Tarihi kiliseye çağrışım.

Tarihi kiliseye çağrışım.
Tarihi kiliseye çağrışım. Bayram Ali KAVALCI
Reklam

Tarihi kiliseye çağrışım.

 

Artvin'in Şavşat ilçesindeki Cevizli köyünde bulunan tarihi Tibeti Kilisesi harabeyi aratmayan bir görüntü ile karşı karşıya kaldı. 899-914 yılları arasında, bölgede egemen olan Bagratlı prenslerden Aşut Koh tarafından yaptırıldığı bilinen Tibeti Kilisesi ilgi bekliyor. Bölgenin İslamiyeti kabul etmesi ile birlikte cami olarak kullanılan yapı, 1885 yılında kubbesine ve haç kollarına yıldırım düşmesi sonucu hasar gördü. 1889 yılında terk edilen Tibeti Kilisesi 1953 yılında kubbesi çökünce, iyice harabeye döndü. Kuzey ve batı duvarları tamamen yıkılan kilisenin herhangi bir süslemesi günümüze ulaşmadı. Yıldırım düşmesi ve define avcıları tarafından harabeye dönen Tibeti Kilisesi'nde restorasyon yapılmasını isteyen Cevizli köyü sakinleri, kilesinin kalan cephe ile iç kısmanda taşların düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalındığını belirttiler.

Kilise, günümüze gelen şekli ile serbest haç planlı olup, dıştan 26.00x25.50 m. ölçülerindedir. Güney haç kolu, 7.20x5.00 m iç ölçülerinde, doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen plana sahiptir.

Kilisenin cephesinde zengin plastik süslemelerin yanı sıra iç mekanların uygun yerlerine işlenen fresklerle dışla için dengesi sağlanmaya çalışılmıştır.Apsis penceresi çevresinde iki şerit ile birbirine geçme olarak örülmüş sepet örgüsü şeklinde süsleme vardır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı