SARP KAPISI’NDA NELER OLUYOR?

SARP KAPISI’NDA NELER OLUYOR?

Reklam

SARP KAPISI’NDA NELER OLUYOR?

Geçen günlerde Sarp Gümrük Kapısı’nda gazeteciye yönelik bir darp haberi hem yerel, hem de ulusal gazetelerde yer aldı. Maalesef darp eden bir polis memuru darp edilen ise gazeteciydi!. Haber alma özgürlüğü ve habere ulaşabilmek için geçiş önceliği de olan gazeteciye yapılan darp kabul edilebilir bir şey değil. Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD )bu darbı yapanları kınayan bir mesaj yayınladı. Bu hepimizi derinden üzen bir haberdi. Ben şimdi konuyu anlatmadan önce Sarp Kapısı ile ilgili kısa bir özgeçmiş ve bugünlere geliş sürecini anlatacağım.

Türkiye’nin etrafında bulunan komşu ülkeler içinde ülkemizle sorunu olmayan, akrabalık bağı en yüksek ülkelerden birisidir Gürcistan. Gürcistan Nüfusundan fazla sayıda Gürcü kökenli Türk Vatandaşları yaşar Türkiye’de. Bundan dolayı dünyadaki tüm Gürcüler, Gürcistan ile birlikte Türkiye’yi kendi ülkeleri gibi görüyor. Bundan dolayı gerek Gürcistan’daki siyasetçiler, gerekse Türkiye’deki siyasetçiler birbirlerine hitap ederken “kardeşim” diye hitap eder. Hatta geçenlerde Türkçe Konuşan ülkelerin Baro Başkanları etkinliği kapsamında Gürcistan Barolar Birliği heyeti Artvin Barosu’nun konuğu oldu. Orada çok güzel dilekler, temenniler dile getirildi.

Dünyada AB dışında başka hiçbir yerde kimlikle bir başka ülkeye geçiş yoktur. Yaya olarak bir ülkeden bir başka ülkeye giriş yapılan tek kapıdır Sarp Gümrük Kapısı. Sarp Gümrük Kapısı Özal döneminde 1991’de açıldı. O zaman Kapı son derece ilkel. Ne araç ne insan geçişi için uygun değil. O dönem SSCB dönemi. Hani parmağın bile uzatıldığında vurulma nedeni sayılabileceği söylentilerinin olduğu yıllar. 7 Mart Artvin’in, Borçka’nın kurtuluş günü, 8 Mart ise Maradit’in (Muratlı) kurtuluş günüydü Sınırın sıfır noktasında kurtuluş etkinlikleri yapılırdı. Oraya gitmek bir başka heyecan vericiydi. Karşıyı konuşurken ve anlatırken el ile değil de kafa ile işaret edilerek anlatılması ise tarihe not düşülecek yıllardı.

Derken SSCB dağıldı. Berlin Duvarı 1989 yılında balyozlarla yıkıldı. Doğu Almanya ile Batı Almanya birleşti.SSCB’den dağılan 15 ülke bağımsızlığını ilan etti. Özellikle Karadeniz’den Asya’ya açılan tek kapı olan Sarp inanılmaz bir değer kazandı. Gürcistan ile sınır komşusu olduk. 25 yıl içinde çok önemli gelişmeler kaydedildi. Bugün bu kapıdan yılda yaklaşık 7 milyon insan kimlikle giriş çıkış yaparken, 2 milyona aşkın araç giriş çıkış yapıyor. Haliyle kapıda hem araç sıkışıklığı hem de yaya geçişlerde sıkışıklık yaşandı. Gürcistan işi çok hızlı bir şekilde çözdü. Biz ise maalesef özeleştiri yapalım ne altyapı olarak, ne fiziki yapı, ne de personel açısından bu sorunu çözmemdik gitti.Bizim kapı Mart 2008 yılında temeli atılarak 2009 yılında ihtişamlı bir törenle, muhteşem modern kapı diye açıldı. Açılışta TOBB Başkanı açıklamalarda bulunmuştu.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, sınır kapılarının yenilenmesiyle devlete 25 milyon gelir sağladıklarını belirtti. Kapılarda bekleme süresinin 30 dakikadan 10 dakikaya indirildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, araç kapasitesinin 4 milyondan 14 milyona çıkarıldığını ifade etti. Karadeniz Sahil Yolu’nun hayata geçmesiyle Sarp Sınır Kapısının daha da önem kazandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, kapının modernize edilmesi için 20 milyon yatırım yapıldığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, bu sayede araç sayısının 750 bine yolcu sayısının ise 4 milyona ulaştığını dile getirdi. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın sınır kapılarını modernize etmesinin ticarette önemli pay alacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Bakanı’na “Azerbaycan Sınır Kapısı’nı yapmaya talibiz” demişti.Aradan 7 yıl geçti. Bizim kapı yine sıkıştı. Sözler temenniden ibaret kaldı!. Bu arada Gürcistan’ın bizden hem sonra yaptığı mimarı yapı altyapı, elektronik donanım, yeterli sayıda personel görevlendirilmesiyle sorunu bir kerede kökünden çözdü. Ne yaya geçişlerinde ne de araç geçişlerinde sıkışma yaşanıyor. Onların gişeleri şeffaf… Görevlileri size Türkçe “merhaba, Hoş geldiniz” diyor. Bizim tarafta böyle bir şey yok!. Şimdi bizim kapı ikinci kez yapılıyor. Gitti 20 trilyon, bir de yıkmak için bir 20 trilyon daha gitti. Yapmak içinde bir 30 trilyon!. Bu arada yaşanan geçiş zorlukları, sıkıntıları katladı.

Bu sıkıntılar maalesef kapıda görev yapan amirinden güvenlik görevlilerine, gişe memurlarına kadar herkese yansıdı. Sinirler gergin, çalışanlar bezgin, geliş geçiş yapmak isteyenler Gürcistan kapısından şıp diye geçerken Türkiye tarafında tıkanıyorlar. Kiminin acil işi oluyor, kiminin hastalığı var, kiminin başka sorunları. Bekle ki sıra gelsin.

Bu durumda ilin valisine, kaymakamına, ilgili makamlara binlerce şikayet yağıyor. Vatandaş son çare olarak medyayı görüyor. Bence doğru olan da budur. Tüm yolları tüketen vatandaş son durak medyayı arıyor. Gazeteciler de haberleriyle sorunu yerel ve ulusal alana taşıyor.

Geçenlerde Sarp Sınır Kapısında bizleri derinden üzen nahoş bir olay yaşandı. Gazeteci bir arkadaşımız gişede görevli bir polis memuru tarafından önce biber gazıyla daha sonra kelepçelerle darp edildi. Konu adli vaka olarak mahkemeye taşındı.

Değerli dostlar; Kurumlar hata yapmaz. Kurumlar halkındır. Bu kurumlarda çalışan insanlar hata yapabilir. İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan güvenlik görevlileri kanunları korumak ve uygulanmasını sağlamak için vardır. Kanun dışı davranışlarda bulunanlara engel olur, mahkemeye sevk eder. Hiç kimse kanunları çiğneyerek kişilere sözlü ve fiziksel müdahale etme hakkına sahip değil.

Sarp Sınır Kapısında görevli bu polis memurunun gazeteciyi hiçbir şekilde darp etme hakkı yoktur. Gazetecinin kendisine küfrettiği iddiasını ortaya atmış olsa bile. Kaldı ki o kadar kalabalık içinde üstelik görevli bir polis memuruna gazete arkadaşımızın küfretmeyeceğini herkes bilir. Varsayalım etti. Burada görevli polis memuru yanındaki arkadaşını da lahit göstererek şikâyetçi olabilir, o gazetecinin oradan alınmasını isteyebilirdi. Nereden bakarsanız bakın bu hiç şık olmamıştır.

Bakın yıllardır hep şikâyet konusudur. Zaman zaman Gürcistan tarafına geçtiğimizde de bize bu konu Gürcü vatandaşlar tarafından iletilmektedir. Sizin taraftakiler bize çok kötü davranıyorlar. Bu bizi çok üzüyor. Bu konuyu gündeme getirin, yetkililerin aklında bulunsun diyorlar. Türkiye tarafında kötü muamele gören Gürcü vatandaş karşıya geçince durumu kendi polisine anlatıyor. O zaman orada da bizim vatandaşlarımıza zaman zaman sıkıntı yaşayabiliyor.

“POLİS GAZETECİYİ DARP EDİYOR”

Uzun lafın kısası şudur. Bugün gazeteciye bunu yapanlar normal vatandaşlara neler yapıyordur? Eğer buradaki yoğunluktan dolayı sterse girmiş, sınırları yıpranmış görevliler varsa derhal buradan alınmalı. Kendisini bu durumda hissedenler amirlerine bunu iletmelidir. Gazeteci arkadaşımızı darp eden polis memurunun bu olayın ardından abuk-subuk konuştuğu iddialarını gazeteci Aydın Tatar gündeme taşıdı. Hayretler içinde kaldım. Anladığım kadarıyla orada yorulmuş, bitmiş, sıkılmış görevliler oradan ayrılmak istiyor. Bunun için bahane üretiyor ki kapıdan kurtulalım.

Mesele basit bir polisin gazeteci darp etme meselesi değil. İki ülke arasında kurulmuş olan güzel ve örnek dostluğumuzun bir iki kendini bilmez şu veya bu kişiler yüzünden zedelenmesine izin verilmemesi meselesidir. Gazeteciye bile bu yapıldığı yerde basına yansımayan kim bilir neler yaşanıyor? Benim aklıma takılan ve cevaplanması gereken soru şu; Gazeteciyi darp eden polisi anladım. Ruhen yorulmuş, sinirleri bitmiş, ne görev yaptığını unutmuş. Diğer arkadaşları bu arkadaşlarını yatıştırıp, gazeteciyi de oradan uzaklaştıracağına hep birlikte dövmelerini bir türlü anlayamadım. Denek ki oradaki herkes çok yorulmuş. Sık sık değiştirmeli rotasyona tabi tutulmalı ki, bir daha böyle olaylar yaşanmasın. Dünyanın en önemli araç ve yaya geçişi yapılan Sarp kapısı bu tür haberlerle değil, rekor ve dostluk haberleriyle anılsın diyorum.ESEN KALIN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN’DE 210 KELEBEK ÇEŞİDİ YAŞIYOR
ARTVİN’DE 210 KELEBEK ÇEŞİDİ YAŞIYOR
İL ENCÜMEN'İN DÖRT AYLIK TABLOSU BAŞARI İLE DOLU
İL ENCÜMEN'İN DÖRT AYLIK TABLOSU BAŞARI İLE DOLU