2019 ÇAY SEZONUNDA ÖZEL SEKTÖRÜN HAKSIZ UYGULAMALARINA DUR DENİLMELİDİR

2019 ÇAY SEZONUNDA ÖZEL SEKTÖRÜN HAKSIZ UYGULAMALARINA DUR DENİLMELİDİR
2019 ÇAY SEZONUNDA ÖZEL SEKTÖRÜN HAKSIZ UYGULAMALARINA DUR DENİLMELİDİR Bayram Ali KAVALCI
Reklam

2019 ÇAY SEZONUNDA ÖZEL SEKTÖRÜN HAKSIZ UYGULAMALARINA DUR DENİLMELİDİR

Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tolga İskenderoğlu: “2019 Çay sezonunda özel sektörün haksız uygulamalarına dur denilmelidir” dedi.

Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tolga İskenderoğlu: “2019 Çay Sezonunda Özel Sektörün Haksız Uygulamalarına Dur Denilmelidir” dedi.

İskenderoğlu, 2019 çay sezonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. İskenderoğlu açıklamasında; “Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli 16 Mayıs tarihinde Rize'de yaş çay alım fiyatı 2,90 TL olarak açıkladı. Açıklanan çay fiyatlarındaki artış yüzde 21 olurken buna karşılık gübre fiyatları yüzde 100, ilaç yüzde 70 ile yüzde 150, işçilik ise yüzde 50 artmış durumda.

Dünya çay üretiminde beşinci, tüketimde ise kişi başına 3,5 kg ile birinci olduğumuz bir ürün bile üreticisini memnun etmemektedir.

Yıllardır beklenen çay kanununun çıkmamış olması, taban fiyat uygulamasına geçilememesi ile birlikte %51 inin özelleştiği çay sektörü uygulamaları çay üreticisini ciddi mağdur etmektedir.

Devletimizin açıkladığı 3,03 TL fiyata rağmen özel sektörün 1,80 TL gibi rakamdan çay alması bu ekonomik koşullarda çay üreticimizi sömürmek ve köle anlayışı ile çalıştırmaktır.

Özel sektörün çay üretimine dâhil olduğu günden beri, çay üreticimizin özel sektöre verdiği iyi niyet kredisi artık tükenmiştir.

Biz Ziraat Odaları olarak Devletçi bir anlayış ile üretimi teşvik etmekteyiz. Devletimizin de çay üreticimizi özel sektörün acımasız uygulamalarına terk etmemesi, sabah şafakta, yağmurun altında çay üreten üreticimize sahip çıkmasını istiyoruz.

Üreticimizin göz bebeği olan ÇAYKUR’un çay kotalarını arttırarak alım yapması, çay üreticilerimizin de özel sektöre çay vermemesi ekonomik olarak içinde bulunduğumuz bu zor dönemde, çay üreticimizi bir nebzede olsa rahatlatacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİMUR ŞİMŞEK YORUMLADI ; GÜN GELECEK DEVRAN DÖNECEK
TİMUR ŞİMŞEK YORUMLADI ; GÜN GELECEK DEVRAN DÖNECEK
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR