TEMEL’İN KIRIK PARMAĞI VE ADALET!
Sami ÖZÇELİK

TEMEL’İN KIRIK PARMAĞI VE ADALET!

Reklam

TEMEL’İN KIRIK PARMAĞI VE ADALET!

 

Temel doktora gider. “Doktor bey nereye tutsam, parmağımı nereye bassam orası ağrıyor. Ben böyle hastalık görmedim. Bana bir çare bulun” demiş. Yapılan tetkikte Temel’in işaret parmağının kırık olduğu tespit edilmiş. O parmakla nereye dokunsa parmağı acıyormuş. Temel ise dokunduğu bölgenin ağrıdığını sanıyormuş!..

 

“Adalet” sıkıntılı ise, tecelli edemiyorsa her alanda sorunlar oluşur. Siz sorunun o bölgelerden, kişilerden, sistemden kaynaklandığını sanırsınız. Değerli dostlar; Adalet çok önemli bir kavram Masal, hikâye gibi değil. Bir varmış bir yokmuş ile anlatamazsınız. Adalet ya vardır ya yoktur!. Hem var, hem yok olamaz.

 

Ne yazık ki son zamanlarda adaletin geldiği nokta  çıkmaz sokak!.Çünkü siyaset karıştı!. Bu yüzden iktidara, muhalefete oy veren, vermeyen herkes endişeli aslında.

 

Düşünsenize, Kanun, hukuk yok.  Keyfi kararlar çıkarılıyor.  Mağduriyetler artıyor. İnsanların devletine, hukuka adalete güveni sarsılıyor. Orada Huzur olabilir mi?  Orada güven olabilir mi? Maalesef Türkiye bugünlerde böyle bir görüntü veriyor.

 

En son örneğini 16 Nisan’da gördük. Mühürsüz oylar geçerlidir diye açıklama yapan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı hukuku katletti. Adaleti zedeledi.

Sandığa “evet” oyu atan birçok insan bile yapılan açıklamanın yanlış olduğunu söyledi. Yani “evet” oyu veren vatandaşların vicdanlarında bile sonuca şaibe karışmıştır. İnsanların beyninde kocaman soru işaretleri yanıt bekliyor.

 

Aslında o gün demokratik eylemler yapılmalıydı. Şimdi yapılıyor. Enis Berberoğlu’nun tutuklanması bardağı taşıran son damla. Bu yürüyüş, “bu kadar da uzun boylu değil” yürüyüşüdür. Bakın yürüyüş,  2. gün etkisini gösterdi aslında yürüyüş.

 

Tutuksuz yargılanan “Damat” yine tutuklandı. Oysa bu damat tutuksuz yargılanmak üzere tekrar tutuklayanlar tarafından serbest bırakılmıştı. Ne değişti ki kısa sürede yine içeri alındı? İşte adalet böyle zedeleniyor. Zikzaklar çiziliyor. Tutuksuz yargılanmak üzere Serbest bırakılan Damat tutuklandı. Bu kararla adaletsizlik giderilmiş oldu öyle mi?  Suçlu olanlara ne ceza gerekiyorsa verilsin. burada temel konu adaletin yerini bulması, tecelli etmesidir. "Pardon" un yaşanmamasıdır!.

 

Kılıçdaroğlu, bu kararın da yanlış olduğunu söyledi. Bence de yanlıştı. Hukukta kararlar durumlara, nabza göre değil, hukuk kurallarıyla verilir. Anlatmak istediğim tam da budur.  Hukuk herkese nefes kadar lazım... Nefessiz kaldığınızda nasıl ki ölürsünüz, adalet de milletin, ülkelerin nefesidir. Adaletsiz kalan devletler tarih sayfalarında rahmetle anılıyor!.

 

Ha, bu arada adalet, söz ile sağlanamaz. Hukuk kurallarının uygulanması ile sağlanabilir.  Adalet tanrıçasının gözlerinin neden bağlı olduğunu unutmayın. Yargıçların cübbelerinin neden iliksiz, düğmesiz olduğunu da…

 

Berlin’de hakimler var sözü, ülkemizde de gönül rahatlığı ile “Ankara’da da hakimler var” şeklinde herkes tarafından söylenmeye başladığında kurtulacak adalet bu esaretten…  Bakın birkaç gün önce adaleti etkilediği gerekçesiyle Trump hakkında soruşturma açılacağı belirtiliyor. Neden mi? Amerikalılar çok iyi biliyor ki, her başkana göre  “adalet” her başkana göre karar verilirse, her gelen başkana tabi olunursa ABD diye bir devlet haritadan silinir!...

 

Adaletin Sembolü Kadının Gözleri Neden Bağlıdır?

 

Adaletin sembolü olarak kullanılan adalet ve düzen tanrıçası Themis’in gözleri kapalı değil, bağlıdır! Themis’in gözlerinin bağ ile kapatılmış olmasının sebebi davalı ile davacıyı görmemesi, kimliklerini bilmemesini sağlamak içindir.

 

Davacı ile davalının kimliklerinin yargılamayı etkilememesi, adaletin gerçek şekilde tecelli etmesi için Themis gözlerini bağ ile kapatmıştır.

Adaletin tecelli etmesi adil yargılama dava ne kadar sürer davayı hızlandırmak

 

 

ESEN KALIN..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
ARTVİN’DE GEÇERLİ SİLAH TAMİRİ RUHSATI BULUNAN İŞ YERİNE OPERASYON
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı
Maçta Bir Anda Yere Yığıldı