HOPA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

HOPA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR
HOPA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR aydin tatar
Reklam

HOPA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

HOPA TSM KEMALPAŞA İSTANBUL BAZAAR’DA RAHİM AĞZI KANSERİ STANDI AÇTI

Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken ülkemizde onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir.

Rahim Ağzı Kanseri İçin Risk Faktörleri:, Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu, Erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki, Birden fazla cinsel partner varlığı, Sigara içimi, Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır), Yüksek doğurganlık sayısı, Düşük sosyoekonomik düzey, Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

Rahim ağzı Kanseri Belirtileri: HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar almaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir: Düzensiz, mens (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama Cinsel ilişki sırasında ağrı, Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı, Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı, Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı, Tek bir bacakta şişkinlik, İdrar yaparken ağrı

Ocak ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı olması sebebiyle Kemalpaşa İstanbul Bazaar Avm de Hopa Toplum Sağlığı Merkezi olarak stant açtılar. .Konuyla ilgili vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Hopa TSM personeli broşürler dağıttı ve aynı zamanda Hpv-Smear taraması için Aile Hekimine yönlendirildiler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÇÜ ROMANYA’DA İKİ ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALADI
AÇÜ ROMANYA’DA İKİ ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALADI
TIR ŞOFÖRLERİ BAYRAMI KUYRUKTA GEÇİRDİ
TIR ŞOFÖRLERİ BAYRAMI KUYRUKTA GEÇİRDİ