DKİB KEMALPAŞA’DA İHRACATÇILARLA İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

DKİB KEMALPAŞA’DA İHRACATÇILARLA İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ
DKİB KEMALPAŞA’DA İHRACATÇILARLA İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ aydin tatar
Reklam

DKİB KEMALPAŞA’DA İHRACATÇILARLA İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği (DKİB) tarafından organize edilen, Artvin il ve ilçelerinde yerleşik ihracatçı üye firmalarla birlikte ihracatımızın arttırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulunulan toplantı gerçekleştirildi.

-Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği (DKİB) tarafından organize edilen, Artvin il ve ilçelerinde yerleşik ihracatçı üye firmalarla birlikte ihracatımızın arttırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulunmak, ihracatçılarımızın yurtdışına yaşamış oldukları sorunları tespit ederek çözüm önerileri sunmak amacı ile Kemalpaşa Akasya Restoranda yemekli bir toplantı düzenledi.

Toplantıya T.C. Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Hopa Kaymakamı Abdülrezzak Canpolat, T.C. Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Mikail Develioğlu, Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Osman Göllüce, DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Genel Sekreter İdris Çevik ve yönetim kurulu üyeleri, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ile Artvin il ve ilçelerinde faaliyet gösteren 70 civarında ihracatçı, yatırımcı ve nakliyeci katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan yapmış olup daha sonra Hopa Kaymakamı Abdürezzak Canpolat, T.C. Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım birer selamlama konuşması yaptılar.

Toplantıda ortak olarak dile getirilen husus; son zamanlarda özellikle döviz kurlarında yapılan suni manipülasyonlarla ekonomimizin çökertilmek istendiği, buna karşı direnmenin en önemli vatanseverlik örneği olduğu, en önemli ekonomik enstrümanımız olan ihracatımızın artırılması için ihracatçılarımızın görüşlerine başvurmak, onların sorunlarına çözüm yolları aramak için her birimizin daha çok çalışması gerektiği belirtilmiş, ihracatçılarımızın sorunları dinlenerek bu sorunlara çözüm yolu bulmak için istişarede bulunulmuştur. Toplantıda gündeme getirilen sorunlar;

*Gürcistan’a Sarp sınır kapısından giriş yapan ihraç yüklü araçlarımızın gümrüklerde gereksiz şekilde bekletildiği,

*Gümrük kapılarının daha fazla ve iyi yetişmiş personelle istihdam edilmesi, gümrük yetkililerinin daha duyarlı ve hassas olmaları gerektiği,

*Sarp Gümrük kapısından Gürcistan’a mal taşıyan küçük araçların da TIR kuyruğuna alınarak bekletildiği, geçişlerin üç gün sürdüğü, anlaşma gereği küçük araçların TIR kuyruğuna alınmaması gerektiği,

*Gürcistan’a inşaat ve hafriyat işlerinde çalışmak üzere getirilen iş makinalarının tekrar Türkiye’ye sokulmasında sorunlar yaşandığı,

*Araç sigortası yaptırarak Gürcistan’a giriş yapan araç sahiplerinin herhangi bir kaza yapmaları halinde 12 saat içerisinde işlem yapılmadığında sigorta şirketlerinin sorumluluk üstlenmediği gibi hususlar dile getirildi.

Sorunların çözümü konusunda Hopa Kaymakamı Abdürezzak Canpolat kendilerinin görev ve yetki alanına giren hususlarda her zaman ihracatçılarımıza destek olduklarını, Bakanlık düzeyinde çözümlenmesi gereken sorunların ise ilgili Bakanlıklara bildirilerek çözümü konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olunacağı bildirdi.

T.C. Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, gümrükte yapılan bekletmeler ile ilgili olarak Başkonsolosluk acil TIR hattının günün her saatinde aranabileceğini, bunun yanı sıra Başkonsolosluk santrali ile Ticaret Ataşeliği numaralarının da açık olduğunu, vatandaşlarımızın her tür şikâyetlerini iletmelerinin mümkün olduğunu bildirmiş, ilgili telefon numaraları katılımcılarla paylaşıldı

Bunun yanı sıra Koçak araç sürücülerimizin kaza yapması halinde 12 saat içerisinde işlem yapılmadığı takdirde araç sigortasının devre dışı kaldığı ve sigortanın sorumluluk üstlenmemesi hususunun araştırılarak mağdur olan vatandaşlarımıza bilgi verileceğini, yük taşıyan küçük araçların TIR kuyruğuna alınmaları hususunda gerek gümrük yetkilileri gerekse TIR parkı yetkilileri ile görüşüleceğini bildirmiştir. (Ticaret Ataşeliğimizce bugün yapılan telefon görüşmesinde vaktin geç olması nedeni ile bu hususta herhangi bir yetkili ile görüşme imkânı bulunamamış, bu husus yarın Ataşeliğimizce sorgulanacaktır.)

Kaçkar Gümrük Müdürü Osman Göllüce, gümrüklerde karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak kendisine günün her saatinde ulaşılabileceğini, kendisinin randevusuz çalıştığını, kendisi ile görüşmek için randevu alınmasına gerek bulunmadığını bildirmiştir.

Ticaret Ataşesi Mikail Develioğlu da yurtdışında iş yapan vatandaşlarımıza yönelik olarak devletimizin sağladığı destek ve teşvikler hakkında bilgi verildi.

Artvin il ve ilçelerinde yerleşik ihracatçılarımızla yapılan istişare toplantısı gerek ortaya çıkan sorunların gündeme getirilerek çözüm yollarının aranması, gerek işadamı ve ihracatçılarımızın görüş ve düşüncelerinin alınması noktasında ihracatçılarımızı ve iş insanlarımızı olumlu yönde motive eden bir toplantı olmuştur. Toplantı karşılıklı iyi niyet, olumlu dilek ve temennilerle sona erdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VALİ DORUK, İL GENEL MECLİS ÜYELERİNİ KABUL ETTİ
VALİ DORUK, İL GENEL MECLİS ÜYELERİNİ KABUL ETTİ
DOĞU KARADENİZ’DE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 563 BİN 999 OLDU
DOĞU KARADENİZ’DE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 563 BİN 999 OLDU