Artvin Eski Belediye Başkanı Kocatepe, Borç İddialarına ve Eleştirilere Yanıt Verdi

Artvin Eski Belediye Başkanı Kocatepe, Borç İddialarına ve Eleştirilere Yanıt Verdi
Artvin Eski Belediye Başkanı Kocatepe, Borç İddialarına ve Eleştirilere Yanıt Verdi Bayram Ali KAVALCI
Reklam

Artvin Eski Belediye Başkanı Kocatepe, Borç İddialarına ve Eleştirilere Yanıt Verdi

Kocatepe: Borçları açıklarken gelirleri ve Artvin’e yapılanları da açıklasaydınız daha şeffaf olurdunuz.

Artvin eski Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, yeni belediye başkanı Demirhan Elçin’in geçtiğimiz günlerde düzenlediği ‘Şeffaf Belediyecilik’ toplantısında kendi dönemine ilişkin yapılan borç açıklamaları ile kendisi ve ekibine yönelik yapılan eleştiriler ile suçlamalara yanıt verdi. Başkan Kocatepe, AK Parti İl Binasında düzenlenen basın toplantısında eleştirilere yanıt verirken CHP’li Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in ‘Şeffaf Belediyecilik’ kapsamında sadece borçları açıklamasını eleştirirken, ‘Borçları açıklarken bizim Artvin Belediyesi’ne kazandırdıklarımızı, görevi bırakırken bıraktığımız gelirleri ve de 5 yıllık süreçte Artvin’e yaptığımız hizmetler ile bıraktığımız kalıcı eserleri de açıklasaydınız daha şeffaf olurdunuz’ ifadelerini kullandı. Toplantıda bir konuşma yapan AK Parti İl Başkanı Av. Şenol Alpaslan ise CHP’li belediye başkanlarının her ilçede devir aldıkları belediyelerin bütçelerini açıklarken sürekli olarak borçları gündeme getirerek gelirlerden hiç bahsetmemelerini eleştirirken aynı anlayışı daha önce de şuanda da CHP’nin elinde bulundurduğu Ardanuç ve Kemalpaşa ilçelerinde de beklediklerini söyledi.

Artvin eski Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, görevini devrettiği CHP’li Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in geçtiğimiz günlerde düzenlediği ‘Şeffaf Belediyecilik’ adı altındaki toplantıda kendi dönemine ilişkin yaptığı eleştiriler ile Artvin Belediyesi’nin önüne asılan Borç tablosu afişine cevaben bir basın toplantısı düzenledi. AK Parti Artvin İl Binasında düzenlenen basın toplantısına AK Parti Artvin İl Başkanı Av.Şenol Alpaslan, Merkez İlçe Başkanı Sevim Cicioğlu’nun yanı sıra AK Parti İl ve ilçe teşkilat mensupları, AK Parti eski İl Başkanları ile partililerin yanı sıra yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri katıldılar. Toplantıda AK Parti İl Başkanı Av. Şenol Alpaslan, Artvin Belediyesi’nin kurduğu şirket olan Bel-Yap şirketinin istifa eden müdürü Şenol Bakır, Artvin eski Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy ve Artvin eski Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe birer konuşma yaparak görevi devrederken nasıl bir belediye bıraktıklarını kamuoyuna ve basına açıkladılar. Toplantıda Artvin eski Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye yoğun sevgi gösterisinde bulunan partililer zaman zaman ayağa kalkarak Kocatepe’yi ayakta alkışlayarak eski başkanlarına destek verdiler.

Şenol Alpaslan: Ardanuç ve Kemalpaşa ilçelerinde neden borç tablolarını açıklamıyorsunuz?

Toplantıda ilk konuşmayı yapan AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Şenol Alpaslan, ‘Şeffaf Belediyecilik’ adı altında CHP’li belediyelerin her ilçede afişler asarak borçları açıklamalarını eleştirirken, AK Partili Belediye Başkanlarının döneminde ilçelere yapılan yatırımlar ve hizmetlerden hiç bahsedilmemesini, AK Partili belediyelerin belediyelere kattıkları değerleri ve kalıcı yatırımları ve de belediyelerin gelirlerinin ise açıklanmamasını eleştirdi. Av. Şenol Alpaslan yaptığı açıklamada, CHP’li belediyelerin AK Parti’den devir aldıkları belediyelerin borç tablosunu şeffaflık anlayışı gereğince kamuoyuna açıklamalarına karşın ellerinde bulundurdukları Ardanuç ve Kemalpaşa ilçelerinde ise benzeri bir açıklamanın yapılmamış olmasını ise eleştirdi. Alpaslan konuşmasında; “Kıymetli dostlar bugün 2014-2019 yıllar arasında ki Artvin Belediyesinin durumu hakkında bilgilendirme amacıyla basın toplantısı yapmış bulunmaktayız.

31 Mart 2019 tarihinde ilimizde belediye başkanlığı seçimleri gerçekleştirildi. Hemşerilerimiz sandığa giderek demokratik olarak tercihlerini yaptılar. Bizde bir siyasi parti olarak bu tercihlere saygı duyuyoruz. Bütün herkesin de saygı duymasını buradan ifade etmek istiyorum. Yerel seçimler sonrasında bizler gerekli toplantılarımızı ve istişarelerimiz yaptık. Yol haritamızı belirledik. Bundan sonraki süreçte atacağımız adımları emin adımlarla atmaya devam edeceğiz. AK Parti teşkilatıyla davasıyla var olmaya devam etmektedir.  Son yıllarda ilimizde ilçelerimiz önemli kazanımlar elde etmişti AK Parti döneminde, Artvin Belediyesi’de bunlardan bir tanesidir. Birkaç gün önce sizlerinde şahit olduğu üzere şeffaf belediyecilik adı altında şeffaf olmayan bazı açıklamalar dinledik.

Malumunuz olduğu üzere belediyenin AK Parti dönemindeki mali durumla ilişkin bildirim vardı. Hem sosyal medyadan hem de yayınlamış olduğu bildiriden görmüş bulunmaktayız. Bu gün bir çok yönüyle gerçeği yansıtmayan gerçeğin ne olduğu sizlere açıklamak üzere burada bulunmaktayız. Artvin halkı gerçeği bilmek zorunda.

Kim ne yaparsa kim ne söylerse söylesin güneş balçıkla sıvanmaz. Artvin 2014-2019 yıllar arasında Mehmet Kocatepe belediye başkanlığı döneminde son derece önemli kazanımlar elde etmiştir.  Her birini hepimiz kullandık. Kullanmayanda devam edeceğiz. Bu açıklamalar yapılırken keşke Demirhan Elçin başkanımız borçları açıklarken 5 yıl boyunca Artvin’e yapılan hizmetleri, Artvin’e ve Artvin Belediyesi’ne sağlanan kazanımları ve Mehmet Başkanımızın görevi devrederken bıraktığı gelirleri de açıklamasını da umduk ancak maalesef böyle olmadı. Bunu da yapsaydı daha şeffaf olabilirdi. Bugün burada Bel-Yap’ın Müdürü Şenol Bakır, Artvin Belediyesi eski Belediye Başkanımız Aydemir Akköy ve Eski Başkanımız Mehmet Kocatepe açıklamalar yaparak eleştirilere yanıt vereceklerdir. Kamuoyunun bunları bilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca toplantımıza katılan basın mensupları da diledikleri soruları sorarak kafalardaki soru işaretlerini giderebileceklerinin de bilinmesini istiyorum” diyerek konuştu.

Şenol Bakır: Bel-Yap’ta her şey usulüne uygun yürütülmüştür ve iddialar kesinlikle doğru değildir

Artvin Belediyesi tarafından kurulan Bel-Yap şirketinin müdürü iken görev devir teslim töreni öncesinde görevini bırakan ve Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçintarafından ağır bir şekilde eleştirilen Şenol Bakır suçlamalara yanıt verdi. Görevi bırakırken nasıl bir Bel-Yap bıraktıklarını rakamlarla açıklayan Şenol Bakır, Bel-Yap’ta yapılan iş ve işlemlerin hepsinin yasalara ve usullere uygun olduğunu belirterek yapılan suçlamaların haksızlık olduğunu ifade etti. Görevi bırakmış olmasının belki yanlış olduğunu ancak istenildiğinde tekrar geriye dönerek çalışabileceğini de anlatan Şenol Bakır, “ Görev sürem içerisinde Bel-Yap’ta yapılan tüm iş ve işlemlerin tamamı usulüne uygun olarak yapılmış olmakla birlikte gelir ve giderler de yine yasalara uygun bir şekilde işlenmiştir. Yapılan suçlamaların tamamı büyük bir haksızlık olmakla birlikte Bel-Yap’ı bırakırken önemli gelir kaynakları bırakmanın yanı sıra gerek envanter gerekse de demirbaş olarak tüm tesislerde önemli kazanımlar bıraktık. Kavurma evinde yapılan tüm kesimlerin de kayıtlarının mevcut olduğunu, depoda da önemli miktarda kavurma bulunduğunu belirtmek isterim. Ayrıca şirketimize ait Marina Tatil Köyü’nde yaptığımız bağlantı ve sözleşmelerle de önemli miktarda gelir kaynağı bırakmış durumdayız” diyerek eleştiri ve suçlamalara tek tek yanıt verdi.

Aydemir Akköy: İkinci etap yürüyen merdivenlerin ihalesinin gecikmeli yapılması bir zarurettir.

Artvin Belediye Başkan Yardımcısı iken görevinden ayrılan Aydemir Akköy, yeni belediye başkanı Demirhan Elçin’in yürüyen merdivenlere ilişkin ihalenin Mart ayında yapılmasının nedenlerini yaptığı konuşma ile açıkladı. Akköy açıklamasında; “ Birinci etap yürüyen merdivenler Başkanımız Mehmet Kocatepe’nin bizzat kişisel gayret ve çabalarıyla yaptırılmıştır. İkinci etap yürüyen merdivenlere ilişkin iki aşamalı ihale işlemi yürütülmüştür. Birinci etapta malzeme alımı gerçekleştirilmiş ve ihalenin tamamlanmasının ardından ikinci ihale beklenmeden biran evvel Artvin halkının bu merdivenleri kullanmaya başlamasını sağlamak amacıyla merdivenin kurulması işlemlerinin hemen başlatılmıştı. Bu arada ihaleyi alan firmanın yasaklı duruma düşmesi nedeniyle ihaleyi ertelemiş bulunarak Mart ayı başlarında ihale yapılmıştır. Burada kesinlikle bir ihmal veya bir iltimas amacı yoktur. Tamamıyla iyi niyetle hizmetin biran evvel devreye girmesi amaçlanmıştır. Belki usulde bir hata olabilir ancak bu hata kesinlikle belediyemize bir hak kaybı getirttirmemiştir. Bizler görev süremiz içerisinde görevimizi kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yürütmüşüzdür ve Artvin’e hizmet sevdamızın dışında hiçbir çıkar ve gaye amaçlamadan hizmetimizi yapmışızdır. Demirhan Elçin başkanımızın da bizim ilimize yaptığımız hizmetler gibi güzel hizmetleri kazandıracağına inancımız tamdır ve kendisine başarılar diliyorum. Bilinmesini isterim ki Mehmet Kocatepe başkanımız 7 gün 24 saat boyunca bu ile hizmet etmekten başka hiçbir şey düşünmemiş ve belediyemizde 5 yıl boyunca bu şekilde düşünmüştür. Artvin’e bu süreçte yaptığımız hizmetlerde, Artvin belediyemize kazandırdıklarımızda ortadadır” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Mehmet Kocatepe: Bu Kardeşiniz tek bir kalemde Artvin’e 25 Milyonluk bir hibe ve yine yaklaşık 25 Milyon TL değerinde bir gelir kaynağı bırakmıştır.

Bu konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularına yanıtlar verildikten sonra Artvin eski belediye başkanı Mehmet Kocatepe, konuşmasına başladı. Eski başkan Kocatepe konuşmasında kendisinin centilmen bir kişi olduğunu belirterek görevini devrederken yeni Başkan Demirhan Elçin’e borçlarını abartarak anlattığını, gelirleri ise azaltarak aktardığını hatırlattı. Başkan Kocatepe; “ Bizler centilmen insanlarız. Bizim Artvin sevdamız bu tür açıklamalar ve söylentiler ile azalmayacaktır. Herhangi bir kırgınlığım ve halka bir kızgınlığım asla olmadı olamazda. Bizler hizmet insanlarıyız ve hizmetten başka bir şey ummadık ve beklemedik. Görev süremizin son anına kadar da Artvin halkının çıkarını ve karını düşünmekten başka bir şey de yapmadık. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde yeni Belediye Başkanımız Demirhan Elçin bey ‘Şeffaf Belediyecilik’ adı altında bir takım açıklamalarda bulunmuştur ve belediyenin borçlarından bahsetmiştir. Şunu net olarak söyleyeyim ki Artvin Belediyesi’ne asılan borçlarla ilgili rakamların tamamı doğrudur ancak eksiktir. O afişlerde ve Başkanımızın açıklamalarında ne bizim 5 yıl boyunca yaptığımız hizmetler ve ilimize kazandırdığımız yatırımlar yer almıştır ne de bıraktığımız gelir kalemleri açıklanmıştır. Bunları da yapsalardı sanıyorum daha şeffaf olacaklardı. Şimdi ben sizlere bunları aktaracağım. Öncelikle belirtmek isterim ki bu kardeşiniz tek bir kalemde sadece içme suyu projesinde DSİ’den 25 Milyon hibe kazandırmıştır. Bu neden yazılmamıştır. Bunun yanı sıra yine TOKİ aracılığıyla Belediyemize devri yapılan hangarlar gelir kalemi olarak yazılmamıştır. Hangarların borcu borç hanesinde yer alıyor ise bugün hangarların bulunduğu arsayı sadece sattığınızda elde edeceğiniz gelirin en az 25 Milyon TL olabileceği neden yazılmamıştır. Bu kardeşinizin kişisel çabaları ile Artvin Belediyesi tarihinde ki en önemli kazanımını bir kalemde kazanmıştır. Bunlardan bahsetmemek birazcık insafsızlık değil midir?” diye konuştu.

Kocatepe: İçme Suyunun 30 yıllık borcunu yazıyorsunuz da 30 yıl boyunca kesen kuyulardan su basmak için yılda harcanan 1 Milyon 200 Bin TL’lik giderin artık yapılmamasına gelir hanesine neden yazmıyorsunuz?

Eski başkan Mehmet Kocatepe açıklamalarında borç hanesinde DSİ ile birlikte gerçekleştirilen Hatila Suyunun bu şehre kazandırma projesinin 25 Milyon TL’lik kredisinin borç hanesine yazılmasını da eleştirdi. Kocatepe konuşmasının bu bölümünde; “ Beni en çok üzen olaylardan biri de içme suyu projesinin borç hanesine yazılmasıdır. Dönemin bakanı Veysel Eroğlu ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Elli Milyon TL’ye mal olacak olan projenin yüzde ellisini hibe olarak belediyemize kazandırmıştık. Bunun bedeli 25 Milyon TL’dir. Bugün bu kardeşiniz tek kalemde belediyemize 25 Milyon TL kazandırmıştır. Siz bugün borçları açıklarken neden bu 25 Milyon TL’yi gelir kalemine yazmıyorsunuz. Haydi bunu yazmadınız pekiyi Artvin’e içme suyu kazandırmak için 30 yıl boyunca faizsiz bir şekilde geriye ödenecek olan ve İller Bankası payından düşülerek ödemesi sağlanacak olan bu miktarı borç hanesine yazıyorsunuz da neden kesen kuyulardan su basmak için harcadığınız elektriğin artık harcanmayacağını kamuoyuna açıklamıyorsunuz. Ben dediğim gibi centilmen bir kişi olduğum için görevi bırakırken bunlardan bahsetmedim ama bu yapılanları görünce açıkça üzüldüm. Bakın şöyle kabaca bir hesap yapalım. Artvin’e içme suyu eksik geldiği için kesen kuyulardan su basılırken aylık ortalama 100 Bin TL elektrik masrafı yapıyoruz. Proje devreye girdikten sonra bu harcama tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Bu aylık 100 Bin TL bugünden sonra hiç elektriğe zam yapılmasa yıllık 1 Milyon 200 Bin TL yapmaktadır. 30 yıla vurduğunuzda ise bu rakam 36 Milyon TL yapar. Dediğim gibi elektriğe hiç zam yapılmaz ise. Böyle bir garanti var mı? Yok. Siz eğer suya zam yapmaz iseniz zaten ödeminiz artmayacaktır. Bu durumda 36 Milyon belediyenin yapacağı gider sıfırlandığında 25 Milyonluk bu krediyi bu rakamdan düştüğünüzde 30 yılda 11 Milyon TL kar etmiş olmuyor musunuz?Neden bunu gelir hanenize yazmıyorsunuz?” diyerek eleştirilere yanıt verdi.

Kocatepe: Hani Emin Başkan bu suyu istememişti? Bakın elimde DSİ’ye Emin Başkan döneminde yazılmış yazılar var? Bunlar gerçek değil mi?

Eski Başkan Kocatepe, ayrıca Emin Özgün döneminde bu suyun talep edilmediği halde kendisi döneminde bu su projesinde ısrar edildiğine yönelik yapılan eleştirilere de yanıt vererek Rahmetli Emin Özgün döneminde DSİ ile bir çok kez yazışmalar yapılarak Hatila suyunun talep edildiğini elindeki belgeler ile açıkladı. Kocatepe konuşmasının bu bölümünde; “ Şimdi deniliyor ki rahmetli Emin Özgün döneminde Hatila suyunun talep edilmemesine karşın benim dönemimde bu projede ısrar edilmesi eleştiriliyormuş. Bakın elimde 3-4 tane yazı var. Bunların bir bölümü meclis kararları bir bölümü ise rahmetli Emin Özgün başkanımızın başkan yardımcısı ile Fen İşleri Müdürü tarafından yazılmış yazılardır. Yazıların tamamında su projesinin ivedilikle yapılması gerektiği ifade edilerek talepte bulunulmuştur. Hani rahmetli Emin Başkanımız bu projeyi istemiyordu. Bakınız ben Emin Başkanımızın hatırasına sahip çıktım. Asla da onun dönemine ilişkin bir kötü açıklamam olmadı. Adını da bir caddeye vererek onu ölümsüzleştirdim. Bari şimdi Emin Başkanımızın adını bu tür olaylara karıştırmayın. Onun hatırasına en az benim davrandığım gibi davranın. Bu açıklamaları yapmasanız bende bu konuya girmeyecektim. Şimdi bu elimdeki belgeler yalan mı söylüyor. Üstelik Emin Başkan döneminde 1.100 kotundan gelecek olan suyu daha üst kotlardan yani 1.300 kotlarından gelmesi talep edilmiş. Ve de ivedilikle suya ihtiyacımız olduğu ifade edilmiş. Bunlar yalan mı? Biz bu suyu isteyerek bu şehrin elli yıllık su ihtiyacını giderdik. Bunu yaparken de DSİ’nin daha büyük fedakarlıklar yapması ile bu kazanımları sağladık. Neden bunlardan bahsetmiyorsunuz? Borç hanesine suyu yazıyor iseniz buradan elde edeceğiniz gelirleri de yazmıyor iseniz nasıl şeffaf olacaksınız?” şeklinde konuştu.

Kocatepe: Eşim maaş alıyormuş. Oğluma Ankara’da araç kiralamışım. Çoruh Pideye 800 Bin TL pide borcumuz varmış. Ücretsiz yaptığımız mezar hizmetlerindeki merteklerin parasını ödememişiz. Ya bunlara kargalar bile güler.

Eski Başkan Mehmet Kocatepe bazı basın mensuplarının sosyal medyada kendi dönemine ve ailesine yönelik yapılan eleştirilerin sorulması üzerine yanıt verdi. Kocatepe yanıt verirken; “ Sizlerin de söylediğiniz üzere bunları bende duydum ve inanın güldüm. Bakın ben her ay Ankara’daki oğlumdan para takviyesinde bulunarak burada bu görevi yürütmeye çalıştım. Oğlum bana ‘Baba sana orada para yetmez, ben seni biliyorum, elin ve yüreğin açıktır’ diyerek para göndererek burada görevimi en iyi şekilde yaparak, kafamda başka hesaplar yapmadan burada başkanlık görevimi yaparak Artvin halkına en iyi hizmeti yapmaya çalıştım. Ben bunu yaparken böyle abuk subuk iddialar ortaya atılması beni üzüyor. Bizim hesap veremeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Biz bir yere kaçmadık ve her zaman yine bir ayağımız bu şehirde olacaktır. Kim ne sormak istiyorsa bizler bir telefon kadar dün olduğu gibi bugün de yarında yakın olacağız. Eşimin maaş aldığını hatta bu maaşın benim bile aldığım maaştan fazla olduğunu ileri sürüyorlar. Oğluma araba kiralamışım. Yok Çoruh Pide Salonu’na 800 Bin TL borcumuz varmış. Mezarlara koyduğumuz merteklerin parasını dahi ödememişiz. Ya bunlara gerçekten inanan insanlar nasıl oluyor anlamış değilim? Cevap vermek bile inanın akıl kari değil. Böyle şeyler nasıl olabilir? Buna inanmak bile cahilliktir” dedi.

Kocatepe: Bugün 2 TL’ye dolmuşa binebiliyor iseniz bu o otobüslerin sayesindedir

Eski Başkan Kocatepe, otobüslere ilişkin yapılan eleştirilere de yanıt vererek programdaki açıklamalarını tamamladı. Kocatepe bu konuya ilişkin yanıt verirken; “ Gelelim otobüs mevzusuna. Ben Artvin’de alternatif bir taşıma sistemi olsun istedim. Bunu da halkımız talep etmişti. Ben de bu talepleri yerine getirerek önce iki adet otobüs aldım hibe olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden. Bu otobüslerle taşımacılık yaptık ancak bu otobüsler şehrimizde yeterli kullanışlı olmadı. Bu otobüsleri de ciddi anlamda kullandık ve yararlı da oldu. Ardından 2.5 yıl önce yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne giderek 3 adet yarım otobüs talebinde bulundum. Onlarda beni kendi firmalarına yönlendirdiler. Ben de onlarla görüşerek otobüsleri buraya getirdim. Herhangi bir şekilde kira falan da ödemedik. Bunu zimmetlerken de özel kalem müdürümün üzerine zimmetledim. Belki bunda usul hatası olabilir ama hiçbir art niyet falan yoktur. Şimdi biz bu otobüsleri alırken bile otobüslerin yedek lastikleri bile şirket tarafından verilmişti. 2.5 yıl boyunca bu otobüsleri kullandık. 2.5 yıl boyunca hiçbir ücret ödemeden bu otobüsleri kullanırken tabi ki bakımlarını yapacaksınız, lastiklerini alacaksınız. Belki otobüsler belediyemizin envanterine kaydedilmemiş olabilir ancak bakım ve onarımları yapılmıştır. Bunda herhangi bir yanlışlık yok ki? Şimdi gidin alın otobüsleri üzerinize kaydedin. İstanbul Büyükşehir Belediyesi orada duruyor. Şirkette orada duruyor. Yapabiliyorsanız yapın, buna seviniriz ancak burada bir kayırma, iltimas varmış gibi gösterilmesi büyük haksızlık değil midir? Bu otobüsler ile İskebe’ye vatandaşımız daha ucuz ve rahat bir şekilde yolculuk yapıyordu. Yaşlılarımız, engellilerimiz, gazilerimiz ile şehit yakınları ücretsiz seyahat edebiliyordu. Bunda bir belediyenin zararı mı olur. Hizmet üretmiş. Bunun altında ne neden arıyorsunuz. Ben yerel seçimlerde 250 oyunu köylere götüren İskebe halkına bu hizmeti yapma gereği duydum. Hata mı yaptım. Buradan net bir şekilde söylemek istiyorum ki bugün eğer 2 TL’ye dolmuşlara binebiliyor iseniz bu o otobüslerin sayesindedir. O otobüslerin faydalarını gelecek günlerde daha iyi anlayacaktır halkımız” ifadelerini kullandı.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı