ARTVİN’DE MUHASEBECİLER HAFTASI KUTLANIYOR

ARTVİN’DE MUHASEBECİLER HAFTASI KUTLANIYOR
ARTVİN’DE MUHASEBECİLER HAFTASI KUTLANIYOR Bayram Ali KAVALCI
Reklam

ARTVİN’DE MUHASEBECİLER HAFTASI KUTLANIYOR

1-7 Mart Muhasebe haftası nedeniyle Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serdar Yazgan meslektaşlarını haftasını kutladı.

 

ARTVİN-1-7 Mart Muhasebe haftası nedeniyle Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serdar Yazgan meslektaşlarını haftasını kutladı. Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serdar Yazgan yaptığı açıklamada şunları söyledi “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır.

13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden 120 bini aşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir ile 25 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.

30 yıl önce yasal statüsüne kavuşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu haline gelmiştir. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet ediyoruz.

TÜRMOB ve odalarımız, toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak çağdaş dünyada ekonomi ve iş dünyasıyla ilgili gelişmeleri izliyor; yapıcı görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşıyor. Ekonomimizin gelişmesi ve iş dünyasının küresel dünyada yerini alması için katkı sunuyoruz. Çözüm sunmaya yönelik bir bakış açısı ile sorunları ve çözüm yollarını gündeme getiriyoruz.

Tüm kurum ve kuruluşlarımızla karşılıklı anlayış ve işbirliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı bilinmelidir ki ülke ekonomimizin kalkınmasına ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır.

Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, ülkemizin güçlü ekonomisi için güçlü bir mali müşavirlik kurumunun varlığına inanan Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğimizi iş dünyamıza ve ülkemize değer katarak geliştireceğiz, yarınları umutla şekillendireceğiz.

Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız.

Yazgan, Meslek mensuplarımız, Devlet-Mükellef ilişkilerinde e-dönüşüm sağlanması çalışmaların en ağır yükünü büyük bir toplumsal sorumlulukla ve özveri

içinde yıllardır yerine getirmeye çalışmaktadır. Ancak müzakere edilmeden, sürekli ve hızla getirilen mevzuat değişiklikleri ile süre kısıtlamaları gibi yapılan hatalı uygulamaların neticesinde moralsiz, motivasyonsuz, büyük bir stres altında olduğunu belirtti.

Yazgan ayrıca 30. Yılımızda girerken, Üzgünüz… kederleyiz… acılıyız diyerek şöyle devam etti.

Son günlerde Mersin, Eskişehir ve Ankara’da Mevzuat gereği beyanname yetiştirme zorunluluğunu yerine getirme sebebiyle tedavisini geciktirmek zorunda kalan altı meslektaşlarımız hayatlarını kaybetmişlerdir. Görevi başında hayatlarını kaybeden ve hayatı derecede sağlık sorunları yaşayan meslektaşlarımız gibi iş yetiştirme stresi bütün meslektaşlarımızı tehdit eder bir aşamaya gelmiştir. Yetkileri sınırlı, Sorumlulukları geniş olan Mali Müşavirlik mesleğinin, yetki ve sorumluluğun dengeli bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Görevleri başına hayatını kaybeden meslektaşlarımızın ailelerine ve tüm meslek camiamıza başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yazgan meslek camiası olarak sorunlarımızın giderilme konusundaki taleplerimizin olduğunu belirterek,

-Beyan sürelerinin gerçekçi bir şekilde yeniden düzeltilmesi,

– Ölüm doğum hastalık gibi durumlarda beyanname verme zorunda kalmamamız için mücbir sebep hali mali müşavirler için de geçerli olmalı,

– Mali tatilin gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulması, tüm verilerin bir data merkezinde toplanması ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri alması,

-Düzeltme amaçlı verilen beyan ve bildirimlerden ceza uygulamasından vazgeçilmesi,

-Dördüncü dönem geçici vergi beyannamesinin kaldırılması, Serbest Meslek Gelirlerinin Katma Değer Vergisi Kanunu yönünden tahsilat esasına bağlanması

gibi bir çok sorunuz bu güne kadar bakanlıklar nezdinde dile getirilmiştir. Sorunlarımızın çözümü noktasında gereğinin yapılması beklentimizdir” dedi

Yazgan, “Bu inançla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyoruz”.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE 210 KELEBEK ÇEŞİDİ YAŞIYOR
ARTVİN’DE 210 KELEBEK ÇEŞİDİ YAŞIYOR
İL ENCÜMEN'İN DÖRT AYLIK TABLOSU BAŞARI İLE DOLU
İL ENCÜMEN'İN DÖRT AYLIK TABLOSU BAŞARI İLE DOLU