ARTVİN’DE “43. TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ” TÖRENLERLE KUTLANDI

ARTVİN’DE “43. TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ” TÖRENLERLE KUTLANDI
ARTVİN’DE “43. TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ” TÖRENLERLE KUTLANDI Bayram Ali KAVALCI
Reklam

ARTVİN’DE “43. TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ” TÖRENLERLE KUTLANDI

Artvin’de, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan programla “43’üncü Turizm Haftası “çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Artvin’de, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan programla “43’üncü Turizm Haftası “çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Artvin Valiliği önünde düzenlenen tören, İl Kültür Turizm Müdürü Ömer Gümüş’ün Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Etkinlikle kapsamında Vali Yılmaz Doruk, İl Kültür Turizm Müdürü Ömer Gümüş ile bazı kurum çalışanlarını makamında kabul ederek, haftalarını kutladı.

Buradaki törenin ardından etkinlikler kapsamında Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde "Artvin'de Turizm" konulu program düzenlendi.

Etkinlikte, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri beğeni topladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, yaptığı konuşmada turizmde son 20 yıldaki temel eğilimlerin doğa ve alternatif turizm yönünde geliştiğini söyledi.

Turizmin dünyada hızla gelişen sektörlerin başında geldiğini belirten Gümüş, “Döviz girdisi ve yaratılan istihdam imkânları ile diğer sektörleri de harekete geçirdiği gibi ülke ekonomilerinde de oldukça önemli bir rol üstlenmektedir” dedi.

Artvin’in geleceğinin turizmde olduğunun altını çizen Gümüş, şunları söyledi: “İlimiz Kaçkar ve Kafkasör turizm alanı, Hatila Vadisi, Karagöller, Barajlar, Kaçkar Dağları, Milli Parkları, Gorgit, Camili-Efeler, Çamburnu Tabiat Koruma Alanları ile yaban hayatı koruma alanları ile bölgesinde doğa turizmi, yayla turizmi ve ev pansiyonluğu konusunda çok önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.” Tarihin doğa ile kucaklaştığı ilde farklı medeniyetlerin kalıntıları kültür turizminin zenginleşmesini sağlamıştır. Bunun sonucu olarak arkeolojik kalıntısı, dini yapıları, folklorik değerleri, halk oyunları, el sanatları yemek kültürü, festival ve şenlikleri ile zengin bir potansiyele sahiptir.” diye konuştu.

Turizm çalıştayı sonrası hazırlanan, turizm eylem planını çerçevesinde şehrin turizm dinamiklerini harekete geçirmek için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Gümüş, "Bu çerçevede, il merkezine müze yapımı, Ardanuç Cehennem Kanyonu üzerine cam zeminli köprü yapımı, Şavşat Kalesi onarımı, Ciha Kalesinin yolunun yapımı, Yusufeli Barajı Suları altında kalacak kültür varlıklarının korunması, il halk kütüphanesinin ve kültür merkezi yapımı Kafkasör Turizm Gelişim Alanının turizme kazandırılması projeleri yatırım çalışmaları içerisindedir. Ayrıca il merkezi ve ilçelerimizde turizm potansiyeli yüksek ilçe ve köylerimizin turizm merkezli olarak ilan edilmesi çalışmalarımızın sürdüğü gibi toplam 44 proje yapımı hedeflenmiştir.” dedi.

Artvin’in Türkiye turizmine damga vuracak değerlere sahip olduğunun altını çizen Gümüş, bu noktada kendilerine düşen görevin şehri en iyi şekilde tanıtmak olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Artvin Valiliğinin destekleriyle hazırlanan ve yapım yönetmenliğini Artvinli ünlü fotoğraf sanatçısı Süleyman İnal’ın yaptığı Artvin Tanıtım” filmi gösterildi.

Program, turizm haftası kapsamında okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Doruk ve protokol üyelerince ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

-Artvinli ünlü fotoğraf sanatçılardan büyülen fotoğraf sergisi-

Etkinlik kapsamında Artvinli ünlü fotoğraf sanatçıları Süleyman İnal ile Muammer Yavuz tarafından açılan ve kentin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini yansıtan karelerinden oluşan fotoğraf sergisi ise katılımcıları adeta büyüledi.

Programa Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkan Vekili Zafer İnce, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, bazı daire amirleri, davetliler, turizm sektörü temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı