ARTVİNLİ GENÇLER CERATTEPE İÇİN BİR ARAYA GELDİ


Bu haber 2016-12-21 12:41:50 eklenmiş ve 3695 kez görüntülenmiştir.

ARTVİNLİ GENÇLER CERATTEPE İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Artvinli Gençler, “Bilinmelidir ki OHAL kararı, Cerattepe’nin kalbine saplanmak istenen hançer karşısında bizleri durduramayacaktır” dediler.

 

Artvinli bir grup genç Cerattepe faaliyetlerini sürdürmek isteyen maden firması için bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Cerattepe ile ilgili yaşanan son gelişmelerle ve maden şirket çalışanlarının tünel ağzında yayınlanan fotoğrafıyla alakalı olarak Artvinli Gençler imzasıyla bir bildiri kaleme alındı.

Gençler yaptığı orak bildiride şu ifadelere değinildi; “Bilindiği gibi yaklaşık 25 yılı aşkındır Artvin’in ve tüm doğa dostlarının verdiği mücadelede artık yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. Mücadele tarihi boyunca demokratik eylem ve etkinliklerle bugüne gelmiş ve hukuksal mücadelede her zaman zafer elde etmiş olan Artvinlilere, tarihin en hukuksuz ve adaletsiz dönemi yaşatılmaktadır.

OHAL Kararını Tanımayacağız

Mahkeme kararlarını siyasal hamlelerle, bakanlar kurulu kararlarıyla aşan şirket, kendisine karşı oluşacak tepkileri önlemek adına Artvin Valiliği’ni de kendine bağlamıştır. Ülke genelinde ilan edilen OHAL ile yetinmeyen madenci şirket, Artvin Valiliği’ne ikinci bir OHAL kararı aldırtmıştır. Artvin halkının valisi olması gereken, Artvinlinin çıkarlarını korumak zorunda olan vali, Cengiz Holding’in çıkarlarını korumaktadır. Artvin’de olağanüstü bir olay olmamasına rağmen OHAL kararı alan Valiliğin kararı yeniden uzatması durumunda, bu kararı tanımayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu sürecin uzatılması Artvin halkına ihanettir. Çünkü uzatılacak OHAL ile maden şirketinin Cerattepe’deki faaliyetlerinin daha rahat yapılabilmesinin amaçlandığının farkındayız. Bilinmelidir ki OHAL kararı, Cerattepe’nin kalbine saplanmak istenen hançer karşısında bizleri durduramayacaktır. Talebimiz; Artvin’de OHAL’in OHAL’i olan Valiliğinin yasaklarının bir an önce sonlandırılmasıdır.

Artvin Kararını Verdi: Madene Hayır!

Yeşilin hakim olduğu, yamaçlarında horona durduğumuz, sevdiklerimize türkü yaktığımız, canımız sıkıldığında, dertlendiğimizde, biraz nefes almak istediğimizde gölgesine sığındığımız ağaçlarımız, sığınağımız yaylalarımız.Başka Bir Yerde Mutlu Olamayız

Üzerinde barındırdığı güzellikler olmazsa Artvin’in yaşanılır bir tarafı kalmayacağını biliyoruz. Cerattepe giderse hayatımızın hatta pek çok canlının hayatının da biteceğinin farkındayız. Bu yağmacı zihniyetin hiçbir yerde insanları rahat bırakmayacağını görüyoruz bu nedenle göç seçeneğinin de faydası olmayacağını da biliyoruz. Başka bir yerde mutlu olamayız biz. Cerattepe biterse buralarda hayat biter. Yaşamla ölüm arasında bir tercihtir Cerattepe. Yaşam için

direnmeyi seçiyoruz biz. Yaşam için duyarlılığımız, bu dik yamaçlarda doğduğumuz andan beri verdiğimiz mücadeleden geliyor. Ne iş bahaneniz ne ülke ekonomisine katkısı ne de yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılması gibi süslü söylemlerin hiçbirine kanmıyoruz. Son sözümüz: Madene Hayır!

Madencilere ve Destekçilerine Uyarımızdır!

“İşe ihtiyacım var, başka ne yapabilirim, mecburum” şeklindeki madende çalışmayı meşru kılacak hiçbir söylemi kabul etmiyoruz. İşsizlikten memleketinden göçenler, zor şartlarda çalışan Artvinliler her koşulda nasıl kentine sahip çıkıyorsa bugün madende çalışanlar da aynı zorlukta başka işlerde çalışacak ama Artvin’i yok edecek bu işte çalışmayacaklardır. Cerettepe’deki maden Artvin’deki işsizliği bitirecek, ülke kalkınmasına katkı sunacak bir proje değildir. Bunun en iyi örneği Afrika ülkeleridir. Afrika halkları madenlerde köle gibi çalıştırılmakta, emekleri sömürülmekte ancak hala açlık sınırında yaşamaktadırlar. Ülke kalkınmasına katkı sunacak veya işsizliği azaltacak olsa bile tarihimizi, kültürümüzü yok edecek, gelecek nesillerin yaşam alanlarını, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını gasp edecek, geri dönüşü olmayacak bu projeyi tanımıyoruz. Bu projede çalışanlar, komşusuna, gurbette yaşayan Artvinlilere, çocuklarına ettikleri geri dönüşü olmayacak bu ihanetin hesabını tarih önünde er ya da geç vereceklerdir. Her Artvinlinin eli bu madende çalışanların yakasında olacaktır.

Bugün bu madende çalışanlar, binlerce Artvinlinin hakkını gasp etmektedir. Hakkımızı ne pahasına olursa olsun koruyacak, memleketimize, yarınlarımıza sahip çıkacağız! Önerimiz ve uyarımız; madende çalışanların biran önce bu yanlıştan vazgeçmesidir!

Ağabeylerimize, Ablalarımıza Ve Arkadaşlarımıza Çağrımızdır!

Ülkemiz zor günlerden geçiyor. İşte bu zor günleri fırsata çeviren hainler var. OHAL’i fırsat bilen hainler gizlice, adeta bir hırsız gibi Cerattepe’ye jandarma eşliğinde araç sevkiyatı yapmışlardır. İstanbul’da onlarca canın acısı dinmeden, biz yas tutarken madenciler acımızı fırsat bilerek Cerattepe’de çalışma başlatıyorlar.

Bugün en büyük yurt savunması Artvin’i korumaktır. Artvinlinin başka bir seçeneği yoktur. Mücadelemizi büyütmeli ve kentimizi korumalıyız. Taşın altına elimizi koymalı, bugünden yarını kurmalıyız. Başka Artvin yok. Biz Artvin’i korumazsak başka biri Artvin’i korumak adına adım atmayacaktır. Bilmeliyiz ki, hukuk da adalet de bizden yana, meşru ve güçlüyüz. Ülkenin dört bir yanından bu kenti savunmak isteyecek milyonlar var. Biz adım atarsak milyonlar bizimle yürüyecektir.

Gençlik Gelecektir, Gelecek Yeşil Bir Artvin’dir!

Kuşkusuz gençlik Cerattepe için her eylemde ön saflarda yerini almış, Yeşil Artvin Derneği’nin her çağrısında alanları doldurmuş, 16 Şubat’ta o kutlu direniş günlerinde hiçbir zaman kentini savunmaktan geri durmamıştır.

Artvin gençliği her zaman demokrasiden, hukuktan ve adaletten yana olmuştur. Ancak hukukun ayaklar altına alındığı, insanların parayla satın alındığı bu dönemde gençlik artık daha örgütlü ve güçlü bir şekilde mücadelede bir adım öne atılmaktadır. Gençlik uzun sürecek olan Cerattepe mücadelesini daha örgütlü ve disiplinli sürdürmek amacıyla bu birlikteliğe imza atmıştır.

Artvin gerek doğal güzellikleri gerekse sosyal yapısıyla ülkemizin zenginliklerindendir. Bu zenginlik, ahlaksız bir şirketin eline teslim edilmek isteniyor. Kentimizi rantçıya, yağmacıya teslim etmeyeceğiz. Kentini yok edecek bu projede menfaati bulunan, ailesinden başka kimseyi düşünmeyen, üç kuruşluk maaş karşılığı madende çalışacak olanlara Artvin’i asla yok ettirmeyeceğiz!

Bizler Balcıoğlu’nun, İskebe’nin, Haypet’in sokaklarında büyümüş gençleriz.Korzul’un rampasında terleyerek, Naşop’un suyundan içerek, Kolorta’nın rüzgârında serinleyerek bugünlere geldik. Bizler Artvin’in liselileri, asgari ücretlileri, üniversitelileri, mahallelileri, işsizleri, ataması yapılmayan öğretmenleri birlikte Cerattepe’yi daha güçlü savunmak adına bir adım öne çıktık. Artık daha cüretkâr ve daha örgütlüyüz. Hukukun ve demokrasi dersinin en güzel hikâyesini Artvinliler yazmıştır. Artık deneyimlerimizi toplumsal mücadeleye dökme zamanı gelmiştir. Barajların, HES’lerin yok ettiği topraklarımızın ve kültürümüzün bir yıkımla daha karşılaşmaması için kararlıyız. Bugünden ötesi yok! Mücadeleyi büyütüyoruz.

Ya Artvin’in zenginliklerini koruyacağız ya da ahlaksız Cengiz’e ve onun Cerattepe’deki paralı uşaklarına zenginliklerimizi teslim edeceğiz. Ya korkup köşemize çekileceğiz ve her gün daha çok kirleneceğiz ya da mücadele edecek, başımız dik alnımız ak güzel yarınlara yürüyeceğiz. Cesaretimiz, gücümüz ve öfkemiz var. Biz halkız, haklıyız, kazanacağız!”

Hayati Akbaş

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ARTVİN HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ofis Medya haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye