Bir musibet bin nasihatten iyidir.


Bu makale 2018-07-13 15:28:11 eklenmiş ve 2066 kez görüntülenmiştir.
Murat Balkaya

 


Bir musibet bin nasihatten iyidir.
Ama  hala  aynı hatayı yapıyoruz 
Arhavi-Hopa -Borçka -Kemalpaşa
3 küçük hastane var ancak hala yollarda ölenler var. İnsan Kalbi dakikada 75 CİVARINDA  atarken maalesef bir defa Atmadı mı! Sonu acı ÖLÜM. 

Biz böyle bir konuda İnsanların hayatlarını kurtarmak için  çaba gösterdiğimizi düşünürken. Her ciddi vakada 1 saatlik Rize , 2 saatlik Trabzon Hastanelerine Sevk edilen hastaları hiçe saymış oluyoruz. Hopa da ki bir hastanın Rize’ye sevk edilmesi durumunda 1 saatlik yolda bu İNSANIN kalbinin 4.500.000 defa atması demektir.Ama bu hastane’nin bölgemizde yapılması durumunda 15 dk içersinde hastaneye ulaşacağı düşünülürse sadece 1050 defa atmasından sonra  hastaneye varması  demektir. Ölüm ile yaşam arasındaki fark yaklaşık 45 dk olurken, Biz bunun önüne geçmek için çaba göstermeliyiz.
Parçalayarak Gelişemeyiz. Artık küçük  bir kasaba, Yada ilçe değiliz .Borçka’dan, Arhavi’den , Hopa’ dan, Kemalpaşa’dan ibaret değiliz  artık bölgedeki  ilçelerimiz birlikte hareket etmek zorunda.Sadece ilçede yaşayanlar değil dışarıdan gelen ihracatçı , turizmci ile ciddi hareketliliğin olduğu bir bölgede hala operasyonlar ,Ameliyatlar yapılmıyorsa  bu çok büyük bir acı gerçektir.
Yıllardan beridir  Arhavi ile Hopa arasında ki Sünni çekişmenin zararını kim gördü derseniz  
1- Yollarda  kaybettiğimiz   insanlar ve acı çeken aileleri -
2-Yakıt ve masrafların fazla olması,  ekonomik  şartları  az olan insanların yaşadığı sorunlar kısacası  ekonomik kayıplar 
3- Konum itibarı ile    turizm  amaçlı gelen insanlara  yada transit geçiş yapan  turistlere  sağlıklı  hizmet verilememesi 

10 yıl önce  projelendirilen   bugün ki Arhavi ve Hopa hastanesi   yapımı tamamlanışı 2 yıl olmasına rağmen  yetersizliği kısa surede anlaşılacaktır ve anlaşılmıştır. 
Arhavi -Hopa çekişmesi  siyasette ve   iş hayatın da   genel hayatın her alanında hissediliyor 
Artık ne dünya eski dünya  ne  bölgemiz eski bölge  , gelişiyoruz bütünleşerek   daha  kalıcı daha sağlıklı daha uzun vadeli  programlar yapmalıyız.  
Gelişen dünyada gelişen teknolojiden gelişen bilim de sanayide turizm de bölünmeler yüzünden ilçelerimizdeki KOBİ’ler işletmeler tam olarak  Organize olup kurumsallaşma aşamasına gelemiyor  
  Küçük siyasi hesaplamalar yüzünden ilçe halkı toplum  ticaret  dahil her kesim zarar görmekte, siyasetçiler ve  STK’ ların  baskısı ile bürokratlar  zor durumda kalıyor. 
Çok acil  Kemalpaşa’da  yapılması planlanan hastane ile ilgili  karar verici yöneticilerimiz,siyasetçilerimiz   toplantı yapmalı  Arhavi   siyasetinin etkili isimleri ile  konuşarak   Hopa da planlanan  150 yataklı hastane yapılması konusunda ikna edilmeli.    
Arhavi de  ,Hopa da 150 yataklı Hastane yapılmasının  Borçka , Kemalpaşa , Arhavi  , Hopa’ya  hizmet edeceğini  anlatılmalı . Arhavi de’kı bu isimler aslında belli   
bu kararın arkasında kim varsa   günahını çekecektir  . Devlet hiç kimseyi dinlemeden küçük sıyası hesaplar peşinde koşanların dediğini ve  önerisini dikkate almadan  büyük bölge hastanesini yapmalıdır. 
Kesinlikle  hatalı bir karar  vardır ortada, Hiç vakit kaybetmeden   Kemalpaşa da yapılması düşünülen  20 yataklı sağlık ocağından vazgeçmeli…..  
Bugün hastane benim ilçem de diye ısrar eden idarecilerimiz, yöneticilerimiz, büyüklerimizin bir yakınının hasta olması durumunda bu soruyu kendilerine sormak gerek…… Acaba o zamanbu hastane Arhavi’nin  ucunda yapılsa ,  keşke bu hastane Kemalpaşa’nın çıkışında yapılsa  yada  Borçka’nın girişinde yapılsa diye feryat edecekler mi?   
Gerekirse 1 veya 2 Yıl beklensin bölge hastanesini Liman köy, termik bölgesinin üst kısımlarında olmadı Çamlıköy de yapılması uygun ve mantıklıdır 
Aksı durumda bunun günahını bugünün  il encümenleri ilçe başkanları  ve yerel idareciler çekecektir  
Küçük hesaplar büyük zararlar verecekse  toplum küçük hesap yapanları dışlamalıdır

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
ARTVİN'İN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR
Tarım ve Hayvancılık
Ekonomi
işsizlik
Ulaşım
Turizm
Göç vermek
ArtvinGazetesi Güncel Haberleri
© Copyright 2016 ofismedya.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ofis Medya haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi