ARTVİN’DE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 104. YILINDA ANMA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİ

ARTVİN’DE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 104. YILINDA ANMA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİ
ARTVİN’DE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 104. YILINDA ANMA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİ aydin tatar
Reklam

ARTVİN’DE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 104. YILINDA ANMA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİ

Şehadetlerinin 104. yılında “Sarıkamış Harekatı ” sırasında tek kurşun atmadan ve tek kurşun yemeden ruhlarını karlı dağlarda teslim ederek şehadet mertebesine erişen aziz şehitlerimizi bugün 81 ilde yapılan anma programları ile eş zamanlı olarak yad edildi.

Şehadetlerinin 104. yılında “Sarıkamış Harekatı ” sırasında tek kurşun atmadan ve tek kurşun yemeden ruhlarını karlı dağlarda teslim ederek şehadet mertebesine erişen aziz şehitlerimizi bugün 81 ilde yapılan anma programları ile eş zamanlı olarak yad edildi.

Artvin Valilik Binası önünde bir araya gelen yaklaşık iki bin vatandaşımız, Türk Bayrağı ile Cumhuriyet Caddesi, Halkevi Caddesi’ ni takip ederek Kol orta mevkiinde bulunan Garnizon Şehitliğine kadar anma yürüyüşü gerçekleştirdi.

Programa Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Başbay, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim ile daire amirleri, bazı sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, gençler ve vatandaşlar katıldı.

Garnizon Şehitliği önünde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim; " 104. Yılında Sarıkamış; "Gençlik Şühedanın İzinde" temasıyla düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne katılarak, vatan savunması için şehit düşen atalarının ayak izlerine ayak basanlar, kalpleri vatan sevgisiyle atan milletimizin çok kıymetli evlatları, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

104 yıl önce Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen ecdadımızı anmak ve onların kuşandığı vatan sevgisiyle kuşandığımızı dosta, düşmana bir kez daha duyurmak için bir araya geldik.

22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken kara kışa yenik düştü. İslam âleminin ümidi olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak daha yüce bir makam yoktu. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenilmişti.

Sarıkamış’ta hayallerini, umutlarını, istikballerini kalbine gömerek toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu millet onlara minnettardır. Ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Erzurum’daki 9. Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış’taki subayların Allah-u Ekber Dağları’ndaki sessiz anma törenleri, 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde 6 Ocak 2019 Pazar günü yani bugün; ecdadımızın göstermiş olduğu fedakârlıklardan yola çıkarak, gençlerimize tarih bilincini kazandırmak, vatan sevgisini aşılamak, milli benlik duygusunu güçlendirmek, vatan savunması uğrunda çekilen sıkıntıları anlamak ve hatırlamak amacıyla, "Gençlik Şühedanın İzinde" sloganıyla düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” Sarıkamış başta olmak üzere tüm Türkiye’de binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı 7 den 70’e toplumun tüm kesimlerinin gösterdiği tepki ve kahramanlık, yapılan bu ve benzeri anma törenlerinin ne kadar isabetli ve ne kadar gerekli olduğunu bize göstermiştir.

Bu törenlerde atalarımızın vatan ve millet tehlikeye düştüğünde yaptıkları, yapabildikleri tekrar tekrar hatırlanarak hafızalarımıza ve gönüllerimize kazınmıştır. İşte bu yüzdendir ki vatan ve milletimize saldırı olduğunda tereddüt etmeden bu ülkenin her bir vatanperver evladı kahramana dönüşmektedir.

Bugün ‘Sarıkamış Ruhu ‘nün ülke genelinde canlılığını sürdürmesi ve manevi ikliminin toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilmesi için 81 ilimizde aynı saatte ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ düzenlenmektedir. Başka bir ifadeyle bugün canını bu uğurda ortaya koyan kahraman ecdadımızdan, yeniden ve bir kez daha kahraman olmanın şehit olmanın, gazi olmanın, vatan ve millete siper olmanın yollarını öğreniyoruz.

Artvin’imizde 104 yıl önce toprağa düşen şehitlerini anmak için yollara düşenler, “Şartlar ne olursa olsun ecdadımızın düştüğü yol, peşlerine düşeceğimiz yoldur…” deme azim ve kararlılığını gösterenler, Milli ve manevi değerler söz konusu olduğunda gündelik hayat meşgalelerini bir kenara bırakarak zaman ve mekân sınırlarını zorlayıp koşanlar,

Ülke genelinde ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ çağrısına her yıl artan bir sayı ve duyarlılıkla Artvin’den en güçlü şekilde ses verdiğiniz, Sarıkamış Harekatı’nın 104. Yıl dönümünde, ecdadının şanlı duruşuna yakışır bir anma programına imza attığınız için en derin saygı ve minnet duygularımla teşekkürlerimi arz ediyorum." dedi.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, bu milletin, yüreği vatan aşkıyla çarpan Mehmetçiğin 1914 yılında Sarıkamış harekatında göstermiş olduğu üstün cesaret ve fedakarlığı asla unutmayacağını söyledi.

104 yıl önce Allahuekber Dağlarında Sarıkamış'ın dondurucu soğuğunda eşini dostunu, annesini babasını sevdiklerini, arkasında bırakan Mehmetçiğin milli birlik ve beraberlik yolunda şehadete ulaşmanın ne demek olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Doruk, şunları söyledi:

"Aziz şehitlerimiz bizler sizlerin torunları olarak bir kez daha sizlerin huzuruna geldik. Sizler 104 yıl önce öyle bir destan yazdınız ki fedakârlığın, inancın vatan sevdasının ve kardeşliğin ne demek olduğunu çağlar ötesine ulaştıracak, bir şekilde bizlere duyurdunuz. Bize öyle bir emanet bıraktınız ki yüreği vatan aşkıyla yanan her Türk genci bu emaneti yere düşürmemek için her türkü imkân ve şerait içinde üzerine düşen vazifeyi yerine getirecektir."

Programda Sarıkamış hakaretinin askeri tarihi anlatan konuşmayı 25. Hudut Tugay Komutan yardımcılığı adına Pyd. Yüzbaşı Musa Kızılbuğa yaptı.

Konuşmaların ardından Artvin Gençlik Merkezi üye gençlerinden Tolga Altuntaş, " Asker Duası" adlı şiiri okudu, ardından şehit babası Rıza Polat “Kurtardık ” adlı duygu yüklü şiiri okudu.

Daha sonra günün anısına Türk Bayrağı Artvin Valisi Sayın Yılmaz Doruk’ a takdim edildi.

Gençlik Merkezi tarafından okutulan 80 hatim duası İl Müftüsü Hüseyin Güneş tarafından yapıldı.

Anma programı protokol üyelerinin Garnizon Şehitliğini ziyaret ederek şehit mezarlarına karanfil bırakmaları ile sona erdi sona erdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TIR ŞOFÖRLERİ BAYRAMI KUYRUKTA GEÇİRDİ
TIR ŞOFÖRLERİ BAYRAMI KUYRUKTA GEÇİRDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje yardımları başladı
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje yardımları başladı