BORÇKA’DA GENİŞ KAPSAMLI NİKOTİN DENETİMİ

BORÇKA’DA GENİŞ KAPSAMLI NİKOTİN DENETİMİ
BORÇKA’DA GENİŞ KAPSAMLI NİKOTİN DENETİMİ Bayram Ali KAVALCI
Reklam

BORÇKA’DA GENİŞ KAPSAMLI NİKOTİN DENETİMİ

 

Artvin ve ilçelerinde yeni genelge doğrultusunda Tütün Denetim Komisyonu kuruldu.

 

Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Başkanlığında ilçede kapsamlı tütün denetimi yapıldı.

Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda "4207 sayılı tütün ürünlerinin önlenmesi ve kontrolü' kanunu kapsamında, Borçka İlçe Tütün Denetim Komisyonunun ilçede yaptığı sigara denetimleri ele alındı.

Toplantı daha sonra ilçedeki resmi kurumlar ve kahvehaneler ile esnaf dükkânlarında yapılan denetimler ile devam etti.

İlçeye yeni atanan Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Toplum Sağlığı ekipleri, İlçe Emniyet Amiri Fatih Temel, Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, TSM Başkanı Dr. Elif Gökçe Kasapoğlu Arslan, Zabıta ekipleri ile birlikte sigara denetimi, kahvehane, kafeterya ve sigara satıcıları denetlenirken, eksiklikleri olan iş yerleri de uyarıldı.

Borçka’da sigara ile ilgili şikayetlerin artması üzerine denetimler sıklaştırılırken, son denetimlere Kaymakam Hasan Hüsnü Türker de katıldı. Kaymakam Türker, yazılı ve sözlü şikayetler aldıkları üzerine, Kurallara uyanlara teşekkür edilirken, eksikleri olan iş yerleri de uyarıldı. Kaymakam Türker, sigara karşıtı tepkilerini dile getirilirken, Denetimlerin devam edeceğini anlatan Kaymakam Türker, "Kamuya açık alanlar itibarıyla vatandaşa hizmet eden iş yerleri başta olmak üzere denetim çalışması yaptık. Bu konuyla ilgili görevlendirmiş olduğumuz bir komisyonumuz var. Fakat biz bugün yerel basın kuruluşları ile konuyu paylaşarak bu komisyonumuzun çalışmasına özellikle iştirak ettik. Kamuoyunda da farkındalık oluşturma adına basın kuruluşlarımızla da söz konusu komisyonumuzun çalışmasını paylaşmak istedik. Genel olarak olumlu şeylerle karşılaştık. Bazı iş yerlerimizin eksiklikleri vardı uyardık. Ama genel olarak 4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Yönelik Kanun ve ilgili yönetmenliğe uyulduğunu gözlemledik. Bu komisyon gerekli çalışmalarını ve denetimlerini yapacak. Umut ederim iş yerleri ve vatandaşlarımız cezai durumla karşılaşmazlar. Vatandaşların bu konudaki kurallara uymalarını bekliyoruz, Dumansız bir hayat için gelin bağımlılığımızdan kurtulalım temennisinde” bulundu.

Öte yandan bankette üzüm ekmek yiyen yaşlı ve sakallı bir şahıs, “ah bu lanetten kurtulabilsem, sigaranın üzerinde yazan uyarı yazısı bile bağışıklık kazandı ifadeleri ile kurtulmanın çarelerin aradığını dile getirdi.

Toplum Sağlığı Gurup Başkanı Dr. Elif Gökçe Kasapoğlu Arslan ise, sigaranın yani nikotinin zararlarını anlatmakla bitiremeyiz, her yıl Dünyada 6 milyon kişi sigara ve tütün mamullerinin yan etkilerini bağlı kişiler hayatını kaybediyor. Bu şu demektir ki 10 saniye de bir kişi her gün hayatını kaybediyor. Bu çok büyük bir veri. Sadece tüketen için değil, tüketenin yanındaki kişi içinde sağlığa çok zararlı bir madde. Sigara, cilde sarama, kırışıklık, ağız kokusu gibi kozmetik sıkıntıları yanı sıra, cilt, mide ve mesane kanserler davetiye çıkarıyor. Piyasada sigarayı bırak kampanyasına katılmak isteyenler, Sağlık Bakanlığın onayı olmadan bir sürü ilaç mevcuttur, mümkünse bunlara itimat etmeyelim, hekim tarafından verilen reçeteler doğrultusunda hareket edilmesini” istedi.

İş yeri sahipleri ise, “Devletimiz tarafından çok güzel denetimler oluyor, Sigara konusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın ne kadar hassas olduğunu biliyoruz ve bizde

bu hususta iş yerlerimize son derece dikkat ediyoruz. Sağlık açısından bırakın zararları, sosyal ortamlarda insanlar sigara içenlere kötü koku yayıyorsun, kokuyorsun gibi tepkiler oluyor, bizde en iyisi içmeyelim diyerek, desteğini dile getirerek, denetime tam destek, ifadesini kullandı

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı