BAYRAKTUTAN’IN BU DEFAKİ GÜNDEMİ YUSUFELİ OLDU

BAYRAKTUTAN’IN BU DEFAKİ GÜNDEMİ YUSUFELİ OLDU
BAYRAKTUTAN’IN BU DEFAKİ GÜNDEMİ YUSUFELİ OLDU Bayram Ali KAVALCI
Reklam

BAYRAKTUTAN’IN BU DEFAKİ GÜNDEMİ YUSUFELİ OLDU

 

Bayraktutan bu defa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a TYÇP kapsamında işe alınanların AK partili başkanların verdiği listeye göre mi işe alındıklarını sordu.

Bayraktutan bu defa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a TYÇP kapsamında işe alınanların AK partili başkanların verdiği listeye göre mi işe alındıklarını sordu.

TBMM Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan tarafından TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:”Bilindiği üzere, Türkiye İş Kurumu kuruluş mevzuatı gereği işgücü ile işvereni bir noktada buluşturan ve dolayısı ile kamu menfaatine sosyoekonomik dengeleri pozitif yöndedestekleme hedefi olan bir kurumdur. Bu vesile ile illerimizde İŞKUR bu misyonunu özellikle kamu kurumlarıyla ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu projelerle de sürdürmektedir.

Bu çerçevede Artvin İlimizde de İŞKUR tarafından işgücü bedeli karşılanmak suretiyle hem kamu kurumlarına istihdam desteği hem de işsizliği azaltma noktasında projeler sürdürülmesi gerekliliği bilinmektedir.

Ancak Artvin ili Yusufeli İlçemizde, 270 kamu işçisi ve 30 kamu personeli olmak üzere; İŞKUR tarafından yapılan ilanlar ile Orman İşletme Müdürlüğünde ve Yusufeli Köylere Hizmet Götürme Birliği bünyesinde istihdam edilmek üzere 300 kişi TYP kapsamında kurumların değişik departmanlarında çalıştırılmak üzere alım ilanı yapmıştır. İlan için Son başvuru tarihinin 01 Haziran 2019; yani tekrarlanacak olan Yusufeli Seçimlerinin bir gün öncesi olması Devletin, vatandaşlara ayrımcılık yaptığı iddialarını beraberinde getirmiştir..

Son yıllarda İŞKUR bünyesinde yapılan alımlarda özellikle genel seçime yakın tarihlerde alımı yapılan işsizlerin ‘’Toplum Yararına Programlar ‘’ kapsamında işe alımları son derece şaibeli olmuştur. İnsanların hakları yenmiş, yaşanılan hak gaspı neticesinde toplumun büyük bir bölümünde infial oluşmuştur. Vatandaşlarımız tarafından kadroların siyasi rant odaklı yapıldığı iddiaları vardır.

Bu Bağlamda;

1- Artvin İli ve ilçelerinde, TYP kapsamında bugüne kadar İŞKUR ne kadar personel almıştır? Yıllar itibari ile kişi sayısını ilçe ilçe açıklar mısınız?

2- Artvin İli ve ilçelerinde kaç kişi kura yöntemi ile alınmıştır, kaç kişi liste yöntemi ile alınmıştır? Yıllara göre ilçe ilçe sayılarını belirtir misiniz?

3- Artvin ili ve ilçelerinde TYP kapsamında alınan personellerin AKP il ve ilçe Başkanlıklarının verdiği listeye göre yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar hakkında Bakanlığınızın başlattığı bir inceleme, soruşturma mevcut mudur?

4- 2019 Yılında Artvin ili genelinde TYP kapsamında bugüne kadar İŞKUR ne kadar personel alımı yapmıştır? Konusu geçen alımlarla ilgili devam eden bir dava, soruşturma mevcut mudur?

5- 31 mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi dönem baz alındığında 2019 yılında İŞKUR ülkemiz genelinde ne kadar personel alımı yapmıştır?

6- 2019 yılı Mahalli İdareler Genel Seçimlerine denk gelen 31 Mart tarihinde; 2018, 2017 ve 2016 yıllarında yapılan alımlar ile Seçim tarihindeki alımların yüzdesel olarak karşılaştırmalı analizini nasıldır?

7- Bu veriler ışığında işçi alımlarının siyasi rant sağlamak amacıyla yapıldığı iddiaları doğru mudur?

8- Haziran ayı 2019 döneminde Artvin geneli İŞKUR personel alımları sayılarına bakıldığında Yusufeli ilçemiz ile diğer ilçe kadroları kıyaslandığında aradaki farkların Seçim propogandası odaklı Siyasi rant sağlama amacıyla olduğu iddiaları doğru mudur?

9- Artvin ili Yusufeli ilçemizdeki iddiaları aydınlatmak amacıyla; 270 kamu işçisi ve 30 kamu personeli olmak üzere toplam 300 kişilik İŞKUR alım listesini isim isim açıklar mısınız?”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİMUR ŞİMŞEK YORUMLADI ; GÜN GELECEK DEVRAN DÖNECEK
TİMUR ŞİMŞEK YORUMLADI ; GÜN GELECEK DEVRAN DÖNECEK
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR
ŞAVŞAT’TAKİ KÖY MÜZESİNE İLGİ ARTIYOR