RUHSATSIZ FACİA'NIN SORUMLUSU KİM

RUHSATSIZ FACİA'NIN SORUMLUSU KİM
RUHSATSIZ FACİA'NIN SORUMLUSU KİM aydin tatar
Reklam

TAŞ OCAGI FACİA YARATTI

 

Kemalpaşa'da yaşanan olayda facia'dan kıl payı kurtarıldı. 1 Askerin ağir ve bir işçinin yaralanması ile sonuçlanan facianın sonunda gerçekler ortaya çıkmaya başlandı. İşçi önlem almazsa 70' e yakın ölü olacaktı. Beton santralı da tehlike saçmaya devam ediyor.

 

Artvin 'in yerel medyasında Ruhsatsız olarak işletildiği haberleri ile gündeme gelen oçakta korkunç bir patlama meydana geldi. Artvin il koordinasyon toplantısın'da medya mensuplarının gündeme taşıdığı oçak ne yazık'ki önlem alınmadan çalışmalarına devam etti ve sonuçu ortaya çıktı. Bununla beraber yine aynı güzergahta bulunan ruhsatsız ve karayolu genelgesine göre karayolu kenarında çalışması yasak olan beton santralı ne yazık'ki bütün haberlere ve yasalara rağmen çalışmasını sürdürmektedir. Bu olayda onlarca kişi ölseydi bunu sorumlusu kim olacaktı. Şuanda yapılan patlamanın sorumlusu kimdir diyerek kamoyu cevap bekliyor. Konu ile ilğili soruşturma beklenirken ;Artvin valiliğinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Taş Ocağı Patlamasından Yaralı Kurtulan İşçi, Anlattı 

  Kemalpaşa ilçesinde bir taş ocağında 3 gün önce patlatma sonrası meydana gelen ve Karadeniz Sahil Yolu'nun çift yönlü ulaşıma kapandığı heyelanda seken taşların isabet ettiği 2 asker ile birlikte yaralanan firma çalışanı operatör Rıfat Başar, o anları anlattı. Taş ocağında belirli aralıklarla yapılan patlatmalarda arazide büyük açılmalar oluşmaya başladığını belirten Rıfat Başar, durumu bildirdiği şefinin olayı önemsemediğini öne sürdü. Yaralı operatör Başar, Ben orada önlemimi almasaydım, katliam yaşanırdı. Yolda bekleyen TIR'lar ve yolcu otobüslerindeki çok kişi ölürdü. Can güvenliğimiz olmadan orada ölümle burun buruna çalıştırıldık. Bizim gibi emekçiler önlem alınmadığı için ezilip, kaybolup gidiyor? dedi.

  Taş ocağında belirli aralıklarla yapılan patlatmalarda arazide büyük açılmalar oluşmaya başladığını anlatan Rıfat Başar, durumu bildirdiği şefinin olayı önemsemediğini öne sürdü. Başar, Burada patlatmalar yapmıştık. Dağda açılmalar vardı ve burasının aşağı geleceği belliydi. Şefimi telefonla, mesajla uyardım, hiç cevap vermedi. Artık çaresizdim alanı komple kendim boşalttım. Dağın üzerinde ağaçlar, taşlar yürümeye başlayınca ana yoldaki TIR'ları boşalttım. Muhtarı aradım 'acil ocağa gel, burada çok can kaybı olacak, hepimiz öleceğiz' dedim. Oradan çıkıp yola inip jandarmaya yolu kapattırdım. O anda yukarısı koptu, kopunca çöpün molozlarıyla birlikte bizi denize doğru attı. Toz duman sis içinde kaybolduk. Şefime sabahtan beri mesaj ve video atıyordum. Şefim ne yapacağız Çaresizim' dedim. Bizi bilgilendirmesini istedim. Cevap vermedi. Olay olduktan sonra geldiler. Bende kendilerine ters tepki verdim. 3 gün geçti hala aradıkları yok. Can güvenliğimiz yok. Bizim gibi emekçiler önlem alınmadığı için ezilip, kaybolup gidiyor? dedi.

'YOLU BOŞALTMASAM EN AZ 60-70 KİŞİ ÖLÜRDÜ'

Önlem almasaydı bugün bir facia ile karşı karşıya kalınabileceğini söyleyen Rıfat Başar, Şefi arıyorum, cevap vermiyor. Yukarısı kopuyor, zamanla yarışıyorum. Ben önlemimi almasaydım kenarda otursaydım bugün katliam çıkardı. TIR'cılar, yoldan geçen otobüsçüler, minibüsçüler biz operatörcüler herkes ölürdü. Şefim cevap vermiyor diye o kadar milletin hayatını tehlikeye atamazdım. Tek başıma hepsini boşalttım ve muhtarı aradım. Bağıra bağıra herkesi tünelin içine soktum. Yoldan geçen turistlere bağırarak boşalttım. Jandarma imdadıma yetişti, yolu kapattık. Heyelan tam ortada bizi yakaladı. Askerler Sarp'a doğru ben tünele doğru kaçtım. Tünelin tam girişinde heyelan beni yakaladı. Beni molozlarla birlikte karıştırarak denize kadar sürükledi bizi. Eğer ilgilenmesem 'Bana ne' desem, 'şef ilgilenmiyor, ben niye ilgileneyim' desem en az 60-70 kişi ölürdü. Alanı boşaltmasam operatörleri çekmesem ortalık kan gölüne dönecekti. Yoldan en az 10 tane TIR vardı. Yayalar ve minibüsler vardı. 10 saniye daha geç kalsak tam bir katliam olacaktı. Eğer şefim benim videolarıma ve mesajlarıma dinleseydi bu olaylar yaşanmayacaktı diye konuştu.

SAVCILIK SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

Taşocağındaki heyelanla ilgili Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. Savcılık, tedavileri süren şirket çalışanı Rıfat Başar ile olayda yaralanan askerlerin ve araçları zarar gören sürücülerin ifadelerine başvuracağı öğrenildi. Olayda ihmali olanlarla ilgili dava açılabileceği belirtildi.

Bu arada taş ocağı için daha önce eylem yapan bölge halkı kapatılmasını istemişti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HOPA’DA AKPARTİ VE CHP’NİN MECLİS ÜYELERİ BELLİ OLDU.
HOPA’DA AKPARTİ VE CHP’NİN MECLİS ÜYELERİ BELLİ OLDU.
ARTVİN DE YAPILAN ANKETTE HANGİ ADAY ÖNDE GİDİYOR.
ARTVİN DE YAPILAN ANKETTE HANGİ ADAY ÖNDE GİDİYOR.