ÇAYKUR SU KAÇIRDI

ÇAYKUR SU KAÇIRDI
ÇAYKUR SU KAÇIRDI aydin tatar
Reklam

 

ÇAYKUR SU KAÇIRDI

 

Yaş çay alımlarında son yılın skandalı yaşanıyor. 2,32 tl olan yaş çay 1,80 tl den alıcı buluyor. Çaykur’ un uygulamış olduğu kontenjan ve randevu sistemi özel sektörün yüzünü güldürürken üreticiyi mağdur etti.

 

4 ilde, yaş çayda hasat dönemi sürüyor. Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle hasadı erken bitirmek isteyen üreticiler, çaylarının tamamını hasat edince ÇAYKUR ve özel sektör fabrikaları, yaş çayı işlemekte zorlanmaya başladı. Bazı özel sektör kuruluşlarının, açıklanan 2,32 lira taban fiyatının altında yaş çay satın alması, üreticilerin tepkisine neden oldu.

Bu yıl dekara üretici kotasını 570 kilograma çıkaran ÇAYKUR, üreticilere acele etmemeleri yönünde uyardı, tüm çayları alabileceğini duyurdu. Ancak üreticiler uyarıları dikkate almayınca hasat ettikleri çaylarını satmakta zorlanmaya başladı. Bazı özel sektör çay firmaları da yaşanan bu durum üzerine hükümet tarafından açıklanan kilosu 2,32 lira taban fiyatın altında yaş çay satın almaya başladı. Çayları ellerinde kalan üreticilerin, kilosu 1,80 kuruşa kadar inen taban fiyattan çaylarını sattığı belirtildi.

 

Hopa ve Kemalpaşa’dan tepki var

 

Çay üreticilerinin mağduriyetini gidermek için Hopa çay ekicileri kooperatifi bünyesinde vatandaşlarla ve özel sektör çay eksperlerinin katılımı ile bir istişare toplantısı düzenlendi.  Toplantıda çay sektörünün mağduriyetinin çaykur yetkililerine ve bölge bürokrasisine bildirilmesi ve ardından da çay fabrikası önünde bir basın açıklaması yapılabilmesi için çalışma yapılması gerektiği kanısına varıldı.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VALİ DORUK, İL GENEL MECLİS ÜYELERİNİ KABUL ETTİ
VALİ DORUK, İL GENEL MECLİS ÜYELERİNİ KABUL ETTİ
DOĞU KARADENİZ’DE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 563 BİN 999 OLDU
DOĞU KARADENİZ’DE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 563 BİN 999 OLDU