KOCATEPE ARTVİN’DE Kİ ÇALIŞMALARINI AVRUPA KONSEYİNDE ANLATTI

ARTVİN BELEDİYESİ ŞEFFAF VE YÖNETİŞİM KONUSUNDA AVRUPA KONSEYİNE ÖRNEK OLDU ARTVİN AVRUPA KONSEYİNDE GÜNDEM

KOCATEPE ARTVİN’DE Kİ ÇALIŞMALARINI AVRUPA KONSEYİNDE ANLATTI
KOCATEPE ARTVİN’DE Kİ ÇALIŞMALARINI AVRUPA KONSEYİNDE ANLATTI aydin tatar
Reklam

 

KOCATEPE ARTVİN’DE Kİ ÇALIŞMALARINI AVRUPA KONSEYİNDE ANLATTI

ARTVİN BELEDİYESİ ŞEFFAF VE YÖNETİŞİM KONUSUNDA AVRUPA KONSEYİNE ÖRNEK OLDU

ARTVİN AVRUPA KONSEYİNDE GÜNDEM

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Fransa’nın Strasbourg şehrinde 35. Oturumu yapılan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde “Şeffaf Belediyecilik ve Halkla Yönetim” konusu üzerine konuşma yaptı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 2014-2018 dönemi 6-8 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen kongrenin 35. oturumunda Türkiye Milli Heyeti Avrupa Konseyi asil üyesi olarak  Antalya ve Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanlarıyla İzmit, Rize ve Bingöl ili belediye başkanlarının da bulunduğu heyetle Strazburg’a giden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Konseyde yaptığı konuşmada “Şeffaf Belediyecilik ve Halkla Yönetim” konusunda Artvin örneği üzerinden anlattı.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, konuşmasında Şeffaflık ve açık yönetim konusunda Artvin’de yapılan uygulamaları merkezi hükümet ile ilişkiler, halk ile şeffaf açık iletişim ve çalışanlarla iletişim başlıklarıyla konsey üyeleriyle paylaştı:

1 - Merkezi Hükümet İle İlişkiler

Kocatepe: “Merkezi hükümet ve onun yerelde ki müdürlüklerine karşı açık-şeffaf paylaşımcı olmak. Biz bu hususta ki ileşitişimimizle kendi bütçemizin yaklaşık 12 katı büyüklüğünde yatırım ve hizmet aldık.  Bunlar yol,su, spor alanları, cadde düzenlemeleri gibi ortak iş konularında.

Bizler yerel yöneticileriz merkezi hükümetlerin temsilcisi değiliz ancak hükümetlerimizin rakibi de değiliz.  Bunun iktidar ve muhalefet için ayrımını gözetmeksizin uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye başkanlığından geliyor olması biz yerel yöneticilerin sorunları ve çözümleri noktasında en büyük avantajımızdır. Başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye’de yerel yönetim politikalar kurulu oluşturulmuş durumdadır.

2 -  Halkla İlişkiler

İlimizde halkımızla şeffaflık ve açıklık kapsamında şu faaliyetleri yürütmekteyiz; 

Belediyemiz çalışanlarından oluşturduğumuz Mahalle temsilcileri, Mahalle muhtarları, Beyaz masa birimimiz, sosyal medya, telefon ve yüz yüze iletişim ile halkımızla hizmet sunuyoruz. Gelen taleplerin ve sorunların takibini günlük raporlama ile  sağlıyor çözümü noktasında geri dönüş yapıyoruz.

Evde Temizlik Bakım – Aş Evi

Sosyal Belediyeciliğin en önemli hizmetlerden olan Evde Temizlik ve Bakım Hizmetleri kapsamında hasta, yaşlı, engelli ve kimsesiz ailelere belediyemiz tarafından her ay düzenli olarak hizmet veriyoruz.

Bunun yanı sıra yardıma muhtaç ailelere de günlük iki öğün sıcak yemek ve ekmek evlerine kadar götürerek hizmet veriyoruz. ( Bu ailelerin birçoğu diabet, kalp damar ve diyet hastaları olduğu için kişiye özel yemek çıkarılmaktadır)

‘Vatandaşla İç İçeyiz’

Şehir içerisinde mecbur kalmadıkça araba kullanmıyorum.  En şeffaf olanı da bu sanırım her an her ortamda her konuyu hemşerilerimizle paylaşma şansımız oluyor. Altı ayda bir şehrin en büyük salonunda halk meclisi toplantısı düzenliyoruz.

Bütün bu yaptıklarımızın işe yarayabilmesi için çalışanlarımızla şeffaf ve açık iletişim halinde olmalıyız.

Her hafta birim amirlerimiz ve başkan yardımcılarımızla değerlendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz.

3- Çalışanlarla iletişim ve Dayanışma

Ulusal düzeyde ödül alan Ekip Biz Projemizle İşlerimizi Takip Ediyoruz

Ekip Biz; çeşitli kanallarla sorun, iş her neyse bir bilgisayar programı ile ilgili birimlere iletiyoruz özellikle sahada yapılan bütün işler bu program üzerinden başkanlık ve ilgili birimlerle paylaşılıp takip ediliyor. Her akşam raporlar makama teslim ediliyor performans etkisi son dere yüksek oluyor.

Engelsiz Belediye

Engelliler içinde dizayn edilmiş ve onların talepleri özellikle işitme engellilerin yoğun kullandığı bir model oldu. 

 

 

 

Engelsiz Yaşam Merkezi

Yaşlı ve engelli kardeşlerimizin kendisini geliştirdiği aynı zamanda şehrin tanıtımı konusunda hediyelik eşya üretilen merkezdir.

 

Hanımlar Lokali

Şehrimizde kadınların sosyal kültürel sportif alanlarda kendisini geliştirdiği bizimle sorunlarını paylaştığı merkezdir.

Şefkat eli mağazamız

İhtiyaç sahiplerine yurt içi ve yurt dışında ki insanlarımıza kıyafet desteğimiz oluyor. Bu yolla da başka ihtiyaçlarını belediyemizden taleplerini alıyoruz.

Hoş geldin Bebek – Cenaze Hizmetleri

Doğumdan ölüme vatandaşlarımızın yanındayız.

Hizmetlerimizi Halkımıza Yerinde Tanıtıyoruz

Yaptığımız hizmetleri her Perşembe günü saat 14.00 – 17.00 arası STK’lar başta olmak üzere tüm hemşerilerimizle belediyemizin biten veya devam eden çalışmalarını ziyaret ederek yerinde gösteriyor fikirlerini alıyoruz. Sanırım doğru ve güvenilir şeffaf yönetim, yönetimi bunu ilk seçimde test etmiş olacağız.”dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARIM ALANLARININ YENİ ZARARLISI; KAHVERENGİ KOKARCA ( OXİNALE) BÖCEĞİ..
TARIM ALANLARININ YENİ ZARARLISI; KAHVERENGİ KOKARCA ( OXİNALE) BÖCEĞİ..
ARDEŞEN TSO BAŞKANINDAN HOPAPORT’A ZİYARET
ARDEŞEN TSO BAŞKANINDAN HOPAPORT’A ZİYARET