ARHAVİ’DE AFAD KONUTLARI SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

ARHAVİ’DE AFAD KONUTLARI SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ
ARHAVİ’DE AFAD KONUTLARI SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ aydin tatar
Reklam

ARHAVİ’DE AFAD KONUTLARI SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

Artvin’in Arhavi İlçesinde yapımı tamamlanan 24 AFAD konutunun anahtar teslim töreni yapıldı.

Artvin’in Arhavi İlçesinde yapımı tamamlanan 24 AFAD konutunun anahtar teslim töreni yapıldı.

AFAD İl Müdürlüğünce düzenlenen tören Artvin vali Vekili İdris Akça, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, AFAD İl Müdürü Mehmet Salih Avcı, ilçe kaymakamları, davetliler ve hak sahipleri katıldı.

Artvin Vali Vekili İdris Akça, yaptığı konuşmasında AFAD konutlarının yapımında emeği olan herkese teşekkür etti.

Akça, "AFAD konutlarında büyümüş bir vatandaş olarak, bu konutlarının hak sahipleri için ne kadar önem arz ettiği çok iyi biliyorum. Hak sahiplerine bu konutlarda hayırlı güzel bir ömür diliyorum." dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta yaptığı konuşmada, 2010 yılından itibaren afet ve değişik risklerden dolayı evlerinden ayrılmak zorunda kalan 24 vatandaşa konutlarının teslimi için bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Bu konutların dışında daha önce Arhavi’de 64 adet AFAD konutunun yapılarak hak sahiplerine teslim edildiğini kaydeden Balta, önümüzdeki günlerde de 24 adet konutun inşaatına da başlanacağını dile getirdi.

Balta, devamında "Türkiye dünyanın neresinde olursa olsun, bir afet yaşandığında orya ilk ulaşan ülkelerden bir tanesi oldu. Bu bağlamda AFAD’la yarışacak başka bir kuruluşta yok." diye konuştu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu da burada yaptığı konuşmada AFAD için afetlerin, afet öncesi, afet anı ve afet sonrası yapılaması gerekenler olmak üzere 3 aşamasının olduğunu söyledi.

Güllüoğlu, "AFAD konutlarının afet sonrası iyileştirme çalışmalarımızın bir kısmı. Gönül ister ki afetler olmasın. Afetlerin olmaması için yapmamız gerekenler, afet sırasında ve sonrasında yapmamız gerekenlerden çok daha önemli ama bu süreçleri de en iyi şekilde yapmamız gerekiyor." dedi.

"Afetler Allah’tan geldi. Ne yapalım diyeceğimiz şeyler değil." diyen Güllüoğlu, Afetler insan eliyle de bazı önlemlerin, tedbirlerin alınabileceği daha sonra tevekkül edilmesi gereken gerçeklerdir. Bölgede en fazla karşılaştığımız sel ve heyelanlara artık hazır olmamız gerekiyor. Yaşadığımız coğrafyanın farkında olmamız gerekiyor.

Buna dair yapılaşma ve hazırlıklarımızı yaptıktan sonra afetlere hazırız diyebiliriz. Umarım bu bölgede en az sayıda heyelan görürüz. Bunun içinde gerekenleri yerine getiririz." diye konuştu.

Güllüoğlu, anahtar teslimi yapılacak konutların hayırlı uğur olması temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

AFAD Artvin İl Müdürü Mehmet Salih Avcı da konutlarının 13 ayda tamamlanarak teslim aşamasına geldiği kaydetti.

Avcı, “Konutlar bürüt 118 metrekare olup, net 99 metre karedir. Konutların toplam maliyeti 3 milyon 806 bin 155 liradır. Hak sahibi vatandaşlarımız iki yıl geri ödemesiz, 18 yıl faizsiz olarak konut bedellerini geri ödeyecektir." dedi.

Konuşmaların ardından hak sahiplerine anahtar teslimi yapılarak konutların gezilmesiyle program sona erdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TIR ŞOFÖRLERİ BAYRAMI KUYRUKTA GEÇİRDİ
TIR ŞOFÖRLERİ BAYRAMI KUYRUKTA GEÇİRDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje yardımları başladı
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje yardımları başladı