ÇIKMAZ BİR SOKAK: AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE İLİŞKİLERİ
Zeynep Tümer

ÇIKMAZ BİR SOKAK: AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Reklam

ÇIKMAZ BİR SOKAK: AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Bir meseledir ki nüfuzu ve hegemonyası yarım asırı geçmesine rağmen, bugün hala tüm işlerliği ve tazeliği ile; Batı'nın refah düzeyine erişmiş, ekonomi, üretim ve sosyal refah anlamında; ortalama devlet statülerinin üzerine çıkabilmiş ülkelerin bir araya gelerek bünyelerinde barındırdıkları gerek politik gerekse apolitik; sosyo-ekonomik  ve cografi konumları gereği stratejik açıdan avantaj sahibi ülkerin uluslar arası pazara açılarak realiteye kavuşmanın meyvelerini toplamak amacı ile bugün lisan-ı münasiple 'medeniyet' olarak kabul edilen Batı' nın uygar ülkelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir iş birliği topluluğudur. Avrupa devletlerinin bütünleşme ve entegrasyon aşamasında içerisinde belli aşamaları bulundurmaktadır. Bunlar; Ortak pazar, ekonomik birlik ve gümrük birliği gibi alanlarda olup, amaç mal akımları ve hizmetlerin serbest dolaşımı sağlanarak mevcut iş birliği sürecinin işlemesi karşısına çıkabilecek  herhangi muhtemel  bir engele takılmadan işlerliğini devam ettirmek ve ilişkilerde serbestlik sağlamaktır. Avrupa Birliği  konusuna vakıf olabilmek veya taraf-bitaraf olabilmek için önce Birlik ve Bütünleşme hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Avrupa Birliği alfanümerik parçalara ayırıldığı vakit, içerinde bir çok toplululuğu barıdındırdığı gayet açık ve aşikardır. Bugün Türkiye'de Avrupa Birliği tartışmalarında bulunup, Birliğe entegre olmak isteyenler veya istemeyenler bulunmaktadır fakat bu tartışmaları başlatan veya yürütenler genelleyecek olursak  Birliğe dahil olmak istemeyen kesimdir. Ne yazık ki ülkemiz bireylerinin takriben yüzde yetmişi Avrupa Toplulukları ve Birlik hakkında belli bir bilgi birikimine ve donanımına sahip değildir. Mevcut konuya hep bir tereddüt ve önyargı ile yaklaşılmış ve şu nüsha atlanmıştır; Türkiye Cumhuriyeti bırak Avrupa Birliğine entegre olmayı Avrupa Ekonomi Topluluğuna(AET) tam üye olarak dahi kabul edilmemiş, yarı üyelik konumunda yani karar alma mekanizmasından uzak sadece toplantılara katılabilme hakkı ile dar anlamda bir üyelik statüsüne sahip olmuştur. Bunun sebebi de çözümü de  önce kendi içimizde aranmalıdır. Siyasal tarihteki stratejik hatalardan toplumsal yapıya kadar uzanan geniş bir alana yayılan Birlik çıkmazına, bir de Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ün gözünden bakmakta da fayda var. Türk devletinin bilimde ve devlet yönetiminde, güzel sanatlarda, ekonomik hayatta, tarımda ticarette, kara, deniz ve hava ulaştırmasında dünya üzerinde en ileri düzeyde bulunan Avrupa uygarlığına katılmamasının, bu uygarlığın altına ezilmesine yol açacağına dikkat çekmiştir.Bu mantıktan yola çıkarak bugün Birlik karşıtı olan kesim Türkiye'yi Ortadoğu ülkesi olarak görüp ve öyle kalması için de çaba sarf edenlerdir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşu itibariyle ve sahip olduğu stratejik konumun önemi açısından başarıya ulaşmak ve Batı'ya mağlup olmamak için uygarlık yolunda yürümek şartındadır.

Ülke siyasetçileri, yöneticileri, bürükrasisi ve toplumunun asli görevi bedelini can ile ödediğimiz bu topraklara sahip çıkmak için harekete geçmektir. Eğer bugün bir milliyetçilik söz konusu ise bu milliyetçilik kıstası, ülke içinde barış, huzur ve birlik beraberlik ülke dışında ise uluslar arası sistemde Türkiye milliyetçiliği olabilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin mevcudiyetini ve ilelebetini yaşayan kuşak olarak vaziyeti göz önünde bulundurup, ülkenin bekası ve çağdaşlığın altında ezilmemesi için toplum olarak topyekün hazır ve nazır olmamız kanaatindeyim..

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı