VALİ DORUK, ERZURUM'DA “GÖÇ ZİRVESİ” TOPLANTISINA KATILDI

VALİ DORUK, ERZURUM'DA “GÖÇ ZİRVESİ” TOPLANTISINA KATILDI
VALİ DORUK, ERZURUM'DA “GÖÇ ZİRVESİ” TOPLANTISINA KATILDI Bayram Ali KAVALCI
Reklam

VALİ DORUK, ERZURUM'DA “GÖÇ ZİRVESİ” TOPLANTISINA KATILDI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Erzurum ilinde gerçekleştirilen “Düzensiz Göçle Mücadele" toplantısına katıldı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Erzurum ilinde gerçekleştirilen “Düzensiz Göçle Mücadele" toplantısına katıldı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, "On binlerce göçmenin arasında terör örgütü mensuplarının da olabileceğini ve zaman zaman olduğunu da değerlendiriyoruz. Hem PKK hem de DEAŞ terör örgütü mensuplarının bu göç dalgasını fırsat bilerek ülkemize sızma girişiminde bulunduklarını da biliyoruz." dedi.

Vali Okay Memiş'in ev sahipliğinde Bingöl, Erzincan, Kars, Trabzon, Tunceli, Ardahan, Artvin, Bayburt, Iğdır, Ağrı, Gümüşhane, Muş, Rize ve Iğdır valileri, emniyet müdürleri ve alay komutanlarının katılımıyla "Düzensiz Göçle Mücadele" toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Vali Memiş, göçmen konusunun çok önemli olduğunu söyledi.

Göçmen konusunun ülkeyi son yıllarda hem maddi hem de manevi anlamda etkilediğini ifade eden Vali Memiş, şöyle konuştu:

"Bu vatandaşlar daha çok bizim komşu ülkelerde yaşayan ve ekonomik düzeyleri son derece düşük olan ve kendi ülkelerinde bir takım yaşamış oldukları iktisadi, sosyal ve çoğu zaman da iç savaşın ortaya koyduğu olumsuzluklardan dolayı kendi doğdukları, büyüdükleri memleketlerden göçmek zorunda kalıyorlar. Biz tabi bu mücadeleyi İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ilgili kanunun kabul edilmesinden sonra önemseyerek yapmaya başladık. İçişleri Bakanlığımızın bu konuyu 14 ayrı bölgede organize ve koordine ederek biraz daha üzerinde durmak marifetiyle daha etkin daha etkili tedbirler alma yönünde kararlılığı var."

“Konuyu enine boyuna tartışacağız”

Vali Okay Memiş, 14 ilin valisi, emniyet müdürleri ve alay komutanlarıyla enine boyuna bu konuyu tartışacaklarını belirterek, konuyla ilgili çözüm önerilerini hep birlikte bulmaya gayret göstereceklerini dile getirdi.

Karşılarında "insan" temelli bir konun olduğunu aktaran Vali Memiş, "Sınırdan geçişlerde bütün devletlerin vurma yetkisi dahi var ama bu çok uygulanabilir bir yetki değil. 10 binlerce insan sınırdan gelmişler, çoluk çocuk Per perişan ve ayrıca bu insanlar sizin de düşmanınız değil. Bizim sorunlarımızın muhatabı olarak Afgan ve Pakistanlı göçmenleri görüyoruz." diye konuştu.

Afgan ve Pakistanlı göçmenlerin Türk milletiyle tarih boyunca bir düşmanlık içerisinde olmadığına işaret eden Vali Memiş, Afgan ve Pakistanlı insanlarla Türk milleti arasında tarihten gelen bir takım dostlukların olduğunu dile getirdi.

Konuya bu hassasiyetle yaklaştıklarını anlatan Vali Memiş, "On binlerce göçmenin arasında terör örgütü mensuplarının da olabileceğini ve zaman zaman

olduğunu da değerlendiriyoruz. Hem PKK hem de DEAŞ terör örgütü mensuplarının bu göç dalgasını fırsat bilerek ülkemize sızma girişiminde bulunduklarını da biliyoruz." ifadelerini kullandı.

“Gerekli tedbirleri alıyoruz”

Alınacak tedbirlerin terör konusundan dolayı önemli olduğunu vurgulayan Vali Memiş, şunları kaydetti:

"Biz biliyoruz ki kolluk güçlerimiz, jandarmamız, polisimiz bu konuda çok duyarlı ve sürekli hem polis hem de jandarma kontrol noktalarında detaylı bir şekilde bu konuları inceliyorlar ve gerekli tedbirleri alıyoruz. İlimizde toplam kapasitesi bin 500 kişiden oluşan geri gönderme merkezimiz var. Geçtiğimiz günlerde o merkezi ziyaret ettik. Tabi o merkeze gelen insanların artık oradan çıkması mümkün değil, bir şekilde sınır dışı ediliyor. Bununla birlikte hem bizdeki geri gönderme merkezi hem de diğer illerdeki merkezlerde bu yakalanan kişilerin tamamı barındırmamız çok mümkün olmuyor. Şuanda bile o geri gönderme merkezinin kapasitesinin çok üzerinde bir göçmenlerle karşı karşıyayız. Onları mümkün olduğunca ağırlamaya çalışıyoruz."

Konuşmaların ardından bölge valileri, emniyet müdürleri ve alay komutanları, Türkiye'de düzensiz göç, düzensiz göçmen sayılarının değerlendirilmesi, yapılan çalışmalar, yapılması gereken çalışmalar, ikinci bölge istatistiklerinin değerlendirilmesi konuları üzerinde değerlendirmeler yaptı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı