Artvin ekonomisinde bir dinamizm var." dedi.

-Artvin 5’inci bölgeye alınmalı

Artvin TSO’nun güzel işler yaptığına vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

“Yöresel ürünleri korumak adına önemli bir çalışma başlattı. İlk olarak, Puçuko’ya, coğrafi işareti aldı. Bu Artvin'in ilk coğrafi işareti. İnşallah devamı da gelecek. Odamızın Artvin için önemli bir talebi de, teşvik bölgesi. 4. Bölge gözüküyor, ama bunun nedeni baraj yatırımları. Artvin’in en az 5. bölgeye alınmasını bekliyoruz. Odamızın bu konudaki girişimine, biz de destek veriyoruz.”

Hisarcıklıoğlu,  "Dünya iş-yatırım yapma kolaylığı endeksinde 60. sıradayız. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisiyiz, ilk 10’u hedefliyoruz. Ama bu tablo ülkemize yakışmıyor. 2 yıl içinde Türkiye'yi ilk 20’ye sokmayı hedef aldık. Bu kapsamda çok sayıda eylem planı üzerinde bakanlarımızla birlikte çalıştık. 100'ün üzerinde reformu, hükümetimizle hazırladık. Mesela; İnşaat izinlerinde mevcut 18 ayrı prosedür var. Şimdi bunlar 6’ya iniyor. Yapı Denetim Kanununda yapılacak değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı da 18’den 1’e düşürülüyor. Ayrıca muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Bir şirketimiz yılda ortalamada 45 beyanname veriyordu. Şimdi bu beyanname sayısı 12’ye düşürülüyor azalıyor." diye konuştu.

 

Bir diğer önemli reform çalışmasının da katma değer (KDV) alanında olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "1985’te KDV çıkıyor. O günden bu güne katma değer vergisini devletten alabilen bir tene tüccar sanayici yoktur. Maliye Bakanımızla bu konu üzerinde çalıştık. Özel sektör olarak 140 milyar lira devletten alacağımız var. Hükümetimizle de anlaştık. Bunu bize belirli bir taksitle ödeyecek. Bu paranın cebimize girdiğini düşünün ekonomi ne kadar canlanır biliyor musunuz? 1985’ten beri alamadığımız katma değer vergimizi devletten geri alacağız." dedi.

Hisarcıklıoğlu, konuşmasının birlik beraberlik mesajlarıyla sonlandırırken, Hisarcıklıoğlu’na konuşması esnasında Artvin’in coğrafi işaretli yemeği olan "Puçuko" ikram edilmesi renkli görüntülere sahne oldu.

Hisarcıklıoğlu kendisine ikram edilen yemeği sahnede yiyerek bunun bir marka haline getirilmesi için çalışmalar yapılmasını tavsiye etti.

Program Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve ARTSO Başkanı Kurtul Özel’in Hisarcıklıoğlu’na değişik hediyeler vermesinin ardından sona erdi.

Öte yandan Artvin amatör kümede mücadele eden Artvinspor Kulübünün Başkanı İrfan Yıldırım ile yönetim kurulu üyeleri Başkan Hisarcıklıoğlu’na kulübün atkısını ve üzerinde isminin yazılı olduğu forma hediye etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
ARTVİN’DE SİLAHLI KAVGA!
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.
HOPA’DA 2’NCİ LOJİSTİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.