BUNLARI BİLİYORMUYUZ !
Yüksel Kantar

BUNLARI BİLİYORMUYUZ !

Reklam

BUNLARI BİLİYORMUYUZ !
 
İLK KEZ AK PARTİ DÖNEMİNDE ENGELLİLLERE GETİRİLEN HAKLARDAN BAZILARI ;
 
*İlk kez AK Parti İktidarı Döneminde Çıkartılan 5378 Sayılı Özürlüler Kanunuyla Özürlülerin Hayatı büyük oranda kolaylaştı. 
*AK Parti iktidarı döneminde, özürlülerimizin ekonomik şartların  iyileştirmeye dönük çeşitli düzenlemeler yapıldı. Sosyal güvencesi olsun olmasın ağır özürlülerin bakım ücreti alabilmesi sağlandı. 
*Her engelliye maaş bağlandı.
*Özürlülere evde bakım imkanları sağlanarak onlara bakanlara da aylık bağlandı.
*İlk kez 18 yaşın altındaki özürlü çocuklar maaşa bağlandı.
*Özürlü vatandaşlarımıza, resmi sağlık kurumundan sevk almadan, doğrudan özel muayenehanelerde diş tedavilerini yaptırma imkanını getirildi.
*Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi ile özürlü vatandaşlara ev benzeri ortam sağlanarak 12 kişilik bakım hizmeti sunulmaktadır.
*Kanunla Büyükşehir Belediyelerine özürlüler koordinasyon merkezi kurma zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca Büyükşehir belediyelerince engellilerin toplum hayatıyla bütünleşmelerini sağlayıcı ve kolaylaştırıcı çalışmalarını yürütmesi için "Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliği" çıkarıldı.
*65 yaş üstü, muhtaç aylığı alan, 85 yaşına gelmiş vatandaşlar ile özürlülük oranı yüzde 70'in üzerinde olan vatandaşlara aldıkları maaşlarını evlerinde teslim edilmeye başlandı.
*Borçlar Kanunu ve Noterlik Kanunu'nda gerekli değişiklikler yapılarak, görme özürlülerin iki şahit bulundurmadan atmış olduğu imzaya hukuki geçerlilik kazandırıldı.
*Bir kişiye özrü nedeniyle ayrımcılık yapılması Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesine ilave edilerek kanun önünde suç kapsamına alındı.
*Sosyal güvencesi olsun olmasın bütün özürlü çocuklara eğitim desteği verilir hale geldi. On binlerce aile ücretsiz olarak özürlü çocuğuna destek eğitimi aldırma fırsatını yakaladı.
*2004'ten beri devlete ait özel eğitim okullarına giden öğrenciler ücretsiz servislerle taşınmaktadır.
*Okula gidemeyen özürlülere evinde eğitim imkanı getirildi.
*Görme özürlü öğrenciler de diğer öğrenciler gibi kendi kullanımlarına uygun (Braille baskılı) kitaplarını ücretsiz olarak sıralarının üzerinde buldu.
*Üniversite öğrenimine devam eden özürlü öğrencilerin öğrenimlerine ilişkin gereksinimlerinin karşılanması ve sorunlarının çözümlerine yardımcı olunması amacıyla, Yüksek Öğrenim Kurumu bünyesinde Özürlü Danışma ve Koordinasyon Merkezi oluşturuldu. *Özürlü üniversite öğrencilerine araç-gereç temini yapılmakta, özel ders materyalleri hazırlanmakta, özürlülere uygun eğitim, araştırma ve barınma ortamlarının hazırlanması sağlanmaktadır.
*Kütüphaneler, İnternet kütüphanesi, telif hakları gibi alanlarda yapılan açılımlarla özürlü vatandaşlarımızın kültürel yaşama katılımı desteklenmiştir.
 
 
*Karayolu taşımacılığında ücretler özürlülere %50 oranında indirimli uygulanmaya başlanmıştır.
*MTV ve ÖTV'siz Araç Alımı imkanı getirilmiştir.%90 ve üzerinde özürlü olanlar ile özel tertibatlı araç kullanan kişilerin, 5 yılda bir olmak üzere, alacağı 1600 motor silindir hacmini geçmeyen arabalardan özel tüketim vergisi ve bu araçların yıllık motorlu taşıtlar vergisi kaldırılmıştır. 
*Bağ Kur' lu ve Emekli Sandığı mensupları için de motorlu malul arabası alabilme imkanını sağlanmıştır.
*Engelli vatandaşlara engel derecesine göre erken emeklilik süreleri getirilmiştir.  
*Bağ kurlu özürlülere ve Bakıma Muhtaç Özürlü Çocuğu Bulunan Kadınlara Erken Emeklilik Hakkı getirilmiştir.
* SSK ve Bağkur  güvencesi olan özürlü bayanlar  evlenseler dahi maaşları kesilmeyecek ve sosyal güvenceleri devam edecektir.
*17.04.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5754 Sayılı Kanunla Sigortalı olmadan önce malül olanlara da yaşlılık aylığı bağlanmasına karar kılınmıştır. 
*Bedensel engellilerin, ihtiyaç olması halinde, oturduğu apartmanda fiziki değişiklik yaptırabilmesine ilişkin düzenlemeler hüküm altına alındı.
*Kamu binalarının ve toplu taşıma araçlarının özürlülerin kullanımına uygun hale getirilmesi sağlanmıştır. 
*Lüks konut kapsamına girmeyen 1 evi olan özürlülerden emlak vergisi alınmamaktadır. Otomobil, ev, özel araç gereç ve bilgisayar programları gibi özürlülerimizin yaptığı  çeşitli harcamalara vergi muafiyeti getirilmiştir. Özürlülerin günlük yaşamlarını ve toplumsal hayata katılmalarını kolaylaştırıcı araç-gereç de katma değer vergisi muafiyeti kapsamına alınmıştır.
*İş Kanunu'nun özürlü işçi çalıştırılması zorunluluğunu düzenleyen Yasada değişiklik yapılarak; "Özürlü ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu" getirildi
*Kariyer mesleği olan özürlülerin meslekleri ile ilgili alanlarda istihdam edilmesi hüküm altına alınmıştır. Kariyer mesleği olmayanların istihdamı için de çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. *Memurluk sınavları özür gruplarının özellikleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır.
* Özürlü personelin, iş verimini artırabilmek için işyerinde kullanması gereken araç-gerecin kurum tarafından sağlanması kanunda belirtilmiştir.
*Mesleki olan özürlü devlet memurlarının mesleklerine uygun münhal kadrolara atanması sağlanmakta ve mesleklerini icra ederken kullanacakları yardımcı araç ve gereçleri kurumlarınca karşılanmaktadır
*Özürlülere yönelik mesleki rehabilitasyon hizmetleri yaygınlaştırılmaktadır.
*İşitme ve konuşma özürlülerine gerek görüldüğü hâllerde tercümanlık yapmak üzere illerde işaret dili bilen personel görevlendirilmekte, Personelin işaret lisanı öğrenmeleri için gerekli kurslar düzenlenmektedir.sinop otelleri  sinop otelleri  sinop otelleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı