GÜLE GÜLE ARTVİN
Aydın TATAR

GÜLE GÜLE ARTVİN

Reklam

GÜLE GÜLE ARTVİN

Bu başlığı atarken içim yanarak attım. Yıllardır devam eden davada ne yazık ki Cengiz galip çıktı. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz böyle bir kararın çıkacağı önceden belliydi. İl geneli yasaklanan protesto ve basın açıklamaları herkesi tedirgin etmişti. Büyük dava öncesi bu karar hiç te iç açıcı değildi. Nitekim beklenen oldu ve yargı Cerrattepe’ye evet dedi. Bu ne demekti  yar saçların lüle lüle Artvin sana güle güle demekti.  Birden bire yok olmayacağız yavaş  yavaş yok olacağız. Direk daire satışları duracaktır esnaf tek tek kepenk indirecek aileler tek tek taşınacak zamanla körleşecek ve derken yıllar sonra Artvin denilen bir şehir kalmayacaktır. Bu karardan sonra eğer Artvin de maden çıkarsa 10 yıla kalmaz Artvin de kimse kalmaz. Artvin de artık ticaretin bittiği son noktaya gelinmiştir. Zaten sanayinin olmadığı tek il olan Artvin küçük esnaf tekel, bakkal , büfe, kantin, çay ocağı dernek gibi yapılarla ayakta durup ticaret yapmaktaydı. Artvin in ne hallere düşeceğini bundan sonraki süreçlerde izleyeceğiz Artvin halkının bunu kolay kolay kabulleneceğini sanmıyorum direnişine devam edecektir.

 Hopa ticaret odası ile beraber Gaziantep iş gezisine katıldım Gaziantep sanayi odası, ticaret odası ve ticaret borsasını ziyaretlerde bulunduk. Gaziantep sanayi odası başkanı aynı zamanda SANKO nu  yöneticilerinden  biriydi.‘Madene ve HES’ lere karşı değilim dedi madenlerimiz ve sularımızı kullanmak gerek fakat doğru kullanılmalıdır çevreye ve insanlara zarar vermemek gerek’ dedin ve ekledi Rize ikiz derede bizim 2 adet HES’ imiz var dağın içine HES kurduk çevreye zerre kadar zarar vermedik diyerek resimlerle göstererek yerini teyit etti ardından birçok HES projesi çevreye zarar vermektedir bunlara proje verilmemesi gerekir dedi.  Bu demektir ki Cengiz geçmişteki yaptıklarıyla halk karşısında iyi imaj sağlayamadığından ne kadarda dürüst yapacağım dese de kimse inanmıyor.

 

Aslına bakarsanız bu gezi beni çok olumlu bir şekilde etkiledi. Sanayileşmenin dev kenti olan Gaziantep adeta kendini aşmış durumda. Sanayi odası başkanının bir sözü hiç aklımdan çıkmıyor. Aynen yazıyorum “ Gaziantep adına devletimize çok teşekkür ederiz. Yıllardır Gaziantep’e bir yatırım yapmadı bu nedenle devlete müteşebiriz. Eğer devlet buraya bir halı fabrikası, iplik fabrikası, fıstık veya biber fabrikası açmış olsaydı Gaziantep buğun bu durumda olmazdı. Ben bugün bir fabrikada usta başka arkadaşım o fabrikadan emekli bir başka arkadaşımda o fabrikalarda kalfa olurdu. Bize yatırım yapmayarak bizi özel sektöre ve sanayileşmeye yönlendirdi kendi fabrikamızı kendimiz açtık kendi ürünümüzü kendimiz tanıttık ve daima üretime yer verdik şimdi Gaziantep sanayi kenti oldu.5 adet organize sanayi sitemiz var fabrikaların haddi hesabı yok işsiz gencimiz yok denek kadar az sayıdadır” dedi. Adamlar işi biliyorlar ürettikçe üretmişler bugün Türkiye ekonomisini yönetecek duruma gelmişler. Bize gelince ne yapmışız hazırda bekleyip devlet memuru zihniyetine bakmışız bir işimiz olsun karnımız doysun kimseye muhtaç olmayalım yeter demişiz yatırımcımız bile kendi memleketimize yatırım yapmaz duruma gelmişiz. Bir organize sanayi getirilsin dedik Arhavi ve  Hopa bir birine girdi, siyaset girdi, politika girdi kendi kendimizi çekemedik bu iş çocuk oyuncağı değil yatırım nereye geliyorsa orayı iyi değerlendirmek lazım. Turizm nereye geliyorsa orayı iyi değerlendirmek lazım akıllı düşünüp karar vermek lazım ilçeler arasındaki kıyasıya mücadeleyi bırakmak lazım. Adamlar dağları delip fabrika yaparken biz elimiz kolumuzu sallayarak siyaset yapmaktan başka bir şey yapmıyoruz unutmayalım sanayileşmek demek iş gücü demek para demek ekonomi demek ülkenin de kalkınması demek geleceğinin de teminatı demek her şey demek yapacak bir şey yok zihniyetimizi değişmeliyiz.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı